Ēbelmuižas rotaļu laukums

Ziepniekkalna apkārtne kļūst draudzīgāka galvaspilsētas iedzīvotājiem, Rīgas pašvaldība atjaunojusi vēsturisko Ēbelmuižas parku. Darbu gaitā izveidoti bruģa un grants celiņi, izvietoti 40 jauni soliņi, uzstādītas atkritumu urnas, velonovietnes un izbūvēts jauns apgaismojums.

“Ēbelmuižas parks ir atguvis jaunu dzīvību, šī ir populāra atpūtas un pastaigu vieta tuvāko apkaimju iedzīvotājiem. Parka apmeklētājiem ir iespēja novērtēt gan skaistu vēsturisko muižas parku, gan modernu un pieejamu vidi visiem iedzīvotājiem. Parkā ir izveidoti jauni bruģa un grants celiņi, uzstādīts moderns apgaismojums, velonovietnes, kā arī izvietoti vairāki jauni krēsli. Taču parka labiekārtošanas darbi nekad nebeidzas, uzturēšanas darbi turpinās, ir atsevišķas vietas, kuras nākotnē nepieciešams uzlabot – atjaunot bērnu laukumu, nepieciešams izbūvēt arī labierīcības. Aicinām iedzīvotājus iesaistīties un sekot līdzi līdzdalības budžeta iespējām, lai iesniegtu projektus par savas apkaimes uzlabošanas iespējām.” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

Kopumā ir uzbūvēti 2728 m2 bruģa seguma celiņi un 4270 m2 grants seguma celiņi, uzstādīti  40 soliņi, kā arī atkritumu urnas un velostatīvi. Ārtelpas un mobilitātes departaments izbūvējuši parka apgaismojumu.

“Ir sakārtots vēsturiskais Ēbelmuižas parks – Ziepniekkalna apkaimes sirds. Līdz deviņdesmitajiem gadiem tagadējā parka teritorija bija daļēji aizaudzis krūmājs ar apkārtnes iedzīvotāju šķūnīšiem, garāžām un dažiem mazdārziņiem. Pamazām pilsēta teritoriju sakopa un tā kļuva par apkārtnes iedzīvotāju iecienītu atpūtas un pastaigu vietu. Tagad pēc labiekārtojuma darbiem parks ir ieguvis jaunus bruģa un grants seguma celiņus, kvalitatīvu apgaismojumu, jaunus soliņus, atkritumu urnas un velostatīvus. Atjaunojot divus gadsimtus senās Ēbelmuižas kultūrtelpu, esam kvalitatīvi uzlabojuši savu pilsētvidi. Tas rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir ilgtspējīgs un patiess ieguvums,” saka Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departamenta direktors Edijs Pelšs.

Parks ir labiekārtots, tajā atrodas divi bērnu rotaļu laukumi, viens vingrošanas laukums, kā arī parkā atrodas brīvkrāns.

“Priecīga ziņa Ziepniekkalna iedzīvotājiem ir arī tā, ka, līdz ar Ēbelmuižas parka labiekārtošanas darbu noslēgšanos, šovasar parkā atgriezīsies arī kultūrtelpa "Strops". Jūnija un jūlija nedēļas nogalēs kopumā notiks deviņi kultūras pasākumi. Pirmais no tiem jau Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, 1.jūnijā plkst.16.00 Ēbelmuižas parkā būs skatāma Liepājas Leļļu teātra izrāde "Sirēnas dziesma". Iedzīvotāji ir aicināti apmeklēt parku gan ikdienā, gan baudīt bezmaksas kultūras pasākumus,” saka Liene Masļeņikova no Rīgas Apkaimju iedzīvotāja centra.

9,3 hektārus plašais Ēbelmuižas parks izbūvēts ap seno Ēbela muižu Ziepniekkalna centrā starp Graudu, Zaļenieku, Ēbelmuižas un Valdeķu ielu. Tas ir viens no Rīgas vecākajiem muižu parkiem un uzskatāms par apkaimes sirdi. Parkā aug Pārdaugavā resnākais dižozols, tā apkārtmērs ir 5,6 metri.

20. gadsimta 70. gados parks netika īpaši kopts, 20. gadsimta 80. gadu vidū tas sāka pamazām izaugt un pārvērsties par necaurejamiem džungļiem.

2015. gadā Ēbelmuižas parkā no Rīgas centra iekšpagalma pārstādīja 20-30 gadīgu pelēko riekstkoku, kam tur bija kļuvis par šauru. 2016. gadā parkā iestādīja piecus no desmit Šveices vides aktīvista Šahverdi Ahadova Rīgai dāvinātajiem augstvērtīgās grieķu valriekstu stādiem, kas ziedēs ar rozā ziedēm. Lai parks kļūtu par zaļu un aizsargātu pilsētvidē, SIA “Rīgas meži” 2017. gadā sāka norobežojošu stādījumu ierīkošanu teritorijas perimetrā.

2019. gadā parkā iestādīts ozols un trīs liepas. 2020. gadā SIA “Rīgas meži” Ēbelmuižas parkā iestādīja 15 kokus, izveidojot stādījumus gar Ēbelmuižas ielas malu.

Laika gaitā paredzēts kokaugu dažādību papildināt ar ošlapu kļavu, parastajiem parūkkokiem, Amerikas tulpjukoku, Serbijas eglēm, Amerikas liepu, parastās kļavas šķirnēm un lapeglēm.

Informāciju sagatavoja: Sindija Grāvere, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sindija.gravere@riga.lv.               

Ēbelmuižas parka atklāšana | 24.05.2024.