
Publicēts: 02.05.2024.
Atjaunināts: 21.06.2025.
Atjaunināts: 21.06.2025.

Projekta nosaukums: “Atbalstīt ētisku un efektīvu mākslīgā intelekta pārvaldību Eiropas pilsētās un reģionos (AI4CITIZENS)” (ENG: Supporting ethical and effective Al governance in European cities and regions ) (Projekta Nr. 02C0455, APS1735)
Projekta īstenošana: no 2024.gada aprīļa līdz 2027.gada martam
Projekta partnerība: vadošais partneris Tamperes pilsēta (FIN); sadarbības partneri: Helsinku pilsēta (FIM) Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra” (LV), Amsterdamas pašvaldība (NL), Pjemontas reģiona Turīnas pilsēta (IT), Bakeu pilsētas dome (ROM), Bukareste attīstības aģentūra (ROM)
Projekta finansējums: Projekta kopējās izmaksas 205 910.00 EUR, no kurām 80% sedz Interreg Europe programma un 20% Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Projekta kopējā tīmekļa vietne: AI4Citizens - Supporting ethical and effective AI governance in European cities and regions | Interreg Europe
Projekta mērķis ir palīdzēt vietējiem un reģionālajiem politikas veidotājiem uzlabot un izveidot politikas mehānismus (piemēram, mākslīgā intelekta (AI) pārvaldības modeļus), kas veicina drošu un ētisku AI ieviešanu valstī, tādējādi paaugstinot cilvēku labklājību un pilsētu un reģionu vitalitāti. Turklāt mērķis ir uzlabot politikas instrumentus, lai labāk uzlabotu sadarbību un prakses apmaiņu starp vietējām un reģionālajām mākslīgā intelekta un viedo pilsētu ekosistēmām visā ES, uzlabojot iestāžu, uzņēmumu, pētniecības institūtu un citu ieinteresēto pušu spēju izstrādāt un īstenot koordinētu AI politiku un darbības. Visbeidzot, veicot politikas uzlabojumus, projekts veicina AI inovācijas uzņēmumos un MVU, lai izstrādātu jaunus AI risinājumus, kas nodrošina efektīvākus sabiedriskos pakalpojumus, kas atbilst iedzīvotāju un kopienu vajadzībām.
Rīga, tāpat kā citas Eiropas pilsētas, saskaras ar problēmām, kas saistītas ar mākslīgā intelekta (AI) iekļaušanu pilsētas pakalpojumos, ko ietekmē kopīgi noteikumi un pilsētu izšķirošā loma būtisku pakalpojumu sniegšanā. AI integrācija, kas joprojām ir jauna daudziem iedzīvotājiem un pilsētas darbiniekiem, prasa ne
tikai tehnoloģiskus sasniegumus, bet arī visaptverošas izmaiņas pilsētas darbībā, pārvaldības struktūrās un prasmju kopās. Lai risinātu šīs problēmas, Al4Cities projekts palīdzēs veicināt zināšanu apmaiņu un sadarbību starp ekspertiem jautājumos, kas saistīti ar atbilstību tiesību aktiem, iekšējo praksi un pārvaldības modeļiem datu izmantošanā, mašīnmācībā un AI. Šī iniciatīva uzsver vajadzību pēc vienotas Eiropas pieejas, kas veicina iteratīvus procesus un zināšanu apmaiņu starp pilsētām un valsts iestādēm, koncentrējoties uz uzticamu un sadarbspējīgu sistēmu un pakalpojumu izstrādi. Galvenais šīs sadarbības aspekts risinās kopīgās AI/ML problēmas, jo īpaši datu integrācijas un datu kvalitātes jomā. AI/ML projekti bieži saskaras ar tādiem šķēršļiem kā nepietiekami vai sliktas kvalitātes dati, kas izraisa neprecīzus modeļus un neuzticamus rezultātus. Turklāt atšķirīgu datu avotu integrēšana var būt sarežģīta, ietekmējot AI/ML lietojumprogrammu efektivitāti. Koncentrējoties uz šīm jomām, mēs varam mazināt tādus riskus kā algoritmiskā novirze un datu konfidencialitātes problēmas, kas bieži ir AI/ML projektu neveiksmju cēloņi. Tāpēc Al4Cities projekts ne tikai uzlabos Eiropas AI/ML kapacitāti, bet arī nodrošinās tās saskaņošanu ar datu pārvaldības un AI ētikas paraugpraksi.
Kontaktinformācija: Rīgas digitālā aģentūra
Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas digitālā aģentūra” datu un projektu vadības eksperti, kā arī Viedās un reģionālās attīstības ministrijas digitālās politikas pārvaldības eksperts piedalījās mācību vizītē Amsterdamā par mākslīgā intelekta (MI) pārvaldību un ētiskuma nodrošināšanu.
Dalība šajā vizītē ir sniegusi būtisku ieguldījumu izpratnes padziļināšanā par MI pārvaldību un cilvēktiesību integrēšanu digitalizācijas procesos. Amsterdamas pieredze apliecina, ka sabalansēta, ētiska un caurspīdīga pieeja nav tikai teorētiska – tā ir iespējama un efektīva arī pašvaldības ikdienas darbā. Iegūtās atziņas un kontakti būs nozīmīgi, virzot Latvijas mākslīgā intelekta stratēģijas īstenošanu un valsts pārvaldes digitālo transformāciju.
Papildus tam, vizīte Amsterdamā sniedza iespēju iepazīties ar konkrētiem piemēriem, kā MI tiek integrēts dažādos pašvaldības pakalpojumos, piemēram, satiksmes plūsmas optimizācijā, atkritumu apsaimniekošanā un sabiedrības veselības uzraudzībā. Šie piemēri parāda, ka MI var būtiski uzlabot pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti, vienlaikus ievērojot ētikas un cilvēktiesību principus.
Vizītes laikā tika apspriesti arī izaicinājumi, ar kuriem saskaras pašvaldības, integrējot MI savā darbā. Tika uzsvērta nepieciešamība pēc skaidriem regulējumiem un vadlīnijām, kas nodrošinātu MI izmantošanas caurspīdīgumu un atbildību. Amsterdamas pieredze šajā jomā var kalpot par vērtīgu piemēru Latvijas pašvaldībām, palīdzot izvairīties no potenciālām problēmām un veicinot veiksmīgu MI integrāciju.
Kopumā vizīte Amsterdamā bija ļoti vērtīga, sniedzot gan praktiskas atziņas, gan iedvesmu turpmākai darbībai. Iegūtās zināšanas un kontakti būs nozīmīgi, virzot Latvijas mākslīgā intelekta stratēģijas īstenošanu un valsts pārvaldes digitālo transformāciju, nodrošinot sabalansētu, ētisku un caurspīdīgu pieeju MI izmantošanā.
Foto: Xadya van Bruxvoort
Projekts tiek finansēts Interreg Europe starpreģionu sadarbības programmas ietvaros.
Projekta kopējā tīmekļa vietne: AI4Citizens - Supporting ethical and effective AI governance in European cities and regions | Interreg Europe