Izglītība Pilsētā un sabiedrībā
Futurimo centrs

22. aprīlī ar interaktīviem eksponātiem, ķīmijas zinātnes šovu un tehniskās jaunrades darbnīcām durvis apmeklētājiem vērs RTU zinātkāres centrs «Futurimo Rīga».

«Futurimo Rīga» apmeklētājiem būs pieejams no 22. aprīļa plkst. 10.00. Paralēli interaktīvo eksponātu izmēģināšanai bērniem un ģimenēm atklāšanas nedēļas nogalē būs iespēja piedalīties zinātnes šovos, kas būs ķīmijas eksperimentiem bagāti, un aizraujošās nodarbībās «Enerģija un elektronika» centra tehniskās jaunrades darbnīcā, kur pašu spēkiem būs iespēja izgatavot lampu un piedalīties ar to konkursā.

Centrs strādās no otrdienas līdz svētdienai. Pateicoties sadarbībai ar Rīgas domi, darba dienās tajā notiks nodarbības Rīgas skolu 7.–9. klases skolēniem. Tās vadīs RTU mācībspēki un studenti, atklājot fizikas, ķīmijas, inženierzinātņu un dabaszinātņu noslēpumus.

«Latvijas galvenais un vērtīgākais resurss ir talanti. Šis centrs vērsts uz to, lai jau ļoti agrā vecumā radītu bērnu un jauniešu interesi attīstīt savus talantus un iemaņas jomās, kurās mums vienmēr būs nepieciešami papildu speciālisti, – inženierzinātnēs un dabaszinībās. Tāpēc man ir liels lepnums, ka Rīgas pašvaldība kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti radījusi «Futurimo Rīga» centru, šādā veidā ieguldot valsts nākotnē un sekmējot STEM izglītības attīstību Latvijā. Milzīgs paldies par ļoti veiksmīgo sadarbību Rīgas Tehniskajai universitātei, īstenojot šo nozīmīgo universitātes un domes sadarbības projektu! Rīgas pašvaldība ir solījusi sadarboties ar mūsu universitātēm, un atbalstīt Zināšanu jūdzes veidošanu Pārdaugavā. To arī darām – būvējot tiltiņu pāri Kīleveina grāvim uz jauno Latvijas Universitātes akadēmisko centru; nododot īpašumā zemi Rīgas Stradiņa universitātes kampusa vajadzībām; un tagad – esot galvenajam finansiālajam atbalstītājam «Futurimo Rīga» izveidē,» saka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

«Latvijas nākotne ir inovācijās, tāpēc RTU ar dažādām programmām un aktivitātēm attīsta studentos radošumu un jaunrades prasmes, audzinot jaunos inovatorus, nākotnes inženierus un zinātniekus. Tomēr, lai jauniešus ieinteresētu padziļināti apgūt STEM priekšmetus vidusskolā un vēlāk arī veidot karjeru STEM jomās, viņos jau no agras bērnības ir jāveicina interese par eksaktajām un dabaszinātnēm. Tieši vēlme raisīt bērnos un jauniešos zinātkāri par inženierzinātnēm, dabaszinātnēm un nākotnes tehnoloģijām ir mudinājusi RTU izveidot «Futurimo Rīga»,» pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Tālis Juhna.

Zinātkāres centra izveide nav iespējama bez sadarbības partneriem – Rīgas domes un tās kapitālsabiedrībām, uzņēmuma «Mikrotīkls», «Latvenergo», «Latvijas Mobilais telefons», «Latvijas Finieris», «Industry Service Partner», «Saint-Gobain», «Sakret», «Forbo Flooring» un Eiropas hītu radio.

Pirmais centrā tika uzstādīts pašvaldības uzņēmuma «Rīgas ūdens» eksponāts.

