Pilsētā un sabiedrībā
Eiropas ūdele

Zooloģisko dārzu mērķis ir saglabāt dzīvnieku sugu daudzveidību pasaulē, kas pilnībā saskan ar pagājušajā gadā Monako Okeanogrāfijas institūtā dibinātās koalīcijas “Vienoti Bioloģiskajai Daudzveidībai” mērķiem, tāpēc likumsakarīgi, ka Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, kas jau kopš 1992. gada ir Eiropas zoodārzu un akvāriju asociācijas (EAZA) biedrs, ir pirmais Baltijā, kas pievienojies šai koalīcijai, kura par daļu no savas identitātes izvēlējusies latviešu karikatūrista Gata Šļūkas ilustrācijas (ar ko viņu no sirds apsveicam!).

Tā kā ES Vides komisārs Virginijus Sinkevičius koalīcijas dibināšanas sanāksmē aicināja visus zoodārzus, muzejus, nacionālos parkus, botāniskos dārzus, akvārijus un citas institūcijas, kas iesaistītas vides pētniecībā un aizsardzībā, kopīgi veicināt izpratni par bioloģisko krīzi, ar ko šobrīd saskaramies, un nepieciešamību aizsargāt bioloģisko daudzveidību, tad ceram, ka arī citas Latvijas organizācijas un institūcijas pievienosies šai  koalīcijai un Latvijas iedzīvotāji varēs uzzināt vairāk par bioloģisko daudzveidību arī sociālajos medijos, sekojot #VienotiBioloģiskajaiDaudzveidībai, #UnitedforBiodiversity, #COP15 un viesojoties oficiālajā koalīcijas mājaslapā.

Ar savu balsi atbalstot koalīciju “Vienoti Bioloģiskajai Daudzveidībai”, mēs pievienojamies desmitiem organizāciju visā pasaulē, kā piemēram, Vīnes Dabas muzejam, Puertoriko Zinātnes muzejam un Vilhelma Štutgartes zooloģiskajam un botāniskajam dārzam, kas aicina pasaules līderus šogad vienoties par Bioloģiskās daudzveidības konvenciju nākošajā Bioloģiskās daudzveidības konferencē (COP 15)

Izmiršanas riskam pakļauti viens miljons augu un dzīvnieku sugu

Pēdējās desmitgadēs mēs piedzīvojam milzīgu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos visā pasaulē. Zinātnieki brīdina, ka šobrīd izmiršanas riskam pakļauti viens miljons augu un dzīvnieku sugu. Šī krīze, ko izraisījusi dabai nedraudzīga saimniekošana, jau ietekmē mūsu veselību un planētu kopumā. Situāciju skaidri apraksta profesore Sandra Diaza no starpvaldību zinātnes-politikas platformas bioloģiskajai daudzveidībai un ekosistēmu pakalpojumiem (IPBES): “Bioloģiskā daudzveidība un dabas devums cilvēkiem ir mūsu kopīgais mantojums un cilvēces svarīgākais “drošības tīkls” dzīvības nodrošināšanai. Taču mūsu “drošības tīkls” tagad ir nostiepts gandrīz līdz lūzuma punktam”.

Pastāvīgi rūpēs par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu

Kā pilntiesīgam EAZA biedram, Rīgas Nacionālajam zooloģiskajam dārzam ir svarīga gan vides izglītība un pētniecība, gan bioloģiskās daudzveidības saglabāšana. Mūsu dažādajos izzinošajos stendos, ekspozīcijās un pasākumos var uzzināt vairāk par klimata pārmaiņu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas tēmām - no apputeksnētāju nozīmīguma dabā, līdz invazīvo sugu ietekmei un sugu izzušanai. Mēs uzturam vairošanās populācijas daudzām apdraudētajām sugām Eiropas Apdraudēto sugu programmu (EEP) ietvaros un esam piedalījušies vairākos reintrodukcijas un populāciju papildināšanas projektos (Eiropas lūsis Polijā, pelēkais vilks Skandināvijā, melnais grifs Bulgārijā, partulas Franču Polinēzijā, Eiropas kokvarde Latvijā). Pēdējos gados esam veikuši Eiropas kokvardes uzskaiti un pelēko roņu ekotoksikoloģisko monitoringu Rīgas jūras līcī.

Esam pārliecināti, ka Latvijā daudziem rūp mūsu pasaules dabas nākotne, un tāpēc Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs nebūt nebūs vienīgais globālās koalīcijas “Vienoti Bioloģiskajai Daudzveidībai” biedrs Latvijā.

Informāciju sagatavoja Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs

Globālās koalīcijas "Vienoti bioloģiskajai daudzveidībai" dalībnieki