Rīgas domē Izglītība

Lai stiprinātu sadarbību inovāciju un STEM izglītības attīstībā, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojas Rīgas mērs Vilnis Ķirsis un domes delegācija. Vizītes laikā viņš iepazīst RTU zinātnieku izstrādātas tehnoloģijas un pētījumus, kas sekmē pilsētu attīstību, kā arī apspriež ciešāku sadarbību, lai Rīgā attīstītos zinātņietilpīgi uzņēmumi.

RTU jau izveidojusies sekmīga sadarbība ar Rīgas domi un tās kapitālsabiedrībām zinātkāres centra «Futurimo Rīga» izveidē, vairojot bērnu izpratni un interesi par STEM. Ar pašvaldības atbalstu galvaspilsētas skolēniem centrā nodrošināta iespēja RTU zinātnieku un studentu vadībā apgūt fiziku, ķīmiju, elektroniku, būvniecību un arhitektūru, izzināt ūdens un citas tehnoloģijas. Kopumā no centra atvēršanas aprīļa beigās līdz šim brīdim «Futurimo Rīga» apmeklējušas jau 86 Rīgas skolu klases. Sadarbībā ar pašvaldības kapitālsabiedrībām arī izveidoti eksponāti, kas bērniem palīdz izzināt dabaszinātņu likumus un iepazīt tehnoloģijas, kas jau tagad un nākotnē uzlabos cilvēki dzīvi mūsdienīgā pilsētā. 

Stiprinot STEM izglītību Latvijā un atbalstot vidusskolēnus, kuru skolās trūkst resursu eksakto priekšmetu mācīšanai padziļinātā līmenī, RTU piedāvā viņiem apgūt kursus «Ķīmija II» un «Fizika II» RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē. RTU nodrošina profesionālus mācībspēkus, piemērotas telpas un atbilstošu mācību saturu, iepazīstina RTU attīstības un finanšu prorektors Artūrs Zeps. Jau vairākas pašvaldības izmanto iespēju šādi celt savu skolēnu zināšanas, viņš piebilst. 

Ar Rīgas kapitālsabiedrībām sadarbojas arī RTU zinātnieki, piemēram, attīstot risinājumus pilsētas ūdensapgādes sistēmas uzturēšanai. Rīgas dome arī lēmusi, ka RTU studentu pilsētiņa Ķīpsalā būs viena no viedpilsētas tehnoloģiju pilotteritorijām galvaspilsētā, bet teritorija Daugavas kreisajā krastā, kur nelielā attālumā viena no otras atrodas vairākas universitātes un Latvijas Nacionālā bibliotēka, – tiek attīstīta kā Zināšanu jūdze. 

Ņemot vērā gan to, gan arī faktu, ka jau šobrīd Ķīpsalā vienuviet koncentrējas zināšanas, tehnoloģijas un jaunie un topošie talanti, RTU studentu pilsētiņu iecerēts attīstīt kā inovāciju salu. Tajā būtu gan pētniecības un inovāciju kontakpunkts zinātņietilpīgiem uzņēmumiem un industrijai, gan pilotteritorija jauno tehnoloģiju testēšanai, kā arī augsto tehnoloģiju mazapjoma ražošana vai pilotlīnijas, stāsta RTU inovāciju prorektore Liene Briede. Viņa atsaucas uz starptautisku pieredzi, kas apliecina, ka, vienuviet koncentrējot universitāti, industriju un jaunuzņēmumus, būtiski palielinās produktivitātes kapacitāte. Turklāt šādas inovāciju salas izveide piesaistītu privāto kapitālu ne vien zinātņietilpīgu ideju attīstībai, bet arī dažādiem pakalpojumiem, no kā iegūtu plaša sabiedrība. 

L. Briede redz, ka pašvaldības kapitālsabiedrības varētu gan izmantot RTU studentu pilsētiņu kā tehnoloģiju poligonu, gan potenciāli kļūt par inovatīvo tehnoloģiju ieviesējiem un izmantotājiem. 

Ūdenssaimniecībā, transporta attīstībā, energoefektivitātē, atkritumu apsaimniekošanā pašvaldībā un tās kapitālsabiedrībās ir gana izaicinājumu, apliecina Rīgas mērs V. Ķirsis, paužot ieinteresētību ciešāk sadarboties ar RTU. 

Apmeklējot universitāti, viņš viesojas gan RTU Zinātnes un inovāciju centrā, gan Ģeomātikas katedras asociētā profesora Māra Kaļinkas vadībā izzina digitālo dvīņu tehnoloģijas un to potenciālu viedā pilsētas attīstībā. Viedo pilsētu attīstībā nozīmīgas ir arī dažādas sensortehnoloģijas. RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta pētnieks Jānis Braunfelds iepazīstina ar universālu sensoru signālu apstrādes tehnoloģiju, kas, iebūvēta ceļa segumā, reāllaikā spēj analizēt dažādus datus, piemēram, novērtēt ceļa seguma stāvokli, izturību, prognozēt tā gaidāmo kalpošanas ilgumu un iespējamās deformācijas. Savukārt Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas zinātniskais asistents Jurijs Kondratenko informē par zinātnieku izstrādātu risinājumu lietusūdens novadīšanai, nepārpludinot pilsētas kanalizācijas sistēmu, kas stipra lietus laikā nereti rada problēmas. 

Rīgas mērs RTU iepazīst arī būvniecības inovācijas Baltijā pirmajā 3D betona drukāšanas zinātniskajā laboratorijā. Šīs tehnoloģijas iespējas ir teju neierobežotas, stāsta laboratorijas vadītājs Māris Šinka. 

Rektors Tālis Juhna iepazīstina mēru gan ar citiem zinātnes un attīstības projektiem ar vērtību tautsaimniecības attīstībai, gan RTU izveidotu iniciatīvu zinātnes un uzņēmējdarbības sadarbībai, kas sekmē inovāciju radīšanu Latvijas ekonomikai – industriālo doktorantūru –, un aicina arī pašvaldības kapitālsabiedrības to izmantot. 

Rīgas mēra Viļņa Ķirša vizīte RTU