Tērbatas vasaras ielas atklāšana

Šovasar Rīgas dome ieviesīs plašu satiksmes mierināšanas, pilsētas labiekārtošanas un kultūras programmu “Rīgas vasara 2021”.  Tās ietvaros plānots apzaļumot un labiekārtot pilsētas centra ielas un ieviest satiksmes mierināšanas risinājumus, lai padarītu pilsētas centru gājējiem draudzīgāku. 

Uzlabojumi plānoti maršrutā Vaļņu iela – Brīvības bulvāra aleja – Tērbatas iela – Artilērijas iela – lakums pie Jaunās Ģertrūdes baznīcas – Miera iela – Baznīcas iela. 

Plānotās satiksmes organizācijas izmaiņas paredz Baznīcas ielā visā garumā, Miera ielas posmā no Tallinas ielas līdz Brīvības ielai un Tērbatas ielas posmā no Elizabetes ielas līdz Ģertrūdes ielai un no Matīsa ielas līdz Artilērijas ielai noteikt ātruma ierobežojumu 30 km/h. Tērbatas ielas posmā no Ģertrūdes ielas līdz Matīsa ielai tiks uzstādīta dzīvojamās zonas zīme. Visā projektā iekļauto ielu maršrutā tiks saglabāta iespēja novietot automašīnas esošajās stāvvietās ielu malās. Tērbatas un Baznīcas ielās visā garumā tiks izveidoti krustojumu sašaurinājumi. 

Idejas projekta risinājumiem ir apkopotas gan no plānošanas dokumentiem, gan iedzīvotāju un apkaimju organizāciju ieteikumiem.  

“Ierobežojumu laikā Rīga izvēlējusies nevis būt pasīva, bet izmēģināt jaunas radošas pieejas, par kurām iepriekš neviens pat nebija iedomājies. Izstrādāts unikāls projekts, lai Rīga iedzīvinātu to, kas mums ir pietrūcis visu šo gadu – dzīvotprieku pilsētā. Un lai šo vasaru padarītu neaizmirstamu, notiek veiksmīga koordinācija starp deputātiem, gandrīz visiem domes departamentiem, kā arī pilsētas kapitālsabiedrībām un aģentūrām. Tieši tā ir jādarbojas pašvaldībai – sadarbībā, kā vienam veselumam,” Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis. 

Gandrīz piecu kilometru garajā vasaras ielu maršrutā tiks izvietotas ielu mēbeles, atpūtas zonas jeb zaļās oāzes, vairāk nekā 5500 dažādi augi un 40 lielie koki. Noskaņas radīšanai četru kilometru garumā tiks uzstādītas arī gaismas virtenes. Pilsētā uzstādīs arī jaunas velonovietnes.

“Labiekārtojumu un satiksmes mierināšanas mērķis ir radīt līdzsvaru starp automašīnām un gājējiem, mazināt tranzītsatiksmi, tai pat laikā iespējami mazāk ietekmējot centra iedzīvotāju ikdienu. Vasaras laikā tiks vērtēta ieviesto risinājumu efektivitāte un lietderība. Plānots, ka labākie risinājumi būs uz palikšanu,” Rīgas domes pilsētas attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone. 

Labiekārtojot Vaļņu ielu, Brīvības bulvāra liepu aleju un laukumu pie Jaunās Ģertrūdes baznīcas, pilsēta iegūs trīs jaunus publiskus skvērus, kurus turpmāk izmantot kā atpūtas zonas un kultūras notikumu norises vietas. Ar atpūtas zonu jeb zaļo oāžu izvietošanu ielu malās Tērbatas ielā, Baznīcas ielā un Miera ielā daļa ielas telpas tiks nodota gājēju rīcībā. Autostāvvietu skaits šajos posmos samazināsies par vienu līdz divām vietām uz katru ielas kvartālu. 

“Pilsētas centram ir jākļūst zaļākam. Mūsu iecerētie labiekārtojumi Rīgas centrā ieviesīs pozitīvas pārmaiņas gājēju pieredzē, aicinot iedzīvotājus un pilsētas viesus ilgāk uzkavēties ielās un piedzīvot vasaru pilsētā. Ar šīm pārmaiņām ceram pēc ieilgušās krīzes palīdzēt uzņēmējiem pilsētas centrā, “ Rīgas domes deputāte Alija Turlaja. 

Ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus, šogad ierasti plašās Jāņu svinības un Rīgas svētku svinēšana galvaspilsētā tiks aizvietota ar svētkiem visas vasaras garumā. Kultūras programmas mērķis ir iedzīvināt pilsētvidi un veicināt iedzīvotāju optimismu pandēmijas laikā, kā arī atbalstīt radošo nozari. 

“Lai rastu prieku pēc garā un grūtā gada, vasaras kultūras programmas ietvaros šogad būs iespēja baudīt inovatīvu un daudzveidīgu kultūru. Pirmo reizi norisināsies vairāk nekā 100 pasākumi 24 Rīgas apkaimēs,” Rīgas domes deputāte Agnese Logina. 

Vasaras garumā tiks īstenoti tradicionālās un laikmetīgās mākslas projekti, kuri pārsteigs iedzīvotājus parkos, vasaras ielās un negaidītās lokācijās ar pārsteiguma koncertiem un teātra izrādēm, spēlēm un audio gidiem. Vasaras kultūras programmas radīšanai šogad Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta rīkotajā finansēšanas konkursā atlasīti gandrīz 40 nevalstisko organizāciju iesniegtie projekti.

“Mēs esam spējuši reaģēt uz situāciju valstī un grūtajos covid pandēmijas apstākļos izveidot Vasaras Kultūras programmu, kas ir vistiešākais Rīgas domes Kultūras komisijas nopelns sadarbībā ar Kultūras pārvaldi un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociāciju. Īpaši jāuzsver sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, kurai pateicoties spējām reaģēt uz akūtajām vajadzībām un sasniegt dubultmērķi – gan palīdzīgas rokas sniegšanu nevalstiskajam sektoram, gan rīdzinieku kultūras dzīves kvalitātes uzlabošanu pilsētā,” Rīgas domes deputāts Dāvis Stalts. 

“Rīgas vasara 2021” ietvaros paredzētos satiksmes mierināšanas un labiekārtošanas risinājumus ieviesīs pakāpeniski no jūnija vidus. Brīvības bulvāra aleju un laukumu pie Jaunās Ģertrūdes baznīcas iekārtos 18.jūnijā, ātruma ierobežojumu Miera ielā plānots ieviest no 21.jūnija, Vaļņu ielas labiekārtošana plānota no 22.jūnija, satiksmes organizācijas izmaiņas Baznīcas ielā no 28.jūnija.  Izmaiņas Tērbatas ielā ieviesīs sākot no 5.jūlija. Pirms satiksmes organizācijas izmaiņu ieviešanas tiks sniegta detalizēta informācija par katru no posmiem. 

Papildu informācija: Ieva Lasmane, Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūra, tālr.29159322, e-pasts: ieva.lasmane@riga.lv .