Datums 8. jūnijs, 2023 – 5. novembris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”, Alberta iela 12
Rakstains audums
Publicitātes attēls no izstādes “Vasara 1900. Tekstilijas un meti”.

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” sadarbībā ar beļģu tekstila mākslinieku un kolekcionāru Marku Van Hoe un Beļģijas Karalistes vēstniecību aicina uz izstādi “Vasara 1900. Tekstilijas un meti”. Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” būs skatāma no 2023. gada 8. jūnija līdz 2023. gada 5. novembrim.

Tajā aplūkojami vairāk nekā piecdesmit 20. gadsimta sākuma artefakti, kas raksturo jūgendstila perioda tekstila dizaina attīstību. Unikālā Marka Van Hoe kolekcija Latvijā apskatāma pirmo reizi. Izstādē redzami zīmējumi ar dažādu ziedu un augu stilizāciju, kas atbilst jūgendstila modes prasībām un paredzēti tekstilizstrādājumu rūpnieciskai ražošanai. Dizaina meti izceļas ar augstu māksliniecisko kvalitāti. Vairāki no tiem paredzēti tekstila rūpnīcām, kas ražoja laikmeta novitāti – žakarda audumu interjeram un mēbelēm. Mākslinieki izmantojot tā laika modernos līdzekļus – īpaši sagrafētu papīru, spēja piemērot un modificēt izstrādāto zīmējumu ražošanas tehniskajam procesam. Izstādē apskatāmi arī vairāki audumu paraugi, kas izceļas ar augstu māksliniecisku kvalitāti, rosina pievērsties detaļu izpētei un rada estētisku baudījumu. 

Beļģu tekstila dizainera un mākslinieka Marka Van Hoe kolekcija radusies ilgu gadu neatlaidīga darba rezultātā, komplektējot vēsturiskus audumus, to skices un tekstila dizaina zīmējumus. Par izveidotās kolekcijas unikalitāti liecina viņam piešķirtā Anrī Van de Veldes balva. “Meklējot un kolekcionējot senos tekstilizstrādājumus un pielietojot iegūtās zināšanas mūsdienu audumos, Marks ir kļuvis par nozīmīgu un daudzpusīgu tā pārstāvi. Viņa izveidotās saiknes starp meistarību, vizuālo mākslu un dizainu ir aizraujošas un lieliskas, un tas padara viņu par dizaineru, mākslinieku, kolekcionāru, meklētāju un domātāju, kurš ir pelnījis iegūt balvu,” savu izvēli 2010. gadā pamato balvas žūrija.

Izstāde tapusi muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs”, kolekcionāra Marka Van Hoe un viņa ģimenes ilgstošas sadarbības rezultātā. Izstādi atbalsta Beļģijas Karalistes vēstniecība.