mežs

Pērnā gada nogalē “Rīgas meži” ieguva unikālas tiesības un uzsāka dalību “Horizon / EUSPA SPACE 2021 projektā “SWIFTT: Satelītdati dabas teritoriju uzraudzībai un mežu apdraudējumu monitoringam” (“SWIFTT: Satellites for Wilderness Inspection and Forest Threat Tracking”).

“Apvārsnis Eiropa” jeb “Horizon Europe” ir viena no prestižākajām Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju programmām. Šim projektam “Apvārsnis Eiropa” ietvaros piešķirts ļoti augstas konkurētspējas finansējums. Tas ir nozīmīgs gan “Rīgas mežu” turpmākajai attīstībai, gan vides pētniecībai un aizsardzībai Latvijā un globāli.

Par SWIFTT projektu

Projekta mērķis ir radīt mežu apsaimniekotājiem ērti pieejamu, vienkāršu, efektīvu un tālizpētes datos balstītu rīku – digitālo risinājumu mežu risku monitoringam un pārvaldībai. Tas, izmantojot reāllaika augstas izšķirtspējas tālizpētes datus no ES Zemes novērošanas programmas “Copernicus” satelītiem un mākslīgā intelekta priekšrocības, ļaus ar 10 metru precizitāti sekot līdzi kaitēkļu, ugunsgrēku un stipra vēja postījumu skartajām mežu  teritorijām un riska zonām Eiropā.

Tādējādi meža apsaimniekotāji varēs proaktīvi rīkoties un ar salīdzinoši zemām izmaksām novērst potenciālos apdraudējumus. Savukārt Eiropa būs labāk sagatavota, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un aizsargātu bioloģisko daudzveidību, jo īpaši mežus.

“Rīgas meži” ir viens no projekta partneriem. Uzņēmums piedalās gan risinājuma izstrādē, gan “Rīgas mežu” teritorijās, līdzīgi kā citu projekta partneru mežos, turpmākajās rīka izstrādes stadijās notiks tā regulāra testēšana, t.sk. ievērojot uzņēmuma vajadzības un specifiku.

Projekta īstenotāji norāda, ka izmantojot šo risinājumu, līdz 2030.gadam plānots uzraudzīt un aizsargāt līdz pat 40 miljoniem ha pasaules mežu. Tādējādi zaļās rotas apsaimniekotāji varēs ietaupīt vairāk nekā 468 miljonus eiro, kas pretējā gadījumā tiktu tērēti mežu uzraudzībai. 

Pasaulē meži ir ļoti nozīmīgi. Tajos dzīvo ap 300 miljoniem cilvēki, meži nodrošina iztiku vēl aptuveni 1,6 miljardiem pasaules iedzīvotāju, kā arī tajos mājo lielākā daļa abinieku, putnu un zīdītāju. Būtiski, ka mežu ekosistēmas, uzkrājot oglekli, novēršot eroziju un regulējot ūdensnoteci, ietaupa vairāk nekā 100 triljonus eiro, kas ir vairāk nekā pasaules valstu IKP.

Pētījuma īstenotāji akcentē – lai arī meži ir izturīgi pret ilgstošu vides negatīvo ietekmi, taču tie ir neaizsargāti pret pēkšņām izmaiņām, piemēram, kaitēkļu uzliesmojumiem, ugunsgrēkiem, stipra vēja postījumiem jeb vējlauzēm. Turklāt kukaiņu kaitējumi ir viens no būtiskākajiem mežu platību zuduma iemesliem pasaulē – ik gadu tiek iznīcināti ap 85 miljoniem ha mežu 15 miljardu eiro vērtībā. Arī “Rīgas mežu” apsaimniekotajās teritorijās konstatēti, piemēram, egļu astoņzobu mizgraužu kaitējumi. Savukārt Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) dati liecina, ka ugunsgrēki ik gadu pasaulē iznīcina ap 400 miljoniem ha mežu platību. Arī spēcīga vēja nolauztie koki ir nozīmīgs apdraudējums mežiem, tai skaitā Rīgas un Pierīgas mežiem.  

