Datums 30. augusts, 2023 – 30. septembris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Pie Kongresu nama
Poļu fotogrāfa Maceja Bedžicka (Maciej Biedrzycki) izstāde „24.02.”

30. augustā Rīgā atklās Poļu fotogrāfa Maceja Bedžicka (Maciej Biedrzycki) izstādi „24.02.”  Tā ir neparasta fotoreportāža no vietām, kur šī traģiskā un barbariskā kara laikā cilvēku likteņi risinājās baiļu, trauksmes, noguruma, nenoteiktības un milzīgas traumas apstākļos, bet vienlaikus tos pavadīja lielas līdzjūtības emocijas, atbalsts un jebkurai nepieciešamai palīdzībai atvērtas sirdis, jeb vienkārši – Cilvēcīgums.

„Maceja Bedžicka izstāde "24.02" ir dramatisks stāsts par kara bēgļiem no Ukrainas, bet tas ir stāsts arī par starptautisko solidaritāti un palīdzību, kuru sniedz poļi, Polijas iestādes un organizācijas. Mēs funkcionējam ikonogrāfiskā kultūrā, tātad operējam ar tēliem, kas daudzdimensionāli atspoguļo ne tikai kara upuru briesmīgo situāciju, bet arī parāda to, kas cilvēkos ir cēls un patiess – nesavtīgu palīdzību. Ņemot vērā Polijas sabiedrības mobilizēšanos un valsts iestāžu darbību, atbalstot bēgļus no Ukrainas, Polija tiek raksturota kā humānās palīdzības lielvalsts. Šī lielā palīdzība liecina par humānismu un vienas tautas empātiju pret otru tautu," uzsvēra Polijas Nacionālā fonda valdes priekšsēdētājs Dr. Marcins Zažeckis.

Viena no Polijas Nacionālā fonda darbības jomām ir sabiedrības nodrošināšana ar precīzu un aktuālu informāciju. Atcerēsimies, ka paralēli militārajām darbībām notiek arī informācijas karš, tāpēc ar Maceja Bedžicka fotogrāfiju palīdzību mākslinieciskā veidā ir dokumentēta poļu sniegtā palīdzība bēgļiem no Ukrainas.

Fonds ļoti aktīvi atbalsta Ukrainu tās cīņā par brīvību. Ir vērts atzīmēt tādas atbalsta aktivitātes, kā dāvanu kara upuriem transportēšana, palīdzības sniegšana slimajiem bērniem no Ukrainas, tostarp bērnu ar onkoloģiskām slimībām evakuācija uz Poliju, finansiālā palīdzība pieminekļu pasargāšanai no kara postošajām sekām. Turklāt fonds finansēja poļu valodas apguvi bēgļiem no Ukrainas, atbalstīja ukraiņu-poļu vārdnīcas izdošanu un piešķīra stipendijas medicīnas darbiniekiem no Ukrainas.

Izstāde ir veltīta tiem, kas varonīgi cīnās par Ukrainas brīvību, kā arī kara upuriem un bēgļiem.

Izstādes kuratori – Polijas Nacionālā fonda priekšsēdētājs  Dr. Marcins Zažeckis (Marcin Zarzecki) un Polijas Nacionālā fonda priekšsēdētāja vietnieks  Mihals Gurass (Michał Góras).

Izstāde "24.02." iepriekš izstādīta Nacionālā kultūras centra galerijā “Kordegarda” Varšavā, Foksal preses centrā Varšavā, Viļņas kultūras un garīguma centrā un PHotoEspana 2023 festivāla laikā Madridē.

Projekta sadarbības partneri ir Polijas Republikas vēstniecība Latvijā un Rīgas dome.