Procesa apraksts
-
Pakalpojuma pieprasīšana
Nodrošināt bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem diennakts aprūpi, dzīvesvietu, sociālo rehabilitāciju, kā arī veicināt bērna un ģimenes atkalapvienošanos vai jaunas ģimenes iegūšanu.
Aprūpes mērķis ir radīt bērnam aizsargātības sajūtu, nodrošināt apstākļus viņa attīstībai un labklājībai, atbalstīt bērna centienus būt patstāvīgam.
Lai saņemtu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā pēc bērna vecāka lūguma, bērna likumiskais pārstāvis iesniedz dokumentus Rīgas Sociālajā dienestā saskaņā ar Ministru kabineta 02.04.2019. noteikumos Nr.138 “Noteikumi par sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanu” noteikto sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanas kārtību.
Lai noskaidrotu, kurā Sociālā dienesta teritoriālajā centrā personai ir jāvēršas, var zvanīt pa tālruni 67105048, 25770080 vai 80005055.
Pēc Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas lēmuma bērnu bāreni un bez vecāku gādības palikušo bērnu, kuram nav atrasta vieta audžuģimenē vai nav nodibināta aizbildnība, nekavējoties ievieto Rīgas Bērnu, jauniešu un ģimeņu sociālā atbalsta centrā (turpmāk – RBJĢSAC).Starpinstitucionālā izvērtēšanas komisija lemj par bērnam bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam par viņa vajadzībām atbilstošāko pakalpojuma sniedzēju - atbilstošo RPBJC struktūrvienību vai līgumorganizāciju. -
Pakalpojuma apmaksa
Vecākiem ir pienākums samaksāt par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumiem (Bērnu tiesību aizsardzības likuma 30.pants).
Samaksas apmērs katram bērna vecākam mēnesī par bērnam sniegto pakalpojumu ir naudas summa, kas vienāda ar Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam (Ministru kabineta 18.03.2014. noteikumi Nr.142 "Noteikumi par ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu samaksas kārtību un apmēru").
Katra vecāka pienākums ir katru mēnesi nodrošināt saviem bērniem minimālos uzturlīdzekļus šādā apmērā:
1. bērnam līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai - 25 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas;
2. bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadiem - 30 % apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas. (Ministru kabineta 27.08.2013. noteikumi Nr.665 "Noteikumi par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundu tarifa likmi").
No samaksas par bērna ārpusģimenes aprūpes pakalpojumiem bērna vecāks tiek atbrīvots Bērnu tiesību aizsardzības likuma 30.panta trešajā daļā noteiktajos gadījumos. -
Pakalpojuma saņemšana
Bērns pakalpojumu saņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Ar ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju sarakstu var iepazīties Rīgas valstspilsētas pašvaldības Labklājības departamenta mājas lapā www.ld.riga.lv sadaļā “Bērnu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas”.
Bezmaksas informatīvais tālrunis: 80005055.