Pirmā rāte uz savu sanāksmi pulcējās 1226.gadā un tās sanākšanas nams - it kā atradies Tirgoņu un Šķūņu ielas rajonā.

Rātsnmas
Foto: Latvijas Nacionālā bibliotēka

14. gs. sākumā Rātsnams tika uzcelts jaunajā tirgus laukumā. 

16.gs. beigās Rātsnamu paplašināja un ēka ieguva divstāvu ēkas apveidu ar greznu zvanu torni jumta vidū. Virzienā pret tirgus laukumu Rātsnamam bija balkons, uz kuru veda vaļējas kāpnes. Leģenda vēsta, ka viduslaikos no balkona katru rītu taurētājs ieskandināja dienu un tur tika nolasīti paziņojumi pilsoņiem.

18.gs (1749.g.) veco Rātsnamu nojauca, jo tas bija sliktā stāvoklī un tika uzcelts divreiz lielāks. Ēkā tagad atradās ne tikai rāte, bet arī Rīgas birža un pagrabā – cietums.

19.gs 1848.-1850. Rātsnamam uzcēla trešo stāvu ( arhitekta J.D. Felsko). Tas tika sagrauts 2.pasaules kara laikā (1941.g.) un 1954. gadā neskatoties uz to, ka Rātsnama pamati un sienas pilnībā bija saglabājušās,tos nojauca un šinī vietā uzcēla Rīgas Tehniskās universitātes, tanī laikā Politehniskā institūta laboratorijas korpusu.

Par Rātslaukuma un, protams, arī paša nama atjaunošanu iestājās 1983.gadā Vecrīgas ģenerācijas projekta autori – Holcmanis un Pučiņš. Rosinošs bija arī studenta RTU Arhitektūras fakultātes diplomdarbs par rātsnama fasādes veidošanu pie laboratorijas korpusa ēkas.  

Ar 1998.gadu sākas Rātsnama atjaunošana un tā atklāšana notika 2003.gada 4.novembrī, ēkas kopējā  platība ir 11 833 m2.

Šodienas Rātsnams ir ēka ar 8 stāviem - moderns, stiklā veidots, plašiem vestibiliem un dažāda izmēra konferenču, semināru zālēm. Ēkas arhitektu koncepts, vadmotīvs ir caurspīdīgums, kura simboliskā nozīme  ir atvērtība sabiedrībai. Vislabāk to var novērtēt paskatoties apkārt uz plašajiem logiem un stikla jumta daļu. Visapkārt izvietotie gaismas ķermeņi  kalpo arī kā atstarotāji, jo kad virsū tiek laista prožektoru gaisma,tie rada dienas gaismas efektu. 

Savukārt Rātsnama fasāde veidota kā vecā rātsnama fasāde un to rotā Rīgas ģerbonis un sievietes skulptūra Temīde (Taisnības dieviete), kurai vienā rokā zobens un otrā svari, simbolizējot taisnīgu tiesu.

Atjaunošanas izmaksas bija ap  8,3 milj. latu, t.sk. arheoloģiskie izrakumi.

Rātsnama kapela

Rātsnama kapela (1.stāvs, 149.kab.) apmeklētājiem atvērta katru darba dienu no plkst.8.30 - 17.00.
Skatīt vairāk

Rātsnama zvani

Zvani ir pašvaldības SIA "Rīgas nami" dāvinājums pilsētai. Tie ir izgatavoti Vācijā un uzstādīti 2006.gadā.
Skatīt vairāk

Portretu zāle

Portretu zāle tiek uzskatīta par greznāko zāli Rātsnama ēkā, tajā notiek preses konferences un tā tiek izmantota gadījumos, kad jāiemūžina, piemēram, kāda svarīga dokumentu parakstīšana.
Skatīt vairāk