Covid-19 Pilsētā un sabiedrībā
Pēc 17.augusta ievēro

Iepriekš noteiktie epidemioloģiskās drošības pasākumi ir ļāvuši Latvijā Covid-19 izplatību noturēt samērā zemā līmenī, tādēļ valdība ir pieņēmusi lēmumu par atsevišķu Covid-19 izplatību ierobežojošu pasākumu daļēju samazināšanu no 17. augusta.

Rīgas pašvaldība aicina visus iedzīvotājus joprojām stingri ievērot veselības drošības pasākumus – rūpīgu roku higiēnu, fizisko distancēšanos un pārdomātu rīcību, atrodoties gan publiskās vietās, gan sadzīvē, lai nepieļautu atkārtotu koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumu.  Ļoti būtiski ir katram pašam izvērtēt riskus un spēt uzņemties atbildību par savu un līdzcilvēku veselību. Pamatprincipi ir nemainīgi – visur, kur ir iespējams, ievēro 2 metru distanci, mazgā rokas, paliec mājās, ja esi saslimis un seko līdzi informatīvajām norādēm, piemēram, sabiedriskās vietās, kā arī izpildi konkrētā pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus. 

No 17. augusta iekštelpās vienlaicīgi varēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem, pašreizējo 500 vietā. Izmaiņas attiecībā uz pulcēšanos ārtelpās nav plānotas - tāpat kā patlaban maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits ir līdz 3000.
Mazināti ierobežojumi ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem, ļaujot pie viena galdiņa iekštelpās sēdēt astoņiem apmeklētājiem līdzšinējo četru vietā un atsakoties no cilvēku skaita ierobežojuma pie galdiņiem ārtelpās.

Ēdināšanas uzņēmumiem tagad atļauts strādāt līdz plkst.2, proti, par divām stundām ilgāk nekā to pieļāva iepriekšējais regulējums. Šis nosacījums attiecas uz vietām, kur pamatpakalpojums ir ēdināšana un kur cilvēki atrodas sēdus pie galdiņiem.
Tāpat samazināta uz vienu cilvēku ēdināšanas vietās, tirdzniecības centros un kultūras norises vietās nosakāmā nepieciešamā platība - no četriem kvadrātmetriem līdz trīs kvadrātmetriem. Savukārt prasība ēdinātājiem nodrošināt divu metru distanci starp galdiņiem tiek saglabāta.

Līdzīgi ierobežojumu mīkstinājumi tiek attiecināti arī uz kultūras, sporta, reliģiskās darbības vietām, kuras var strādāt līdz plkst.2, un arī tajās vienam cilvēkam  jānodrošina vairs tikai trīs kvadrātmetru liela platība.

Savukārt izklaides vietu, tajā skaitā diskotēku un naktsklubu, kur pamatpakalpojums ir izklaide, piemēram, dejas vai spēles, darbība ir saistīta ar ievērojami augstu Covid-19 izplatības risku. Tāpēc tām darba laika ierobežojumi netiek mainīti - noteikts, ka arī turpmāk tās varēs strādāt ne ilgāk kā līdz plkst.24. Tiek saglabāts nosacījums, ka cilvēku skaits, kas vienlaicīgi pulcējas konkrētā vietā, nedrīkst pārsniegt 50%, ko pieļauj konkrētās vietas kapacitātes.

Teātra izrādēs, koncertos un kino seansos skatītāji atrodas savās sēdvietās, tādējādi šie pasākumi ir saistīti ar ievērojami mazāku Covid-19 izplatības risku. Apzinoties arī to, ka šādos pasākumos ir iespējams nodalīt cilvēku plūsmas, attiecībā uz šādiem kultūras pasākumiem tiek veikts izņēmums, pieļaujot to, ka pasākumā var piedalīties vairāk nekā 50% no objektā iespējamās kapacitātes, ja tiek nodrošināts, ka tiek nodalītas cilvēku grupas pa 300, kas savstarpēji nesastopas nevienā pasākuma norises posmā.

Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem ir jānodrošina atsevišķa ieeja, izeja, tualetes un vieta starpbrīžiem. Ja kultūras pasākuma norises vietā tiek nodrošināts tas, ka skatītāji atrodas savās sēdvietās, starp sēdvietām jānodrošina viena metra attālums divu metru vietā.

Vienlaikus tiek noteikts, ka amatieru koru un ansambļu dalībniekiem ir jāievēro divu metru fiziskā distancēšanās, jo atšķirībā no runāšanas, dziedot veidojas gaisa aerosoli, kuru rezultātā infekcijas pārnešana notiek daudz tālāk. Šie nosacījumi netiek attiecināti uz profesionāļu kolektīviem, jo tie ir uzskatāmi kā darba kolektīvs, kura dalībnieki atrodas kopā ikdienā, savukārt amatierkolektīvi sapulcējas atsevišķas reizes nedēļā, papildus savām ikdienas gaitām, tādējādi pastāv risks, ka šie cilvēki sastopas ar saviem darba kolēģiem un citiem kolektīviem, tādējādi palielinot infekcijas izplatīšanās risku.

Tāpat tiek noteikts, ka jaunais valstu saraksts, no kurām atgriežoties, ir jāievēro 14 dienu pašizolācija stājas spēkā dienu pēc tā publicēšanas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā. Veselības ministrija joprojām aicina rūpīgi izvērtēt ceļojumu nepieciešamību. Jārēķinās, ka ārzemēs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar Covid-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro valstī, kur tobrīd atradīsies

Jau no 1. jūlija mutes un deguna aizsega lietošana sabiedriskajā transportā vairs nav obligāta, bet ieteicama, īpaši tad, ja transportā ir daudz cilvēku. Vietās, kur ir liela cilvēku plūsma un drūzmēšanās mutes un deguna aizsegšana ir ieteicama. Obligāti mutes un deguna aizsegs jālieto, ar sabiedrisko transportu dodoties uz pašizolācijas vietu pēc atgriešanās no ārvalstīm. Obligāti aizsegs jālieto, ja privātu vai publisku pakalpojumu sniedzēji un pasākumu organizatori to pieprasa.

Lai paplašinātu testēšanu un savlaicīgi atklātu iespējamus slimības uzliesmojumus, ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu darba dienās no plkst. 8.00 līdz 20.00, sestdienās no 9.00 līdz 15.00 un svētdienās no 9.00 līdz 12.00, iepriekš piesakoties pa tālruņa numuru 8303. Testēšanas punktā var ierasties gan ar privāto transportu, gan kājām vai ar velosipēdu.

Pēc 17.augusta ievēroPēc 17.augusta ievēroPēc 17.augusta ievēroPēc 17.augusta ievēro