Traktors tīra sniegu

Pašvaldības uzņēmuma “Rīgas meži” daļa “Dārzi un parki” laikus veikuši visus sagatavošanās darbus, lai sniega un apledojuma laikā operatīvi sakoptu dārzu un parku celiņus, kultūras un atpūtas parka “Mežaparks” teritoriju, kā arī galvaspilsētas mežiem pieguļošos celiņus un ietves. 

Šoziem sniega tīrīšanā iesaistītas 26 tehnikas vienības: traktori un motobloki, kuri aprīkoti ar sniega lāpstām, rotējošām slotām, kā arī pretslīdes materiāla kaisīšanas iekārtām. Šogad nopirkti divi jauni sniega pūtēji, kas būtiski atvieglo uzņēmuma darbinieku darbu.

Tāpat ir sagādāts un likts lietā nepieciešamais pretslīdes materiāls, pamatā – smiltis, grants un granīta šķembiņas. Papildus tam “Rīgas Meži” izmantos arī iepriekšējā sezonā lietotās un pēc tam pavasarī savāktās granīta šķembas. 

Pēc sniega uzsnigšanas, vispirms ar tehniku tiek notīrīti parku galvenie gājēju celiņi, kā arī trotuāri pa parka perimetru. Tad tos nokaisa ar pretslīdes materiālu un tikai pēc tam tiek tīrīti  mazākas nozīmes celiņi, kā arī soliņi. Intensīvas snigšanas laikā ir svarīgi arī nopurināt sniegu no jaunajiem skuju kokiem, lai nenolūstu zari. 

Kad snieg slapjš sniegs vai, pazeminoties temperatūrai, tas sasalst, noliecot zarus vai pat kokus, tie var lūzt. Tādēļ uzņēmumā aktīvi tiek strādāts pie potenciāli bīstamo koku apzināšanas, zaru vai pat koku nozāģēšanas.

Jau vairākus gadus, lai saudzētu kokaugus un suņu ķepas, sāls kā pretslīdes materiāls Rīgas parkos netiek izmantots. Savukārt pagājušajā ziemā, kad bieži sals mijās ar atkušņiem, “Dārzu un parku” darbinieki atklāja šiem laika apstākļiem atbilstošu tehnoloģiju kā padarīt parka celiņus mazāk slīdošus.  Proti, tika veidots vairāku slāņu sniega – šķembiņu “pīrāgs”. Ja uz celiņiem bija izveidojusies noblietēta sniega un ledus kārta, traktori ar speciāli aprīkotām lāpstām to saskrāpēja. Tā rezultātā daļēji tika aizvākta ledus kārta, virsma bija mazāk slīdīga un sniegs vai ledus ātrāk izkusa. Pēc tam, kad ledus tika “uzarts”, virsma tika kaisīta ar granīta šķembiņām. Savukārt parka tiltiņi tika kopti ar rokām, jo drošības apsvērumu dēļ tehnika uz tiem braukt nedrīkst.

Rīgas parki tiek tīrīti prioritārā secībā. Proti, vispirms tiek apkopti centra un apmeklētāju ziņā noslogotākie parki, bet pēc tam uzņēmums tīra tā apsaimniekošanā nodotās perifērijas zonas. 

“Rīgas meži” pamatā ikdienā apkopj aptuveni 20% galvaspilsētas teritorijas – parki un dārzi (ap 400 ha), kultūras un atpūtas parks “Mežaparks” (385 ha) un pilsētas meži (ap 5,5 tūkst.) ha.