Datums 13.–23. maijs, 2025
Laiks9.00–21.00
Vieta NVO nams, Ieriķu iela 43a
Bulgāru alfabēta 1170.gadadienai veltīta izstāde

Līdz 26. maijam NVO nama (Ieriķu iela 43a, Rīga) 1. stāva gaitenī ir apskatāma izstāde, ko rīko “Kirila un Metodija” Latvijas bulgāru kultūras biedrība, pieminot divus nozīmīgus pagrieziena punktus Bulgārijas un slāvu vēsturē: glagolīta alfabēta radīšanas 1170. gadadienu un svētā Metodija debesīs uzņemšanas 1140. gadadienu.

Glagolīta alfabēts, ko 855. gadā izveidoja svētie Kirils un Metodijs, bija pirmais alfabēts, ko izmantoja Bībeles pārrakstīšanai vecajā bulgāru valodā (mūsdienās pazīstama kā “vecbaznīcas slāvu valoda”). Šim novatoriskajam rakstam  bija izšķiroša loma kristietības izplatīšanā slāvu vidū un tas kalpoja par pamatu dažādu slāvu valodu attīstībai.

Izstādē ir apskatāma informācija par glagolīta alfabēta tapšanu, brāļu Kirila un Metodija misionāru darbību, evaņģēliju un svarīgāko liturģisko grāmatu tulkošanu vecajā bulgāru valodā un pāvesta Adriāna II (867-872) oficiālo jaunās slāvu liturģijas lietošanas atļauju. Izstādē būs apskatāmi artefakti, kas saistīti ar svēto Kirila un Metodija dzīvi un darbību, tostarp ikonas,  litogrāfijas un vēsturiski dokumentu kopijas, kas stāsta par viņu dzīvi un ieguldījumu slāvu kultūrā. Apmeklētāji gūs ieskatu par izaicinājumiem, ar kuriem viņi saskārās, un par atstāto mantojumu, kas joprojām atbalsojas mūsdienu slāvu sabiedrībā.

Izstāde sniegs plašai auditorijai dažus no ievērojamākajiem bulgāru literatūras piemēriem no 9. līdz 18.gs., piemēram: Vēstuļu pārskats (autors: Černorizec Hrabar – 9. – 10.gs.), Svēto evaņģēliju pasludināšana un ābeces lūgšana (autors: Preslavas Konstantīns – 9. – 10 gs.), Svētā Metodija dzīve un darbi (autors: Ohridas Klements – 9. – 10. gs.), Heksamerons (autors: Džons Eksarhs – 9. - 10gs.), Cara Ivana Aleksandra evaņģēliji (13.gs.), Slāvu un bulgāru vēsture (autors: Paisius no Hilendāra – 18 gs.) un citi.

Izstādes mērķis ir veicināt labākas zināšanas par bulgāru kultūras un valodas mantojumu un vairot izpratni par tā milzīgo ietekmi uz citu slāvu tautu literatūras attīstību.

Laipni aicinām visus interesentus apmeklēt izstādi un iepazīt bulgāru kultūrvēstures mantojumu!

Ieeja izstādē ir brīva. NVO nams apmeklētājiem ir atvērts darba dienās no plkst. 9.00 līdz 21.00 un sestdienās no plkst. 9.00 līdz 20.00.