Skats uz Vecrīgas torņiem no Daugavas
Autors F64

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis pievienojies Eiropas Savienības pilsētu pašvaldību vadītājiem un parakstījis Parīzes klimata deklarāciju “Pilsētas, kas ved ceļu uz klimata neitralitāti” (“Cities leading the way to climate neutrality”). Tā atjaunota par godu 2015. gadā parakstītā Parīzes nolīguma gadadienai. Pievienojoties šai deklarācijai, Rīga apliecina, ka ir gatava risināt klimata jautājumus šajā sarežģītajā pandēmijas laikā, norādot, ka tas ir viens no veidiem, lai veicinātu veselīgākas vides nodrošināšanu Rīgas iedzīvotājiem. 

Deklarācija paredz, ka pilsētas apņemas pieņemt atbildīgus klimata politikas lēmumus, kas kopumā palīdzētu ierobežot planētas vidējās temperatūras pieaugumu līdz 1,5 °C, kā arī panāktu klimata neitralitāti vēlākais līdz 2050. gadam. Tas arī nozīmē pašvaldības iesaisti “Cities race to Zero” kampaņā (https://racetozero.unfccc.int/system/cities/) veselīgai, elastīgai emisiju nulles līmeņa pārejai, kas tiek rīkota pirms COP26 samita, kas plānots šī gada novembrī Glāzgovā (Skotijā).

Uzsākot darbu Rīgas domes priekšsēdētāja amatā, M. Staķis noteica konkrētus mērķus, lai uzlabotu pilsētas pārvaldību izglītības un kultūras jomās, mobilitāti un infrastruktūru, pilsētvidi, vides aizsardzību, kā arī sociālo integrāciju. Īpaša uzmanība tiek pievērsta arī ekonomikas ilgtspējīgai atveseļošanai un uzņēmējdarbības veicināšanai. “Kā galveno prioritāti esam izvirzījuši Rīgas infrastruktūras atjaunošanas plānu, kas iet roku rokā ar pilsētvides uzlabošanu, veicot galvenos investīciju projektus, kas vērsti uz klimata neitralitāti. Jaunā Rīgas pilsētas vadība ir nopietni pievērsusi uzmanību, strādājot pie nulles emisijas, tādējādi Rīgas un Parīzes deklarācijā paustie mērķi saskan,” pauž M. Staķis. Rīgas domē ir izveidota Klimata neitralitātes komisija, kas koordinē klimata un izmešu samazināšanas mērķus, iesaistot Rīgas domes struktūrvienības un aģentūras, kas ir atbildīgas par šīm jomām. Rīgas domes priekšsēdētājs uzsver: “Mūsu mērķis ir padarīt Rīgu par pirmo klimatneitrālu pilsētu Baltijas valstīs un līdz 2030. gadam būt starp pirmajām 100 klimata ziņā neitrālajām pilsētām Eiropā.”

Pirms pieciem gadiem radītā Parīzes nolīguma (https://unfccc.int/process-and-meetings/the-paris-agreement/the-paris-agreement) mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, un tieši pašvaldības ir atbildīgas par pielāgošanos tādiem nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem kā karstuma viļņi, sausums un plūdi, ar ko saskaramies arvien biežāk. 

Rīgas dienaskārtībā ir steidzami un inovatīvi risinājumi par labu klimatam, videi un veselībai, piemēram, veidojot veloceliņus, investējot digitalizācijā un atjaunojamo energoresursu izmantošanā, izveidojot ilgtermiņa mājokļu politiku, veicinot apzaļumošanu, kā arī sadarbojoties un daloties labās prakses pieredzē ar Eiropas pilsētām.

Parīzes deklarācija franču un angļu valodās lasāma šeit: