Sadraudzības pilsētu kustība savus pirmsākumus rada pēc Otrā pasaules kara atbilstoši tautu un pilsētu iedzīvotāju vēlmēm stiprināt sapratni un draudzību starp dažādām kultūrām, veicināt mieru, kā arī stiprināt tirdzniecības sakarus un tūrismu.

Pirmie kontakti Rīgai ar ārvalstu pilsētām veidojās pagājušā gadsimta 60. gados ar Pori Somijā un Rostoku Vācijas Demokrātiskajā Republikā. Turpmākajos gados sadraudzības pilsētu tīkls pakāpeniski paplašinājās, no 70. gadu vidus veidojot sakarus ar pilsētām gan Eiropā, gan citos reģionos un kontinentos.

Rīga kā Baltijas reģiona metropole ir pievilcīgs starptautiskās sadarbības partneris gan jau esošajām sadraudzības pilsētām, gan arī citu valstu pašvaldībām, reģioniem un starptautiskajām organizācijām. Pašvaldību sadraudzība, kas balstās uzticamās attiecībās, var būt patiess savstarpējas bagātināšanās avots, attīstot jaunus sadarbības veidus, apmainoties ar pieredzi un labu praksi, kopīgām pārdomām par pārmaiņām, ar kurām jāsaskaras, kā arī kopīgiem centieniem aktīvi atbalstīt vides un infrastruktūras attīstību.

Rīgai ir 25 sadraudzības pilsētas piecos kontinentos, ar kurām noslēgtie līgumi kalpo par pamatu sadarbībai kultūras un izglītības, satiksmes organizēšanas un pilsētas attīstības, veselības, tūrisma, investīciju, uzņēmējdarbības, vides aizsardzības un citās jomās.

Almati (Kazahstāna)
http://www.almaty.kz

Almati mērs Bakytzhan Sagyntayev kopš 01.07.2019.

Sadarbību nosaka 1998.gada 22.oktobrī parakstītā Vienošanās starp Latvijas Republikas Rīgas pilsētas pašvaldību un Kazahstānas Republikas Almati pilsētas Akimātu tirdznieciski ekonomiskās, zinātniski tehniskās sadarbības, veselības aizsardzības, kultūras, izglītības, tūrisma un sporta jomās.

Bordo (Francija)
http://www.bordeaux.fr


Bordo mērs Pierre Hurmic no 03.07.2020.

Sadarbību nosaka 1993.gada 2.jūlijā parakstītais Latvijas Republikas galvaspilsētas Rīgas un Francijas Republikas Akvitānijas reģiona galvaspilsētas Bordo sadarbības līgums.

Brēmene (Vācija)
http://www.bremen.de

Pilsētas mērs: Andreas Bovenschulte no 15.08.2019.

Sadraudzības līgums starp Rīgu un Brēmeni pirmo reizi parakstīts 1985.gada 15.februārī. Sadarbību nosaka 1992.gada 22.aprīlī parakstītā Vienošanās par Rīgas (Latvijas Republika) un Brēmenes (Vācijas Federatīvā Republika) sadarbību.

Dalasa (ASV)
http://www.dallascityhall.com/

Pilsētas mērs: Eric Johnson  kopš 07.06.2019.

Sadarbību nosaka 1990. gadā parakstītā Partnerpilsētu kopīgā deklarācija, lai veicinātu un paplašinātu pilsētu sadarbību kultūras, ekonomikas, tirdzniecības, izglītības, tieslietu, zinātnes un tehnoloģiju, sporta un medicīnas jomās.

Erevāna (Armēnija)
http://www.yerevan.am/ru


Pilsētas mērs: Hayk Marutyan no 2018.gada 29.septembra

Sadarbību nosaka 2013. gada 5. Jūlijā parakstītā Vienošanās par sadarbību starp Latvijas Republikas Rīgas pilsētas pašvaldību un Armēnijas Republikas Erevānas pašvaldību, kas tika noslēgta T.Margarjana vizītes laikā Rīgā.

Florence (Itālija)
http://en.comune.fi.it/ 

Pilsētas mērs: Dario Nardella (Dario Nardella) kopš 2014.gada 25.maija.

Sadarbību nosaka 2004.gada 25.martā parakstītais līgums.

Kērnsa (Austrālija)
http://www.cairns.qld.gov.au

Pilsētas mērs: Bobs Manings (Bob Manning) kopš 2012. gada

Pirmais sadraudzības līgums starp Rīgu un Kērnsu parakstīts 1990. gadā. Pašlaik sadarbību nosaka 2013. gadā parakstītā Pilsētu sadraudzības vienošanās starp Rīgu un Kērnsu par pieredzes apmaiņas veicināšanu ekonomikas, izglītības, kultūras un tūrisma jomās. 

Kijiva (Ukraina)
http://www.uazone.net/Kiev.html

Pilsētas mērs: Vitalijs Kličko kopš 05.06.2014.

Sadarbību nosaka 1998. gada 29. maija noslēgtā Vienošanās par sadarbību starp Latvijas Republikas galvaspilsētu Rīgu un Ukrainas Republikas galvaspilsētu Kijevu.

Kobe (Japāna)
http://www.city.kobe.lg.jp/foreign/english/index.html

Pilsētas mērs: Kizo Hisamoto (Kizo Hisamoto) kopš 2013.gada 20.novembra

Līgums par Rīgas un Kobes draudzības sakariem tika parakstīts 1974.gadā. Sadarbību nosaka 1991.gada 24.oktobrī parakstītais Līgums par Rīgas (Latvijas Republika) un Kobes (Japāna) draudzības sakariem.

 

Norčēpinga (Zviedrija)
http://www.norrkoping.se

Pilsētas mērs: Olle Vikmång, ievēlēts 2018.gada oktobrī

Pirmā Vienošanās par sadarbību starp Rīgu (PSRS) un Norčēpingu (Zviedrija) noslēgta 1988. gadā. Pašlaik sadarbību nosaka 2014. gada 26. martā Rīgā parakstītais Rīgas un Norčēpingas sadarbības līgums 2014 – 2018. Pēdējos gados vairums sadarbības pasākumu un projektu īstenoti izglītības, kultūras, mājokļu un vides jomās.

Nursultana (Kazahstāna)
http://www.astana.kz

Astanas mērs Altai Kulginov no 13.06.2019.

Nodomu protokols par sadarbības izveidošanu parakstīts 23.10.1998. 
Sadarbību nosaka 2006. gada 18. jūlijā parakstītā vienošanās starp Latvijas Republikas Rīgas pilsētas pašvaldību un Kazahstānas Republikas Astanas pilsētas Akimātu tirdznieciski ekonomiskās, zinātniski tehniskās sadarbības, veselības aizsardzības, kultūras, izglītības, tūrisma un sporta jomā.

Olborga (Dānija)
http://www.aalborg.dk

Pilsētas mērs: Tomass Kastrupa-Larsens (Thomas Kastrup-Larsen) kopš 2014. gada janvāra

Sadarbību nosaka 1990. gada 12. oktobrī noslēgtais Sadarbības līgums par sadarbību un pieredzes apmaiņu uzņēmējdarbības un tirdzniecības, vides aizsardzības, pilsētas plānošanas, tūrisma, kultūras, izglītības un sporta jomās.

Pekina (Ķīnas Tautas Republika)
http://www.ebeijing.gov.cn

Pilsētas mērs: Chen Jining no 2018.gada 30.janvāra

Sadarbību nosaka 2004.gada 15.aprīlī parakstītā Vienošanās starp Rīgas domi un Pekinas municipalitāti par sadarbību ekonomikas, sociālajā un kultūras jomā.

Pori (Somija)
http://www.pori.fi

Pilsētas mēre: Aino-Maija Lūkonena (Aino-Maija Luukkonen) kopš 2004. gada augusta

Pori ir senākais Rīgas sadarbības partneris – kopš 1964.gada.  Pašlaik sadarbību nosaka 2011. gada 9. jūnijā Rīgā parakstītā Rīgas un Pori vienošanās par sadarbību 2011.-2015. gadam ES projektu ietvaros, kultūras mantojuma saglabāšanas, pilsētas attīstības, uzņēmējdarbības un tūrisma, kultūra, izglītība un sporta jomās, kā arī par sadarbību  dažādu organizāciju ietvaros.

Rostoka (Vācija)
http://www.rostock.de

Pilsētas mērs: Claus Ruhe Madsen no 2019.gada 16.jūnija.

