Informācija medijiem Rīgas domē Veselība
Urbānā joga

Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja trešdien, 5. janvārī, apsprieda izstrādāto galvaspilsētas pilsētas pašvaldības Sabiedrības veselības stratēģisko plānu 2022.- 2027. gadam, kas ir turpinājums iepriekšējo desmit gadu stratēģijai “Veselīgs rīdzinieks – veselā Rīgā”.

Šis plāns iezīmē redzējumu, kā uzlabot Rīgas iedzīvotāju veselību, identificējot galvenās sabiedrības veselības problēmas un nosakot prioritātes un stratēģiskos darbības virzienus. 

“Sabiedrības veselības stratēģiskais plāns ir veidots balstoties uz rīdzinieku veselības datu analīzi. Sabiedrības iesaiste līdz šim “Veselīgs rīdzinieks – veselā Rīgā” pierāda, ka piedāvātās programmas ir kvalitatīvi sagatavotas un tās iedzīvotājiem ir vajadzīgas,” norāda komitejas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs.

“Eurostat” dati liecina, ka Latvijā aizvien ir viens no visaugstākajiem ar profilaksi novēršamas mirstības un ar ārstēšanu novēršamās mirstības rādītājiem Eiropas Savienībā. Kamēr Latvijā  ar profilaksi novēršamas mirstības rādītājs ir 328,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, vidēji ES ir 160,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

“Vienmēr esmu uzsvēris, ka preventīviem pasākumiem ir milzīga loma gan sabiedrības veselības, gan sociālo pakalpojumu jomā. Tāpēc uzskatu, ka šī stratēģija ir pašvaldības un sabiedrības sadarbības plāns, kuras rezultātā kļūstam par veselīgāku, iekļaujošāku un gudrāku sabiedrību. Mēs apzināmies, ka pilsētas iedzīvotāju veselība ir vērtība, tāpēc investīcijas tajā ir ilgtermiņa ieguldījums visas sabiedrības attīstībā,” uzsver V. Kleinbergs.

Dati rāda, ka Rīgas lielākie izaicinājumi ir saistīti ar starpsektorālas sadarbības veicināšanu un ātru reaģēšanu uz sabiedrības krīzēm, proaktīvi apvienojot resursus un sasniedzot kopīgus mērķus. Svarīgi ir gan nodrošināt visiem rīdziniekiem pieejamu veselības aprūpi, gan izglītot pilsētas iedzīvotājus par veselīga dzīvesveida un uztura jautājumiem, neaizmirstot par Covid-19 pandēmijas radīto ietekmi arī uz cilvēku psihoemocionālo labklājību, tostarp bērniem un jauniešiem.

Plānā izvirzītas trīs prioritātes: 

  • Iedzīvotāju veselīga dzīvesveida veicināšana un slimību profilakse;
  • Nevienlīdzības mazināšana sabiedrības veselības jomā, saskaņā ar principu “Neatstāt nevienu novārtā”;
  • Veselīga pilsētvide.

Komitejas sēdē tika atbalstīti izstrādātās stratēģijas mērķi, prioritātes un rīcības virzieni.

Galīgo stratēģijas versiju plānots izstrādāt februāra sākumā, kad to virzīs apstiprināšanai domē.


Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.