Atjaunināts: 21.06.2025.
Rīgas attīstības programmas 2022.-2027. gadam tematiskā karte Investīciju plāns izveidota, lai ikvienam būtu pieejama aktuālākā informācija par Rīgas attīstības programmas 2022.–2027. gadam (Attīstības programma) Investīciju plānā ietvertajiem projektiem un to ieviešanas statusu. Tematiskajā kartē attēloti Investīciju plānā ietvertie infrastruktūras projekti ar konkrētu novietojumu valstspilsētas teritorijā. Tie ir tematiski grupēti atbilstoši Rīgas attīstības programmas 2022.–2027. gadam Stratēģiskajā daļā definētajām prioritātēm vai to ieviešanas statusam.
Investīciju plāna tematiskajā kartē ir atjaunota informācija par projektu termiņiem, finansējumu, paredzamajiem rezultātiem, to ieviešanas statusu, kā arī tā ir papildināta ar Investīciju plānā 2025.–2027. gadam ietvertajiem jaunajiem infrastruktūras projektiem.
Attīstības programma ir vidēja termiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments, kura mērķis ir turpināt īstenot Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam izvirzītos ilgtermiņa attīstības mērķus, telpiskās attīstības perspektīvas un stratēģiskās nostādnes. Attīstības programma fokusē pašvaldības darbu un publisko investīciju izlietojumu, nosakot vidēja termiņa prioritātes, mērķus un uzdevumus, kā arī koordinējot pašvaldības iestāžu darbu stratēģisko mērķu sasniegšanā.
Investīciju plānā tiek ietverti pašvaldības investīciju projekti vai projektu idejas, kas realizējamas, lai sasniegtu Attīstības programmas stratēģiskajā daļā izvirzītās prioritātes. Investīciju plānā atspoguļoti plānotie investīciju projekti, to īstenošanas termiņi, atbildīgie par investīciju projekta īstenošanu, kā arī indikatīvi nepieciešamais finansējuma apjoms un avoti, tādējādi investīciju plāns ir rīks, kas palīdz veidot pašvaldības ikgadējo budžetu. Investīciju plāns ir pamats finansējuma piešķiršanai projektu īstenošanai, kas tiek finansēti no Eiropas Savienības un citiem ārējiem finanšu avotiem, pašvaldības budžeta līdzekļiem, dažādiem pašvaldības fondiem un programmām, kā arī investīciju plāns ietver projektus, kas tiek finansēti ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības kapitālsabiedrību līdzekļiem. Investīciju plāns tiek izstrādāts 3 gadu periodam.
Pamatojoties uz Rīgas domes 27.09.2023. lēmumu Nr. RD-23-2932-lē “Par Apkaimju centru attīstības plāna 2024.-2028. gadam apstiprināšanu” ir apstiprināts Apkaimju centru attīstības plāns 2024.-2028. gadam.
Apkaimju centri ir centrālas teritorijas apkaimēs, kas pilda vietēja līmeņa pakalpojumu, sociālās vai rekreatīvās funkcijas. Apkaimju centri primāri kalpo par iedzīvotāju tikšanās un brīvā laika pavadīšanas vietu, kā arī lielā daļā gadījumu - par ikdienā nepieciešamo pakalpojumu saņemšanas vietu tuvējās apkaimes iedzīvotājiem.
Apkaimju centru attīstības plāns 2024.-2028. gadam (Plāns) ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kas koordinē publiskās ārtelpas attīstību apkaimju centru teritorijās turpmākajiem pieciem gadiem. Plāns nosaka teritoriālās prioritātes, ieguldījumu jomas un ieviešanas mehānismu, kas nodrošinās mērķtiecīgu publiskās ārtelpas projektu attīstību un ieviešanu. Plāna mērķi un politikas rezultāti ir izvirzīti saskaņā ar Rīgas attīstības programmu 2022.–2027. gadam, kā arī ņemot vērā Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030. gadam, Rīgas teritorijas plānojumu un citus Rīgas pašvaldības politikas un teritorijas attīstības plānošanas dokumentus.
Plāna risinājumi galvenokārt vērsti uz 33 apkaimju centru teritorijām, kuras noteiktas 2021. gadā apstiprinātajā Rīgas teritorijas plānojumā. Papildus ir identificētas 15 apkaimes ārpus Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas, kurām jāizvērtē perspektīvo apkaimju centru noteikšana 2024. gadā. Perspektīvie apkaimju centri sekmēs plašāku apkaimju centru teritoriālā pārklājuma veidošanos pilsētā un apkaimju centru pieejamību iedzīvotājiem. Tajos pakāpeniski attīstāms apkaimju centriem raksturīgais labiekārtojums.
Plānā ir noteikti četri rīcības virzieni un ietverti 23 īstenošanas pasākumi, kas vērsti uz apkaimju centru identitātes veicināšanu, publiskās ārtelpas kvalitātes uzlabošanu, mazās uzņēmējdarbības sekmēšanu un apkaimju centru plānošanu. Plāna izstrādes ietvaros ir veikts ietekmes uz pašvaldības budžetu novērtējums, kas iezīmē Plāna īstenošanai indikatīvi nepieciešamo finansējumu.
