Šmerļupītē, posmā starp Eizenšteina un Stūrīša ielu, Rīgas pašvaldība vasarā sāks veidot dabā balstītus lietusūdens attīrīšanas risinājumus un uzstādīs viedo monitoringa sistēmu.
Šobrīd Šmerļupītes teritorijā piesārņojuma dēļ apkārtējā vide ir zaudējusi savu ekoloģisko kvalitāti, ainavisko vērtību un pievilcību, bet iedzīvotāji iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku. Lai samazinātu lietusūdens piesārņojumu upē, Rīgas pašvaldība, piedaloties INTERREG Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027.gadam starptautiskajā projektā “Lietusūdens daudzdimensiju attīrīšana pilsētvidē tīrākai Baltijas jūrai (MUSTBE)”, Šmerļupītē izbūvēs inovatīvus dabā balstītus lietusūdens attīrīšanas risinājumus.
Plānotie darbi paredz dabā balstītu ūdens teces atjaunošanas risinājumu, veidojot meandrus, sedimentācijas un niedru dīķus. Tie veicinās dabisku filtrācijas procesu un uzlabos upes ekosistēmu un ainavisko vērtību. Ilgtermiņā šāds risinājums uzlabos gan vides kvalitāti, gan iedzīvotāju labsajūtu. Patlaban norit risinājumu projektēšana un paredzēts, ka vasarā tiks uzsākta to būvniecība.
MUSTBE projektā galvenais fokuss ir uz lietusūdens pārvaldības uzlabošanu pilsētās, samazinot lietusūdeņu radītā piesārņojuma apjomu, uzlabojot pilsētvides kvalitāti – palielinot apzaļumošanu, mazinot karstuma viļņu ietekmi, uzlabojot gaisa kvalitāti un radot patīkamāku vidi cilvēkiem.
Lai mazinātu lietusūdens radīto piesārņojumu Baltijas jūrā, ko rada urbanizācija un klimata pārmaiņas, Rīga kopā ar Igaunijas, Somijas un Zviedrijas pašvaldībām kopīgi attīsta un testē inovatīvos risinājumus 7 pilotteritorijās. Projektā piedalās Rīga, Viimsi un Tallina (Igaunija), Pori (Somija, 2 teritorijas), un Söderhamn (Zviedrija, 2 teritorijas) un katrai vietai ir savi izaicinājumi. Piemēram, Somijas pilsētā Pori viens pilotprojekts fokusējas uz plūdu risku mazināšanu, bet otrs – uz ūdens piesārņojuma attīrīšanu.
Plūdi un ūdenstilpņu piesārņojums ir divas būtiskas problēmas, ar ko saskaras Baltijas jūra, kas ir viena no eitrofikācijai visvairāk pakļautajām jūrām pasaulē – 97% tās teritorijas cieš no pārmērīga barības vielu piesārņojuma. To ietekmē strauja urbanizācija, kas maina dabisko ūdens aprites ciklu. Lietus vai sniega kušanas ūdeņi nespēj absorbēties augsnē, un ūdeņi nonāk ūdenstilpēs, kaitējot ekosistēmām.
Projektu Rīgas pašvaldībā īsteno Pilsētas attīstības departaments sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti.
Plašāk par projektu var uzzināt INTERREG Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas mājas lapā: https://centralbaltic.eu/project/mustbe vai Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta mājas lapā: https://www.rdpad.lv/portfolio/lietusudens-daudzdimensiju-attirisana-pilsetvide-tirakai-baltijas-jurai-mustbe/
Informāciju sagatavoja: Tatjana Smirnova, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: tsmirnova11@riga.lv