Procesa apraksts
Pakalpojuma pieprasīšana
Adopcija ir process, kura uzdevums ir nodrošināt adoptējamiem bērniem audzināšanu ģimenē, stabilu un harmonisku dzīves vidi. Svarīgākais adopcijas nosacījums ir vislabākās bērna intereses. Pēc adopcijas juridiskās attiecības starp adoptētājiem un bērnu ir tādas pašas kā starp bioloģiskiem vecākiem un bērnu. Lai adoptētu bērnu, personai jāuzsāk adopcijas process. Adopcijas procesā ir vairāki posmi, kuru ietvaros potenciālajam adoptētājam ir jāizpilda vairākas prasības un jāievēro vairāki nosacījumi, bet bāriņtiesai jāpieņem vairāki lēmumi.
Sākotnēji, personai, kura vēlas adoptēt bērnu ir jāvēršas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā, lai iegūtu adoptētāja statusu (attiecīgs bāriņtiesas lēmums). Pēc adoptētāja statusa iegūšanas notiks bērna un adoptētāja iepazīšanās process, kura rezultātā bērns tiks nodots adoptētāju aprūpē (bāriņtiesas lēmums), tiks veikta bērna un adoptētāja attiecību veidošanās izpēte, kurai noslēdzoties bāriņtiesa lems vai konkrētā bērna adopcija attiecīgā adoptētāja ģimenē ir bērna interesēs, pēc attiecīgā lēmuma pieņemšanas adoptētajam adopcijas apstiprināšanai jāvēršas tiesā. Pēc tiesas sprieduma par adopcijas apstiprināšanu spēkā stāšanās adopcijas process juridiski tiks pabeigts, bet vēl noteiktu laika periodu notiks bāriņtiesas uzraudzība.
Ja persona adoptē otrā laulāta bērnu attiecīgais process ir nedaudz vienkāršots.
Adopcijas procesa ietvaros var tikt pieņemts lēmums par brāļu (pusbrāļu) un māsu (pusmāsu) šķiršanu adopcijas gadījumā.
Persona, kura vēlas kļūt par adoptētāju, bāriņtiesā, kuras darbības teritorijā deklarēta personas dzīvesvieta, uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz šādus dokumentus:
1) adopcijas pieteikumu, kurā norādīti adopcijas motīvi, adoptētāja reliģiskā pārliecība, etniskā piederība un saziņas valoda, vēlamais adoptējamo skaits, dzimums un vecums, citi būtiski apstākļi, kas var ietekmēt adoptējamā bērna dzīvi kopā ar attiecīgo personu;
2) laulības apliecības kopiju (uzrādot oriģinālu), ja atrodas laulībā;
3) dokumenta kopiju, kas apliecina laulības šķiršanu (uzrādot oriģinālu), ja laulība šķirta;
4) dokumentu, kas apliecina nodrošinājumu ar dzīvojamo platību;
5) dzīvesgaitas aprakstu (CV);
6) ģimenes ārsta izsniegtu izziņu par personas pašreizējo veselības stāvokli, kā arī psihiatra atzinumu par personas psihiskās veselības stāvokli un narkologa atzinumu par personas atkarību no narkotiskām un psihotropām vai citām atkarību izraisošām vielām;
7) informāciju par ienākumiem;
8) tiesas sprieduma izrakstu vai apliecinātu noraksta kopiju, ar kuru personai ir ierobežota rīcībspēja, ja personas rīcībspēja ir ierobežota;
9) tiesas sprieduma izrakstu vai apliecinātu noraksta kopiju par otra laulātā atzīšanu par pazudušu (bezvēsts promesošu), ja personas laulātais atzīts par pazudušu (bezvēsts promesošu).
Ja persona vēlas adoptēt otra laulātā bērnu, pieteikumam pievieno adoptējamā bērna dzimšanas apliecības kopiju (uzrādot oriģinālu), kā arī bērna vecāku piekrišanu adopcijai vai dokumentu, kas apliecina, ka pastāv kāds no šādiem apstākļiem:
1) otram vecākam likumā noteiktajā kārtībā ir atņemtas aizgādības tiesības;
2) otrs vecāks ir miris.
Nosūtot iesniegumu uz Rīgas bāriņtiesas e-pastu, iesniegumam jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu.Procesa apraksts
1. Pēc adopcijas pieteikuma un attiecīgo dokumentu saņemšanas bāriņtiesa pārbauda iesniegtos dokumentus un sešus mēnešus veic adoptētāja/-ju ģimenes izpēti, to skaitā: izvērtē adopcijas motivāciju, ģimenes locekļu savstarpējās attiecības un spējas izaudzināt bērnu; noskaidro adoptētāja ģimenes dzīves apstākļus un izvērtē adoptētāja materiālo stāvokli; pieprasa informāciju par Sodu reģistrā iekļautajām ziņām attiecībā uz adoptētāju; izvērtē psihiatra un narkologa atzinumus, nosūta adoptētāju pie psihologa saņemt atzinumu par personas piemērotību adopcijai un nosūta personu apgūt adoptētāja mācību programmu, lai saņemtu attiecīgu apliecību.
2. Ģimenes izpētes beigās bāriņtiesa pieņem lēmumu par personu atzīšanu par adoptētāju. Bāriņtiesas lēmums par personas atzīšanu par adoptētāju ir spēkā trīs gadus no tā pieņemšanas dienas. Bāriņtiesas lēmums par adoptētāja atzīšanu ir spēkā attiecībā uz vienu adopcijas procesu.
