Informācija presei Rīgas domē Veselība
Analīžu mēģenes

Trešdien, 1. decembrī, Pasaules AIDS dienā, Rīgas domes deputātiem bija iespējams veikt HIV eksprestestu, ko rātsnama telpās nodrošināja biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts.” Šo iespēju izmantoja astoņi deputāti.

Šāda akcija Rīgas domē notika pirmo reizi, un tās iniciatori ir Rīgas domes frakcijas Par!/”PROGRESĪVIE” deputāti. Veikt testu tika aicināti visām frakcijām piederīgie deputāti, lai veicinātu izpratni par HIV izplatību, pievērstu uzmanību augstajiem HIV infekcijas rādītājiem Latvijā un lauztu pastāvošos stereotipus par iespējām inficēties ar HIV. Idejas iniciatore, Rīgas domes deputāte Antoņina Ņenaševa uzsver: “Politiskā atbildība par sabiedrības veselību izpaužas arī kā sabiedrības informēšana. Rīga iestājas par to, lai visi cilvēki būtu informēti par savu statusu un tādējādi arī pasargāti.”

Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati, proporcionāli iedzīvotāju skaitam Latvija HIV gadījumu skaita ziņā ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā (ES). HIV izplatība uz 100 000 iedzīvotājiem Latvijā ir trīs reizes augstāka nekā vidēji ES. Šī gada janvārī Latvijā kopā bija 8221 reģistrēts HIV infekcijas gadījums, un katru gadu šī statistika aug par vidēji 300 jauniem infekcijas gadījumiem. Taču tie ir tikai reģistrētie inficēšanās gadījumi – patiesais inficēto skaits varētu būt pat divas reizes lielāks. 

Lai gan sabiedrībā pastāv stereotipi, ka augstāks risks inficēties ar HIV ir narkotiku lietotājiem un homoseksuāli orientētiem cilvēkiem, statistikas dati jau vairākus gadus rāda ko citu. Infekcijai nav ierobežota kādā konkrētā cilvēku lokā - tās riskam var būt pakļauts jebkurš.  

Laicīgi atklājot HIV infekciju, sekojot ārsta norādījumiem un lietojot izrakstītos medikamentus, to iespējams kontrolēt un izvairīties no vīrusa pāriešanas AIDS stadijā. HIV nav nāves spriedums, un ar to ir iespējams sadzīvot kā ar hronisku infekciju. Tieši tāpēc, lai infekciju atklātu laicīgi un nenodotu tālāk, ir ļoti svarīgi veikt HIV testu un pārliecināties par savu veselību.

Ikvienam rīdziniekam ir iespējams bez maksas veikt HIV eksprestestu kādā no HIV profilakses punktiem

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes projektu koordinatore Edīte Matuseviča, tālr: 27860642, e-pasts: edite.matusevica@riga.lv.