Procesa apraksts
Pakalpojuma pieprasīšana
Audžuģimenes/specializētās audžuģimenes statusa iegūšana, atņemšana, izbeigšana. Bērna ievietošana un uzturēšanās izbeigšana audžuģimenē/specializētajā audžuģimenē.
Audžuģimene ir ģimene vai persona, kas nodrošina aprūpi bērnam, kuram uz laiku vai pastāvīgi atņemta viņa ģimeniskā vide vai kura interesēs nav pieļaujama palikšana savā ģimenē, līdz brīdim, kad bērns var atgriezties savā ģimenē vai, ja tas nav iespējams, tiek adoptēts, viņam nodibināta aizbildnība vai bērns ievietots bērnu aprūpes iestādē.
Specializētā audžuģimene (krīzes vai bērnam ar invaliditāti) ir audžuģimene, kas nodrošina aprūpi noteiktas mērķgrupas bērnam, kuram ir nepieciešama īpaša aprūpe.
Lai personas atzītu par piemērotiem audžuģimenes pienākumu veikšanai, personas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā uzrāda personu apliecinošu dokumentu, kā arī iesniedz šādus dokumentus:
1) iesniegumu (Veidlapa – Ministru kabineta 2018.gada 26.jūnija noteikumu Nr.354 “Audžuģimenes noteikumi” 1.pielikums);
2) psihiatra atzinumu par personas psihiskās veselības stāvokli un narkologa atzinumu par personas atkarību no narkotiskām un psihotropām vai citām atkarību izraisošām vielām.
Lai audžuģimeni atzītu par piemērotu specializētās audžuģimenes pienākumu veikšanai, audžuģimene deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā uzrāda personu apliecinošu dokumentu, iesniedz iesniegumu, norādot vēlamo specializācijas veidu, kā arī iesniedz pieredzi apliecinošus dokumentus atbilstoši izvēlētajai specializācijai.
1.Bāriņtiesa, pēc nepieciešamo dokumentu saņemšanas, izvērtē tos, kā arī:
-izvērtē personu motivāciju kļūt par audžuģimeni, ģimenes locekļu savstarpējās attiecības,
-zināšanas un prasmes bērna aprūpē;
-noskaidro ģimenes materiālo stāvokli;
-pārbauda personu dzīves apstākļus un sastāda dzīves apstākļu pārbaudes aktu;
-pieprasa informāciju no Sodu reģistra.
Pēc visas nepieciešamās informācijas noskaidrošanas un izvērtēšanas, bāriņtiesa lemj par personu piemērotību audžuģimenes pienākumu veikšanai.
2.Kad audžuģimene vēlas tikt atzīta par specializēto audžuģimeni, bāriņtiesa izvērtē tai pieejamos audžuģimenes dokumentus, kā arī sadarbībā ar ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru atbilstoši izvēlētajai specializācijai:
-izvērtē audžuģimenes motivāciju un sadzīves apstākļu piemērotību;
-izvērtē iespējas nodrošināt vides, mobilitātes un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību;
-izvērtē pieredzi;
-izvērtē zināšanas un prasmes bērna aprūpē.
Pēc visas nepieciešamās informācijas noskaidrošanas un izvērtēšanas, bāriņtiesa lemj par audžuģimenes piemērotību specializētās audžuģimenes pienākumu veikšanai attiecīgajā specializācijā.
3.Pēc lēmuma pieņemšanas par piemērotību audžuģimenes vai specializētās audžuģimenes statusam, personai sekmīgi ir jāapgūst mācību kurss, par to saņemot apliecību un jānoslēdz vienošanās ar ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru.
Dokumentus var iesniegt klātienē, nosūtīt elektroniski vai nosūtīt pa pastu.Pakalpojuma saņemšana
Bāriņtiesa, saņemot apliecību par mācību kursu apguvi, informāciju no ārpusģimenes aprūpes atbalsta centra par personu piemērotību konkrētajam statusam, izvērtē saņemtos dokumentus veic pārrunas ar personām un lemj par audžuģimenes statusa piešķiršanu.
Lēmums tiek pieņemts bāriņtiesas sēdē un paziņots lietas dalībniekiem.
Bāriņtiesa lēmumu rakstiski noformē un tā norakstu nosūta administratīvā procesa dalībniekam 10 darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas. Lēmuma norakstu iespējams saņemt arī klātienē Rīgas bāriņtiesā.
Tāpat lēmums/atbilde personai var tikt nosūtīta pa pastu, uz e-pasta adresi vai elektroniski vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.gov.lv.