Datums 7. oktobris, 2022 – 4. decembris, 2022
Laiks10.00–18.00
Vieta Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”, Alberta iela 12, Rīga, LV-1010
Ungārijas cepuru izstāde
Ungāru dizaineres Valērijas Fazekašas (Valéria Fazekas) darbi

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību no 7. oktobra aicina uz mūsdienu ungāru dizaineres Valērijas Fazekašas (Valéria Fazekas) izstādi “Cepures”.

Galvassega kā paziņojums. Kā apliecinājums. Izstādē apskatāmās cepures ir funkcionālas un vienlaikus arī īpaši mākslas objekti – galvas rotas, kas ļauj katram valkātājam apliecināt savu personību. Šī izstāde ir daļa no Ungārijas kultūras dienām Latvijā.

Māksliniece Valērija Fazekaša absolvējusi Budapeštas Lietišķās mākslas universitātes (tagad Mohoja-Naģa Mākslas un Dizaina universitāte) Tekstila dizaina nodaļu kā aksesuāru dizainere, bet jau studiju laikā sākusi veidot cepures, kas ļāva viņai eksperimentēt un pievērsties formas un struktūras meklējumiem.  

Kā atzīst pati dizainere, viņas stilā jaušama aizraušanās ar modernisma un konstruktīvisma ģeometriski telpiskajām pamatformām. Viņu saista gan struktūru dinamiskums, gan materiālu, krāsu un tekstūru daudzveidība. Līdzsvars starp simetriju un asimetriju dizaineres darbos rada daudzdimensionālas perspektīvas. Viens no svarīgākajiem aspektiem ir viņas veidoto objektu mainīgums un kustība, kas ļauj arī valkātājam radoši izpausties. Savus unikālos mākslas objektus Valērija Fazekaša rada vienā eksemplārā vai ļoti ierobežotā skaitā.

1994. un 1997. gadā viņa atvēra savus pirmos cepuru salonus Budapeštā. Kopš tā laika dizaineres ekstravagantās cepures guvušas atzinību, priecējot skatītājus ar formu, krāsu un struktūras daudzveidību galerijās un izstāžu zālēs ne vien Ungārijā, bet arī Apvienotajā Karalistē, Austrijā, Šveicē, Francijā, Vācijā, Nīderlandē un Latvijā.

Izstāde veidota sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā.

Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma no 2022. gada 7.oktobra līdz  4.decembrim   muzeja darba laikā. Muzejs atvērts no plkst. 10.00 līdz 18.00 katru dienu, izņemot pirmdienas.