Ceturtdien, 8. maijā, Rīgas pašvaldības pārstāvji tiksies ar Vecrīgas uzņēmējiem un zemju, ēku īpašniekiem, lai iepazīstinātu ar Vaļņu ielas pārbūves ieceri, kā arī uzklausītu viņu viedokli un priekšlikumus.
Vaļņu ielas un Teātra laukuma, un saistītās infrastruktūras pārbūve ir viens no nozīmīgākajiem publiskās ārtelpas attīstības projektiem Vecrīgā, ko plānots īstenot līdz 2029. gada beigām. Projekta mērķis ir veidot Vecrīgā kvalitatīvu, pieejamu un mūsdienīgu pilsētvidi, vienlaikus saglabājot tās kultūrvēsturisko vērtību kā UNESCO Pasaules mantojuma sastāvdaļu.
"Ieguldījumi Rīgas vēsturiskajā centrā, īpaši Vecrīgā, ir ieguldījumi pilsētas identitātē un ilgtspējīgā nākotnē," uzsver Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone. "Tie ne tikai uzlabo pilsētvidi un ērtības cilvēkiem, bet arī stiprina uzņēmējdarbības vidi un kultūras dzīvi. Lielisks piemērs ir Vāgnera nama, kas atrodas starp R. Vāgnera ielu un Vaļņu ielu, atdzimšana, ko ar lielu atbildību īsteno Gaiļu ģimene – šis projekts simbolizē, ka privātā iniciatīva un pašvaldības projekti var iet roku rokā, bagātinot pilsētu."
Projekta centrālā ass ir Vaļņu iela visā tās garumā — no Smilšu ielas līdz 13. janvāra ielai. Pārbūves darbi plānoti arī Teātra laukumā, 1991. gada barikāžu laukumā, Meistaru ielā, Kaļķu ielas posmā no Meistaru ielas līdz Aspazijas bulvārim, Audēju ielā (no Kalēju ielas līdz Aspazijas bulvārim), kā arī nelielā Amatu ielas posmā. Tiks pārveidoti arī Vaļņu ielas savienojumi ar Aspazijas bulvāri un 13. janvāra ielu.
Projekta galvenais uzdevums ir izveidot gājējiem prioritāru ielu telpu — uzlabot gājēju infrastruktūru, mainīt satiksmes organizāciju, palielināt drošību un uzlabot vides pieejamību dažādām sabiedrības grupām. Lai nodrošinātu vides pieejamību, tiks atjaunots ielu segums, vēsturisko bruģi apvienojot ar mūsdienīgiem risinājumiem. Projektā iekļauta arī inženiertīklu atjaunošana, labiekārtojuma elementu, apstādījumu un apgaismojuma uzstādīšana, kā arī plānots izveidot interaktīvu informācijas stendu un vienota dizaina norādes.
Pēc projekta īstenošanas uzlabosies Vecrīgas sasaiste ar pilsētas centru un sabiedriskā transporta tīklu, kā arī tiks radīti labvēlīgi apstākļi daudzveidīgu kultūras un tūrisma pakalpojumu attīstībai.
Projekts “Vecrīgas publiskās ārtelpas attīstības 1.kārta” tiek īstenots ar Eiropas Savienības fondu 5.1.1.5.pasākuma “Unikāla Eiropas mēroga kultūras mantojuma atjaunošana, lai veicinātu to piekļūstamību, attīstot kultūras pakalpojumus” finansējumu. Projekta kopējais budžets ir 11,9 miljoni eiro, no tiem 5 miljoni ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, 3, 8 miljoni eiro Rīgas pašvaldības finansējums un 3,1 miljoni eiro ir SIA "Rīgas ūdens" finansējums.