Tiek pacelts zilais katogs

Piektdien, 2. jūnijā, divās Rīgas pludmalēs – Vecāķos un Vakarbuļļos - tika pacelts Zilais karogs, kas apliecina šo peldvietu atbilstību starptautiskiem vides kvalitātes standartiem.

Vakarbuļļu pludmalē karogu šogad pacēla jau 16. reizi, Vecāķu pludmalē - 6. reizi, kas norāda uz nemainīgi izcilu šo peldvietu kvalitāti. Zilā karoga iegūšanai peldvietām jāatbilst kopā 29 ūdens kvalitātes, pludmales servisa un apsaimniekošanas, drošības, vides informācijas un izglītības kritērijiem. Ieviešot Zilā karoga kritērijus, peldvietas tiek apsaimniekotas, ņemot vērā vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības faktorus un pievēršot lielu uzmanību vides kvalitātes uzturēšanai un bioloģiskās daudzveidības aizsargāšanai, tādējādi garantējot drošu atpūtu tīrā vidē.

“Zilā karoga pacelšana jau 6. reizi Vecāķos un 16. reizi Vakarbuļļos ir apliecinājums tam, ka Rīga sargā savas dabas bagātības. Visās Rīgas peldvietās peldēties ir droši, taču Zilā karogs sertifikāts apliecina, ka Rīga ir gatava darīt vairāk, lai atpūtas vietas pie ūdens būtu ērtas, drošas un ilgtspējīgi apsaimniekotas. Visus peldvietu apmeklētājus aicinu atpūsties droši, un pēc labi pavadīta laika atpūtas vietas atstāt tīras un kārtīgas. Baltijas jūra nav tikai skaista jūrmala, bet liela dabas bagātība, kas ir būtiska Latvijas izaugsmei un dzīvotspējai. Baltijas jūra ir viena no pasaules jaunākajām, bet intensīvāk izmantotajām jūrām, un ir svarīgi rūpēties par tās saglabāšanu un aizsardzību. Tāpēc Rīga šovasar pievienosies arī Baltijas jūras sakopšanas iniciatīvai, kas sāksies 31. augustā.” norādīja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētāja Selīna Vancāne.

Vides izglītības fonda Zilā karoga programmas nacionālais koordinators Jānis Ulme uzsvēra, ka visus kritērijus, kas jāizpilda, lai peldvietā varētu pacelt zilo karogu, caurvij pats būtiskākais – sadarbība starp pludmales apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem, kas palīdzēs nodrošināt labāku vides kvalitāti nākošajām paaudzēm.

Zilā karoga pacelšanas svētki šogad Rīgas pašvaldībā notika sadarbībā ar Eiropas Savienības Vides un klimata pasākumu LIFE programmas finansēto integrēto projektu “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste to Resources IP), kuras ietvaros Vecāķu, Daugavgrīvas pludmalēs un vēl astoņās vietās citur Latvijā tiek uzstādīti informatīvi lielformāta stendi. Tie tiek uzstādīti, lai pievērstu uzmanību piekrastes piegružojuma tēmai, pludmales sezonā aicinot iedzīvotājus un pludmales viesus būt atbildīgiem, izvēlēties ilgtspējīgas alternatīvas pārtikas produktu iepakojumam, kuru ņem līdzi uz pludmali, aiz sevis radušos atkritumus savākt un aiznest līdzi vai nogādāt tuvākajā atkritumu urnā, pievērst uzmanību atstāto atkritumu sadalīšanās laikam un to ietekmei uz piekrastes ekosistēmu. Lielformāta informatīvie stendi tiek uzstādīti 10 vietās Baltijas jūras piekrastē Latvijā. Atklājot stendu Vecāķos, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece dabas aizsardzības un pašvaldību jautājumos Inga Priede uzsvēra katra peldvietas apmeklētāja individuālo atbildību par vidi, rūpējoties par to, lai Latvijas piekraste būtu tīra un sakopta.

Šogad Rīgas peldvietās veikti uzlabojumi, lai atpūta pie ūdens rīdziniekiem kļūtu ērtāka un patīkamāka. Ķīpsalas, Vakarbuļļu un Daugavgrīvas peldvietās izvietotas jaunas pārģērbšanās kabīnes personām ar funkcionāliem traucējumiem. Vakarbuļļu peldvietā, uzlabojot vides pieejamību, uzstādīta jauna pastaigu laipa ar divām atpūtas terasēm, aprīkotām ar sauļošanās zviļņiem un papildus atpūtas soliem. Ķīpsalas peldvietā, uzlabojot vides pieejamību, uzstādīta jauna pastaigu laipa ar vienu atpūtas terasi, aprīkotu ar četriem sauļošanās zviļņiem un četriem atpūtas soliem.

Kleistu ielas aktīvās atpūtas zona pie Hapaka grāvja un Buļļupes aktīvā atpūtas zonā pie Birzes ielas uzstādītas kopā četras jaunas pārģērbšanās kabīnes, atjaunoti soliņi un uzstādīti divi jauni atpūtas soliņi. Daugavgrīvas peldvietā izvietoti pieci divpusējie soli, kas izgatavoti biedrības “Latvijas pašvaldības savienība” atbalstītā Latvijas vides aizsardzības fonda projekta „Piekrastes apsaimniekošanas praktisko aktivitāšu realizēšana” gaitā. Šogad vēl plānots izgatavot un uzstādīt sešus divpusējos pludmales solus Vecāķu peldvietā.

Tāpat 2022. gada nogalē pabeigti labiekārtošanas darbi divās atpūtas zonās pie Daugavas Dārziņu apkaimē – Jāņogu ielā 48 un Zirņu salā. Īstenojot līdzdalības budžeta projektu ideju konkursā iesniegto Dārziņu apkaimes iedzīvotāju ieceri, ierīkoti atpūtas soliņi, sauļošanās zviļņi, pārģērbšanās kabīnes, skatu terase, ugunskura vieta. Zirņu salā ierīkota nobrauktuve līdz atpūtas zonai ar margām, kas nodrošina vides pieejamību atpūtas zonā. Līdz jūlija beigām paredzēts pabeigt arī Vecāķu pastaigu laipas izbūvi, kas taps Vecāķu biedrības iesniegtā līdzdalības budžeta projekta rezultātā.

Rīgā kopā ir astoņas oficiālās peldvietas – Daugavgrīvā, Vakarbuļļos, Vecāķos, Rumbulā, Bābelīša ezerā, Ķīpsalā, kā arī Lucavsalā un Lucavsalas līcī. Visās oficiālajās peldvietās, kā arī atpūtas zonā pie Kīšezera par peldētāju drošību rūpējas Rīgas pašvaldības policijas glābēji. Vecāķos, kas, stiepjoties 800 metru garumā gar jūru, ir lielākā Rīgas peldvieta, drošību jau otro gadu uzrauga, izmantojot dronu.

Plašāka informācija par Rīgas peldvietām pieejama šeit: riga.lv/lv/rigas-pilsetas-peldvietas

 

Informāciju sagatavoja: Edīte Matuseviča, Rīgas domes Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: edite.matusevica@riga.lv

Zilā karoga pacelšana Vecāķos | 02.06.2023.