1974. gada oktobrī Rīga un Rostoka noslēdza pirmo sadraudzības līgumu par delegāciju un pieredzes apmaiņu. Sadarbību nosaka 1991.gada 8.novembrī parakstītā Vienošanās par sadarbību starp Rīgu (Latvijas Republika) un Rostoku (Vācijas Federatīvā Republika).

Dziesma "Rostock-Riga" Margarita Vilcāne un Ojārs Grīnbergs (1972.gads)

 

Santjago (Čīle)
http://www.munistgo.cl/


Pilsētas mērs: Felipe Alessandri Vergara no 2016.gada 6.decembra

Sadarbību nosaka 1997. gadā noslēgtā Rīgas un Santjago vienošanās par sadraudzību un sadarbību šādās jomās: kultūra, uzņēmējdarbība, pilsētas plānošana, pašvaldības speciālistu apmaiņa.

Stokholma (Zviedrija)
http://www.stockholm.se

Pilsētas mērs: Anna König Jerlmyr no 2018.gada 15.oktobra

Sadarbību nosaka 1998. gadā noslēgtā Vienošanās par sadarbību ar starp Rīgu un Stokholmu šādās jomās: pilsētas attīstība un plānošana, vides aizsardzība, ostu darbība, uzņēmējdarbība, izglītības, kultūra, sports, tūrisms.

Sudžou (Ķīnas Tautas Republika)
http://www.suzhou.gov.cn/ (tikai ķīniešu valodā)

Pilsētas mērs: Li Yaping

Sadarbību nosaka 1997.gada 22.septembrī parakstītā Vienošanās par sadraudzības pilsētu attiecību nodibināšanu starp Rīgu (Latvijas Republika) un Sudžou (Ķīnas Tautas Republika) un 2003.gada 27.oktobrī noslēgtā Papildvienošanās kultūras un tūrisma jomā.

Video Sudžou naktī

Taipeja (Taivāna)
http://www.taipei.gov.tw

Pilsētas mērs: Ko Wenje, kopš 2014.gada 

Sadarbību nosaka 2001.gada 6.augustā parakstītais Rīgas un Taipejas kopīgais paziņojums par sadraudzības attiecību nodibināšanu.

Tallina (Igaunija)
http://www.tallinn.ee/eng/ 


Pilsētas mērs: Mihhail Kõlvart no 2019.gada 11.aprīļa

Sadarbību nosaka 2005.gada 18.februārī parakstītais Rīgas, Tallinas un Viļņas pilsētas sadarbības līgums.

Tartu (Igaunija)
https://www.tartu.ee/et

Pilsētas mērs: Urmass Klāss (Urmas Klaas) kopš 2014.gada aprīļa.

Sadarbību nosaka 2005.gada 14.martā parakstītā Rīgas (Latvijas Republika) un Tartu (Igaunijas Republika) sadarbības deklarācija.

Taškenta (Uzbekistāna)
http://www.tashvil.gov.uz

Pilsētas mērs: Artikkhodjayev Jakhongir Abidovich, ievēlēts 2018.gadā 21.decembrī

Sadarbību nosaka 2004. gada 7. jūlijā noslēgtā Vienošanās starp Rīgas domi un Taškentas hokimātu tirdzniecības, ekonomikas, zinātnes un tehnikas, humanitārajā un kultūras jomās.

Tbilisi (Gruzija)
http://www.tbilisi.gov.ge

Pilsētas mērs: Kakha Kaladze no 2017.gada novembra

Sadarbību nosaka 2007.gada 3.aprīlī noslēgtā Vienošanās par sadarbību starp Rīgas domi un Tbilisi tirdzniecības, ekonomikas, zinātnes un tehnikas, humanitārajā un kultūras jomās.

Varšava (Polija)
http://www.um.warszawa.pl/en

Pilsētas mērs: Rafał Trzaskowski no 2018.gada 22.novembra

Sadarbību nosaka 2002.gada 18.maijā parakstītā Vienošanās par sadraudzību un sadarbību starp Rīgu un Varšavu.

Viļņa (Lietuva)
https://vilnius.lt/lt/

Pilsētas mērs: Remiģijs Šimašis (Remigijus Šimašius) kopš 2015.gada.

Sadarbību nosaka 2005.gada 18.februārī parakstītais Rīgas, Tallinas un Viļņas pilsētas sadarbības līgums.