Izglītība Pilsētā Uzņēmējdarbība
Spāru svētki

Otrdien, 29. martā, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza jaunā Vides izglītības centrā tika nosvinēti spāru svētki – topošās ēkas korē, klātesot Rīgas zoodārza vadībai, kā arī arhitektiem un būvniekiem, tika pacelts kupls priežu zaru vainags ar ievītām ozollapām.

No bērnu rudenī atnestajām zīlēm izaugušie ozoliņi ir kā simbols jaunā izglītības centra mērķim – sēt bērnu (un ne tikai) prātos zināšanu un zinātkāres sēklu, lai izaug gudra, dabu mīloša un ilgtspējīga sabiedrība. Savukārt projekta būvuzrauga Uģa Tērauda paraksts uz varenās jumta spāres ir skaidrs apliecinājums, ka Rīgas domes un Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansētais projekts tiek realizēts sekmīgi.

872 kvadrātmetru lielā, energoefektīvā Vides izglītības centra ēka būs ļoti komplicēta  būve, kurā paredzēts apvienot telpas gan skolēnu mācību nodarbībām un interesentu semināriem, gan katram apmeklētājam pieejamu izstāžu zāli, gan no ēkas ārpuses aplūkojamas dzīvnieku ekspozīcijas. Te būs gan skolēnu mācību klases ar sienām, kurās dzīvo gekoni un prusaki… izstāžu zāle ar akvāriju centrā… ēkas logi, kuri ļaus ielūkoties mazo pērtiķīšu kalitriksu ekspozīcijā… Rīgas zoodārzs ar izdomu jau ir pārsteidzis daudzus. Un turpinās pārsteigt!

Uz jauno Vides izglītības centru pārcelsies Rīgas zoodārza “ZooSkola”, kura jau šobrīd piedāvā bagātīgu ekskursiju un nodarbību tēmu klāstu (vairāk informācijas šeit)Atbilstoša lieluma telpas, to ietilpība un konfigurācija nodrošinās izglītības programmu realizēšanu vienlaicīgi trīs dalībnieku grupām līdz 30 personām katrā. Savukārt konferenču un izstāžu zāles ļaus paplašināt zoodārza iespējas iesaistīties dabas un vides aizsardzības tematikai veltītu pasākumu (konferenču, semināru u.c.) organizēšanā. 

Komplicēto būvprojektu izstrādāja SIA “BM-projekts” un to nepilnu divu gadu laikā apņēmās realizēt būvnieki no PS “Lemisele AG”. Kapsulu ar vēstījumu nākotnei būves pamatos iemūrēja 2021. gada 21. jūnijā. Vides izglītības centru Rīgas zooloģiskajā dārzā paredzēts uzbūvēt līdz 2022. gada beigām. Projekts tiek realizēts ar Rīgas domes atbalstu, Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projekta "Vides monitoringa, kontroles un izglītības projekts" gaitā un tās kopējās izmaksas ir 2 106 207 eiro, no tiem 1,7 miljoni eiro ir Kohēzijas fonda finansējums. Plašāk par projektu skatīt šeit.

Jau pirms “Spāru svētkiem” Rīgas zoodārzā no Polijas, Vācijas un Čehijas zoodārziem ieradušies pirmie dzīvnieki, kuri nepacietīgi gaida būvdarbu pabeigšanu, lai ieņemtu vietas Vides izglītības centra ekspozīcijās. Tā oktobra sākumā no Vācijas un Polijas tika atvesti divi tievastes kāpelētājzalkši, pieci austrumu prievīšzalkši  un divas krāšņas ķirzakas – rakstainās dzelkņastes. Visinteresantākais Vides izglītības centra iemītnieks, protams, būs divpirkstu sliņķis, kurš atvests no Čehijas (Zoologicka Garden Chateau Zlin – Lesna).
     

Zooloģiskā dārza informācijas dienests Ingmārs Līdaka, Māris Lielkalns, e-pasts: info@rigazoo.lv