Projekta īstenotāji akcentē, ka kukaiņu, ugunsgrēku un vēja postījumu riskus pastiprina klimata pārmaiņas. Proti, to ietekmē kukaiņi vairojas aktīvāk, sausuma ietekmē palielinās mežu degšanas iespējas, pieaug vēja un vētru biežums un stiprums. Tādējādi tiek iznīcināti neskaitāmi biotopi, ik gadu piesaistītais CO2 samazinās par vairāk nekā 4850 miljoniem tonnu. Taču, izmantojot tehnoloģiju piedāvātos risinājumus un rīkojoties savlaicīgi, iespējams ierobežot un mazināt gan kaitējumu dabai, gan ekonomiskos zaudējumus.

“Rīgas meži” ir  partneris pētniecības apvienībā “SWIFTT”, kas īsteno šo projektu. Apvienības koordinators ir uzņēmums “Wildsense” (Francija). Pārējie partneri: Nacionālās zinātņu akadēmijas Kosmosa izpētes institūts (Ukraina), Bari Universitāte (Itālija), Hannoveres Leibnica universitāte (Vācija), uzņēmums “Timbtrack” (Beļģija), mežu īpašnieks “Fürstliches Forstamt Bückeburg” (Vācija), mežu īpašnieku apvienība “Groupe Coopération Forestière” (Francija) un inovāciju programma “Da Vinci Labs” (Francija).

Projekta īstenošanas ilgums ir trīs gadi, kopējais finansējums – 2,8 miljoni eiro. To piešķīrusi Eiropas Komisija un ES Kosmosa programmas aģentūra (EUSPA). Vairāk par SWIFTT projektu.

Par “Rīgas mežu” aktivitātēm starptautiskajos projektos  

SWIFTT projekts ir starptautiski un zinātniski nozīmīgākā pētniecības aktivitāte, kurā darbojas “Rīgas meži”. Vienlaikus jāuzsver, ka 2022.gads uzņēmuma vēsturē bija pavērsiena punkts, veicot priekšdarbus, lai uzsāktu vai tuvākajā laikā nodrošinātu iesaisti citos starptautisko finanšu instrumentu projektos. Lēšams, ka uzņēmuma piesaistītais finansējums pētniecībai un attīstībai šajā gadā varētu sasniegt vairākus simtus tūkstošus eiro.

Šie projekti saistīti ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, informācijas tehnoloģiju izmantošanu meža kopšanas uzlabošanā, koku stādu kvalitātes uzlabošanu un aizsardzība u.c

Par SIA “Rīgas meži”

SIA “Rīgas meži” ir 2008.gadā dibināts pašvaldības uzņēmums. Tas rūpējas par 62 000 ha mežiem, 399 ha Rīgas parkiem un apstādījumiem (125 objekti), kā arī par kultūras un atpūtas parku “Mežaparks” (378 ha) un par šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību, bioloģisko daudzveidību un pieejamību sabiedrībai.

 

Uzņēmumā ir Daugavas, Gaujas, Katrīnas, Rīgas un Tīreļu mežniecības, kā arī kokaudzētava “Norupe” un kokzāģētava “Norupe”. Uzņēmums īsteno vides izglītības programmu “Zaļā klase”.

 

Uzņēmuma objekti un teritorijas atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu teritorijās.

 

Uzņēmums ievēro labas korporatīvās pārvaldības principus. “Rīgas meži” ieguvuši starptautiskus sertifikātus, kas apliecina videi draudzīgu, ekonomiski pamatotu, sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.

 

2021.gadā “Rīgas mežiem” Uzņēmumu reģistrā reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. 2021.gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

 

2022.gadā “Rīgas meži” pirmo reizi uzņēmuma vēsturē piedalījās Ilgtspējas indeksā un ieguva Sudraba kategorijas balvu.