«Ūdenssaimniecība nepārtraukti attīstās, taču ūdens spēks un gravitācijas likumi gadsimtu gaitā nav mainījušies. Tāpat nemainīga ir arī «Rīgas ūdens» misija nodrošināt pilsētniekiem kvalitatīvu dzeramo ūdeni. Tagad četriem Rīgas vēsturiskajiem ūdenstorņiem pievienojies vēl viens – gandrīz piecus metrus augsta vēsturiskā

ūdenstorņa kopija. Eksponāts uzskatāmi demonstrē ūdens padeves principu un spiediena nodrošināšanu pilsētas ūdensvada tīklā. Ceram, ka šis objekts veicinās skolēnu interesi par dabaszinātnēm un ūdeni kā vienu no dzīvībai svarīgākajiem resursiem, un jau tuvākajā nākotnē arvien vairāk studentu izvēlēsies ar ūdenssaimniecību saistītas studijas. Jo mēs «Rīgas ūdenī» ļoti gaidām inženiertehnisko zinātņu studiju absolventus, pie mums vienmēr būs darbs!» saka Krišjānis Krūmiņš, SIA «Rīgas ūdens» valdes priekšsēdētājs.

Savukārt ar uzņēmuma «Latvenergo» atbalstu centrā tapuši gan trīs eksponāti, kas caur spēles elementiem ļauj izzināt, kā darbojas vēja ģeneratori un vēja stacijas, elektroauto un uzlādes stacijas, un atklāj elektrības vēsturi, gan izveidotas laboratoriju telpas.

AS «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste: «Lai mēs patiešām spētu palielināt eksakto un inženierzinātņu studentu skaitu, būtiska ir intereses radīšana jau bērnībā – jo šis ir tas laiks, kad sāk veidoties nākamo inženieru un zinātnes darbinieku personības. Tieši tādēļ zinātkāres centram bērniem un ģimenēm «Futurimo Rīga» ir tik svarīga, varbūt pat izšķirīga nozīme, jo tieši tādā veidā bērni var sākt izzināt inženierzinātnes aizraujošā, praktiskā veidā, darbojoties un meklējot atbildes uz jautājumiem.  Tas, kas sākumā ir aizraujoša rotaļa, vēlāk kļūst par dzīves aicinājumu un profesiju.»  

«Esam gandarīti, ka ar atbalsta sniegšanu RTU zinātkāres centram «Futurimo Rīga» mums ir iespēja ieinteresēt bērnus un jauniešus pievērsties inženiertehniskajām zinātnēm un veicināt izvēlēties valsts tautsaimniecībai nozīmīgas studiju programmas, profesijas un darbavietas. Centra apmeklētajiem būs iespēja izmēģināt divas LMT ekspozīcijas  – drona simulatoru un LMT komandas radītu inovatīvu aktivitāti «Spēle kustībā», kas ar balansa dēļa palīdzību demonstrē automašīnas vadīšanu, tās kustību un virzienu, ietekmējot to ar  savu līdzsvaru. Savukārt svinot «Futurimo Rīga» atklāšanu, LMT četrām skolēnu klasēm dāvina iespēju apmeklēt zinātkāres centru,» saka LMT prezidents Juris Binde.  

Zinātkāres centrs «Futurimo Rīga» piemērots gan pirmskolas vecuma bērniem un skolēniem, gan viņu vecākiem un skolotājiem. Tā centrā ir viedā pilsēta, atklājot, kādas tehnoloģijas nepieciešamas ilgtspējīgā nākotnes pilsētā. Tas ir vienīgais zinātkāres centrs Rīgā, kur paralēli interaktīviem eksponātiem notiks arī zinātnes nodarbības, šovi un tehniskās jaunrades darbnīcas, ļaujot bērniem pašiem radīt un caur praktisku darbošanos iepazīt fizikas, ķīmijas, dabaszinātņu un inženierzinātņu plašo lietojumu.

Centrs ir atvērts arī skolēnu ekskursijām, bet brīvdienās tajā īpaši tiek gaidītas ģimenes ar bērniem. «Futurimo Rīga» tiks rīkoti arī semināri, atbalstot un iedvesmojot skolotājus STEM priekšmetu mācīšanā, un bērnu nometnes, tajā būs iespēja svinēt svētkus. Papildu informācija un biļetes – https://futurimo.lv/

Centrs svinīgi atklāts 20. aprīlī, klātesot RTU, Rīgas domes, Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgu uzņēmumu pārstāvjiem. 

 Informāciju sagatavoja:Lāsma Vaivare, RTU Sabiedrisko attiecību departamenta komunikācijas projektu vadītāja, e-pasts: Lasma.Vaivare@rtu.lv

Futurimo centra atklāšana | 20.04.2023.