3. Ir nepieciešams, lai adopcijai dod savu piekrišanu visi tās dalībnieki: adoptētājs; adoptējamais, ja viņš ir sasniedzis divpadsmit gadu vecumu; adoptējamā vecāki, ja viņiem nav atņemtas aizgādības tiesības; aizbildnis. (Veidlapas - Ministru kabineta 2018.gada 30.oktobra noteikumi Nr.667 “Adopcijas kārtība" 1.pielikums un 2.pielikums).
4. Adopcijas gadījumā bāriņtiesa lemj par brāļu (pusbrāļu) un māsu (pusmāsu) šķiršanu, ja tā ir bērnu interesēs, ja kādam no viņiem ir neārstējama slimība vai ir šķēršļi, kas traucē brāļus (pusbrāļus) un māsas (pusmāsas) adoptēt kopā.
5. Bāriņtiesa par pieņemto lēmumu 3 darbadienu laikā informē Labklājības ministriju. Labklājības ministrija, saņemot informāciju par to, ka persona atzīta par adoptētāju, divu darbdienu laikā iekļauj to reģistrā. Informācija par adoptētāju tiek iekļauta reģistrā atbilstoši saņemšanas datumam un laikam ministrijā. Ministrija adoptētājam informāciju par adoptējamiem sniedz, tiklīdz kļūst zināms, ka adoptējamam bērnam tiek meklēti adoptētāji Latvijā. Adoptētājs piecu darbdienu laikā pēc informācijas saņemšanas par adoptējamo bērnu informē Labklājības ministriju par vēlmi personīgi iepazīties ar viņu. Ja adoptētājs vēlas personīgi iepazīties ar adoptējamo bērnu, ministrija divu darbdienu laikā pēc minētā termiņa notecējuma sagatavo norīkojumu par adoptētāja personīgu iepazīšanos ar adoptējamo bērnu. Adoptētājs, uzrādot bāriņtiesas lēmumu, informāciju par adoptējamiem bērniem var saņemt Labklājības ministrijā, kas izsniedz adoptētājam norīkojumu, lai viņš varētu personīgi iepazīties ar bērnu.
6. Adoptētājs līdz adoptējamā bērna nodošanai aprūpē un uzraudzībā ar adoptējamo bērnu tiekas vismaz trīs reizes. Adoptētājs 10 darbdienu laikā pēc tam, kad viņš piekritis pirmsadopcijas aprūpei, iesniedz bāriņtiesā attiecīgu iesniegumu. Adoptētājs 10 dienu laikā pēc iepazīšanās ar adoptējamo bērnu un viņa dokumentiem pieņem lēmumu par bērna ņemšanu aprūpē un uzraudzībā.
7. Ja adoptētājs ņem bērnu aprūpē, adoptētāja dzīvesvietas bāriņtiesa pieņem lēmumu par bērna nodošanu aprūpē uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Minētajā laikā adoptētājam ir tiesības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā saņemt - uzturlīdzekļus vai pabalstu uzturam, vai uzturnaudu (atkarībā no ārpusģimenes aprūpes, kāda bija bērns, veida) un atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi.Pakalpojuma saņemšana
Ja bāriņtiesa nolemj, ka adopcija ir adoptējamā bērna interesēs, tā pagarina pirmsadopcijas aprūpes termiņu līdz adopcijas apstiprināšanai tiesā un adoptētājam izsniedz adoptējamā bērna dokumentus iesniegšanai tiesā. Adoptētājs triju mēnešu laikā pēc tam, kad pieņemts Bāriņtiesas lēmums par adopcijas atbilstību adoptējamā bērna interesēm, iesniedz tiesā prasības pieteikumu par adopcijas apstiprināšanu.
Adopciju apstiprina tiesa. Adoptētājs savas deklarētās dzīvesvietas tiesā iesniedz pieteikumu par adopcijas apstiprināšanu.
Pēc adopcijas apstiprināšanas adoptētais kļūst par adoptētāju ģimenes locekli, un adoptētājs iegūst tiesības īstenot aizgādību. Adoptētais bērns un viņa pēcnācēji attiecībā pret adoptētāju un viņa radiniekiem iegūst laulībā dzimuša bērna tiesisko stāvokli kā personiskajās, tā mantiskajās attiecībās. Ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar bioloģiskajiem vecākiem un viņu radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.
Lai pārliecinātos par bērna dzīves apstākļiem un iekļaušanos ģimenē pēc adopcijas apstiprināšanas tiesā, adoptētāja dzīvesvietas bāriņtiesa divus gadus pēc adopcijas apstiprināšanas regulāri vērtē bērna aprūpi ģimenē viņa dzīvesvietā.
Lēmums tiek pieņemts bāriņtiesas sēdē un paziņots lietas dalībniekiem.
Bāriņtiesa lēmumu rakstiski noformē un tā norakstu nosūta administratīvā procesa dalībniekam 10 darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas. Lēmuma norakstu iespējams saņemt arī klātienē Rīgas bāriņtiesā.
Tāpat lēmums/atbilde personai var tikt nosūtīta pa pastu, uz e-pasta adresi vai elektroniski vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.gov.lv .