Informācija medijiem Rīgas domē Pilsētā
Demontēts Piemineklis
Foto: Valsts policija

Trešdien, 5. oktobrī, Rīgas dome nolēma pieņemt fonda “Ziedot.lv” piesaistītos iedzīvotāju ziedojumus 268 385 eiro apmērā, kas jāizlieto pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanas darbiem. Savukārt Sabiedrība par atklātību – Delna atzinusi, ka pieminekļa demontāžas būvnieka izvēles process bijis tiesisks un godprātīgs.

Dome pilnvaroja Rīgas mēru Mārtiņu Staķi pašvaldības vārdā parakstīt ziedojuma līgumu. “Paldies iedzīvotājiem par ziedojumiem, bet labdarības fondam Ziedot.lv - par organizēto akciju!,” šodien atzinību izteica M.Staķis, norādot uz sabiedrības iesaistes būtisko nozīmi.

Pilsētas mērs arī informēja, ka 95% pieminekļa kompleksa demontāžas darbi jau paveikti, bet 5% darbu tiks pabeigti tuvākajā laikā. “Ja analizē pēdējā laikā realizētos lielākos projektus, tad jāsecina, ka tas vienmēr ir valdības, pašvaldības, nevalstisko organizāciju un uzņēmēju veiksmīgas sadarbības rezultāts. Tāpat ir šoreiz – veicot pieminekļa demontāžu. Tika izvēlēts būvnieks, kas tiešām spēj ātri paveikt uzticētos darbus,” piebilda M.Staķis.

“Uzreiz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā no iedzīvotājiem saņēmām aicinājumu organizēt akciju ar mērķi nojaukt pieminekli Uzvaras parkā. Pēc 9. un 10. maija notikumiem sapratām, ka jānāk talkā politiķiem, un pavisam īsā laikā pieminekļa demontāžai tika saziedoti vairāk nekā 265 000 eiro. Mērķis bija simbolisks - būvgružu novākšana, mūsu sāpīgās pagātnes aizvākšana. Ar Rīgas domi vienojāmies, ka pieminekļa bronzas figūras un strēle jāpārvērš būvgružos, lai par saziedoto naudu veiktu to izvešanu,” teica Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

Pieminekļa demontāžas procesa novērošanā iesaistītā Sabiedrība par atklātību - Delna nākusi klajā ar starpziņojumu par nojaukšanas darbiem piesaistītā būvnieka izvēles procesu. Biedrības direktore Inese Tauriņa: “Vērtējām, vai process notika godprātīgi un atbilstoši normatīvajiem aktiem, analizējām dokumentus, konsultējāmies ar Iepirkumu uzraudzības biroju, runājām ar visiem iesaistītajiem būvniekiem. Secinājums – Rīgas dome ir rīkojusies gan godprātīgi, gan tiesiski. Papildus tam esam noslēguši līgumu ar Pieminekļu aģentūru, lai pārliecinātos, ka visā darbu procesā līdzekļi tiek izlietoti paredzētajam mērķim.”


Informāciju sagatavoja: Uģis Vidauskis, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas vadītājs, e-pasts: ugis.vidauskis@riga.lv.