Mājokļi Pilsētvide
Ēka Ziepju ielā 11

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) klātienes pasākumā informējusi par pirmo aprites ekonomikas principos balstīto būvniecības projektu Rīgā un Latvijā.

Iesaistot studentus, arhitektus, inženierus un energoefektivitātes speciālistus, REA šī gada aprīlī sāka priekšizpēti un sagatavošanās darbus piecu stāvu nama atjaunošanai Ziepju ielā. Klātienes pasākuma laikā tika sniegta informāciju par priekšizpētes rezultātiem un kopīgā diskusijā meklēti labākie risinājumi šīs ēkas pārbūvei pēc aprites ekonomikas principiem.

Izvēlētais būvniecības objekts ir piecu stāvu nams Ziepju ielā 11, kas kopš 1970. gada kalpoja par dienesta viesnīcu trolejbusu parka darbiniekiem. Vēlāk ēka lietota kā dažādu sociālo grupu kopdzīvojamā māja. Kopš 2018. gada ēka ir neapdzīvota, tai atslēgtas komunikācijas un aiznagloti logi. Pēc pārbūves tajā būs ierīkoti pašvaldības īres dzīvokļi (t.sk. lielāki dzīvokļi daudzbērnu ģimenēm) un divi dienas aprūpes centri.

Projektā tiks iekļauti dažādi aprites ekonomikas risinājumi, kas paredz gan izmantot otrreizējos materiālus, gan samazināt pirmreizējo materiālu patēriņu visā ēkas ekspluatācijas laikā, kā arī pēc iespējas izvairīties no atkritumu un cita veida piesārņojuma radīšanas, vienlaikus nodrošinot augstu komfortu ēkas lietotājiem.

Tā kā ēkas iekšējais plānojums tiks ievērojami mainīts, radīsies liels apjoms būvgružu. Tieši tāpēc īpaši tiek domāts par jauno plānojumu, lai tas atbilstu jaunajām vajadzībām un vienlaikus būtu ar iespējami mazāko demontāžas apjomu. Šāds risinājums ir rasts priekšizpētes laikā. Tas paredz katram dzīvoklim individuālu ieeju no ārējās galerijas, kas sniedz papildu sociāla un emocionāla rakstura priekšrocības un komfortu. Kā papildu ieguvums šādam risinājumam ir ēkas vizuālā pievilcība un ārējo galeriju kā sen gaidīta jauninājuma ieviešana Rīgas arhitektūrā. Radušos būvgružus maksimāli izmantos uz vietas ēkas atjaunošanas un teritorijas labiekārtošanas darbos. Atlikušos resursus (tā aprites ekonomikā būtu dēvējami atkritumi) raudzīs izmantot citos objektos vai nodot pārstrādei.

Ir atvērtas dažādas idejas gan par potenciāliem sadarbības un projekta īstenošanas modeļiem, gan konkrētu materiālu turpmāku izmantošanu un ieviešamiem risinājumiem. Piemēram, siltuma atgūšana no notekūdeņiem, zemes siltumsūkņa izmantošana (daloties ar blakus esošo ēku), ēkas materiālu pases veidošana, plānot multifunkcionālas telpas, būvēt saskaņā ar demontāžas un pielāgojamības dizaina prasībām un daudzas citas – gan detalizētas, gan vispārīgākas idejas.

Arī turpmāk tiks nodrošināta sabiedrības iesaiste un uzturēts dialogs ar būvniecības tirgus dalībniekiem. Pilotprojekta norise tiek analizēta, lai aprites ekonomikas risinājumus ieviestu kā rutīnu pašvaldības būvniecības darbos un saprastu, kur ir nepieciešamas normatīvā regulējuma izmaiņas un infrastruktūras vai pakalpojumu attīstība.

Ēkas Ziepju ielā 11 pārbūve pēc aprites ekonomikas principiem sākta “URGE” projekta gaitā sadarbībā ar SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” un ir daļa no Integrēta rīcības plāna pārejai uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā Rīgas pašvaldībā. 

Pāreja uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā “URGE” ir Eiropas Savienības starpreģionu sadarbības programmas “URBACT III 2014.-2020. gadam” projekts. Vairāk informācijas: https://urbact.eu/urge.

Papildu informāciju par notikušo pasākumu un ēkas atjaunošanas ideju var saņemt rakstot e-pastu uz ikalnina89@riga.lv (Ieva Kalniņa).

Informāciju sagatavoja: Raimonds Grants – Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: Raimonds.Grants@riga.lv.

Pasākums Ziepju ielā 11 par pirmo aprites ekonomikas principos balstīto būvniecības projektu Rīgā | 23.07.2022.