Plāna īstenošanas pasākumu ietvaros ir paredzēts labiekārtot apkaimju centru teritorijas, paredzot veidot dažādām iedzīvotāju grupām pieejamu, kvalitatīvu un apkaimes identitāti izceļošu publisko ārtelpu, iekļaujot tādus pasākumus kā parku, skvēru labiekārtošana, apkaimes informācijas un afišu stendi, vides mākslas objekti, svētku noformējums, izvietojot jaunus tirdzniecības stendus, kā arī citus labiekārtojuma elementus. Apkaimju centros paredzēts veikt uzlabojumus ielu telpā, atjaunojot gājēju ietves, uzlabojot pārvietošanās drošību, veicot apzaļumošanu, uzstādot solus, atkritumu urnas, velostatīvus un citus labiekārtojuma elementus, kā arī tos iedzīvināt ar kultūras notikumiem.
Konkrētas vajadzības un risinājumi katram apkaimes centram tiks noteiktas telpiskās struktūras konceptuālajos plānos jeb konceptplānos. Tie ietvers telpiski konceptuālu risinājumu attēlojumu Plānā paredzētajiem pasākumiem, apkopojot dažādu ieinteresēto pušu vajadzības konkrētā apkaimes centrā, lai telpiski koordinētu un attēlotu plānotās darbības pašvaldības īpašumos.
Plāna izstrādes ietvaros tika veikta publiskā apspriešana, kas norisinājās no 2023. gada 22. maijam līdz 21. jūnijam. Publiskās apspriešanas laikā kopā tika saņemts 131 priekšlikums, no kuriem 96 izrietēja no saņemtajiem iesniegumiem un 35 no publiskās apspriešanas sanāksmes, kurā piedalījās 60 dalībnieku. No 131 priekšlikuma un iebilduma 76 ir ņemti vērā vai daļēji ņemti vērā, 29 pieņemti zināšanai un 26 nav ņemti vērā. Publiskās apspriešanas laikā kopumā piedalījās 24 biedrības, 9 institūcijas, 3 uzņēmēji un 78 fiziskas personas.
Apstiprinātie dokumenti:
Publicēts: 29.09.2023.
Pamatojoties uz Rīgas domes 2025. gada 18. jūnija lēmumu Nr. RD-25-4721-lē, ir apstiprinātas Rīgas viedās pilsētas pamatnostādnes 2025.–2030. gadam, kas kalpos par stratēģisku ceļvedi un politikas plānošanas instrumentu, lai nodrošinātu vienotu pieeju inovāciju un tehnoloģiju attīstībā.
Rīgas viedpilsētas vīzija ir, izmantojot datus, inovācijas un viedos risinājumus, radīt dzīvošanai ērtu, uzņēmējdarbībai labvēlīgu, klimatneitrālu, efektīvu un noturīgu pilsētu, kas ļauj uzlabot gan cilvēku ikdienas dzīvi, gan palielināt pilsētas konkurētspēju globālā mērogā.
Rīgas viedās pilsētas pamatnostādnes 2025.–2030. gadam ir pašvaldības politikas plānošanas dokuments, kas nosaka rīcībpolitiku viedpilsētas attīstības jomā, un tas kalpos par pamatu konkrētām rīcībām un ieguldījumiem saistībā ar viedpilsētas attīstību, kā arī informēs ieinteresētās puses par pašvaldības mērķiem un rīcību saistībā ar viedpilsētas attīstību.
Nākamo piecu gadu laikā galvenās Rīgas prioritātes viedpilsētas attīstībā būs mobilitāte, digitālie risinājumi un lietu internets (IoT), savienojamība un 5G, drošība un noturība, viedā enerģētika un inovatīvas vides tehnoloģijas, veselība un labklājība, izglītība.
Viedpilsēta ir pilsēta, kas efektīvi izmanto datus, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas un inovācijas ilgtspējīgai attīstībai un cilvēka labklājības, drošības un dzīves kvalitātes uzlabošanai.
Pamatnostādnes izstrādātas, balstoties uz Ministru kabineta rīkojumu “Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam”, kas nosaka, ka pašvaldības sistemātiski attīsta un ievieš viedās pilsētas risinājumus, izveidojot pamatu, ietvaru un struktūru tehnoloģiju integrācijai pašvaldības darbā.
Rīgas viedās pilsētas pamatnostādnes 2025.–2030. gadam izstrādāja Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments. Izstrādātās pamatnostādnes tika nodotas publiskajai apspriešanai mēneša garumā no 2025. gada 7.aprīļa līdz 2025. gada 6.maijam, kuru ietvaros saņemti vairāk nekā 12 priekšlikumi, kā arī pamatnostādnes pārrunātas ar ekspertiem no tehnoloģiju, inovāciju, akadēmiskās un valsts pārvaldes jomām 24.aprīlī diskusijā "Rīgas viedā pilsēta - tagad un nākotnē".
Apstiprinātie dokumenti:
Publicēts: 20.06.2025.