Rīgas vasara

Turpinot pērn aizsākto “Rīgas drosmes un prieka vasaras” koncepciju, arī šogad galvaspilsētā no jūnija līdz septembrim centrā un dažādās apkaimēs gaidāma plaša kultūras pasākumu programma, kuras gaitā augustā atzīmēsim arī Rīgas dzimšanas dienu. Programmas mērķis ir iepazīstināt pilsētas iedzīvotājus un tūristus ar Rīgas kultūras daudzveidību un pilsētnieku radošumu.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē ceturtdien, 13. aprīlī, tika uzklausīts ziņojums par 2023. gada Rīgas vasaras kultūras programmas sagatavošanu un plānoto norisi. Kā informēja programmas veidotāji, šovasar galvaspilsētā plānoti vairāki desmiti pasākumu, kā arī krāšņs pilsētvides noformējums.

“Vasaras kultūras programmas moto atspoguļo pilsētas vēlmi pulcēt rīdziniekus, Latvijas iedzīvotājus un viesus daudzveidīgos un dzīvespriecīgos notikumos gan pilsētas centrā, gan apkaimēs visas vasaras garumā. Brīdī, kad satiekamies, mūsos dzimst drosme, jo viens otru atbalstām, un prieks, jo svinam iespēju būt kopā fiziski, izbaudīt pulcēšanās brīvību. Vēl pavisam nesen tas nebija tik pašsaprotami. Vēlos pateikt paldies visiem, kuri dienā un naktī veido Rīgu par dzīvu, košu, modernu un daudzveidīgu galvaspilsētu Ziemeļeiropā! Tiekamies Rīgas vasaras notikumos!” aicina komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Visas vasaras garumā notiks laikmetīgās kultūras pasākumi, kultūrtelpu “Stropi” programma, festivāli, pilsētvides izstāde sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, desmit apkaimju svētki, kultūras pasākumu programma Vērmanes dārzā un Nordeķu parkā, kā arī lielāka mēroga pasākumi – 10. jūnijā Saldējuma festivāls Vērmanes dārzā, 23. jūnijā – Jāņu svinības Dzegužkalnā, Grīziņkalnā un Mežaparka Zaļajā teātrī, no 30. jūnija līdz 9. jūlijam - Vispārējie latviešu XXVII Dziesmu un XVII Deju svētki, no 14. jūlija līdz 15. jūlijam – festivāls “Positivus” Lucavsalā, bet 19. augustā - Rīgas dzimšanas dienas svinības Vecrīgā.

Apkaimju svētki šovasar plānoti no jūlija otrās puses līdz augusta beigām desmit apkaimēs – Ķengaragā, Zolitūdē, Čiekurkalnā, Dreiliņkalnā, Ziepniekkalnā, Juglā, Torņakalnā, Daugavgrīvā, Brasā un Vecāķos.

Nordeķu parkā jūlijā un augustā notiks sarunas un tikšanās ar apkaimes iedzīvotājiem, kurās tiks stāstīts par Dzirciema un Iļģuciema vēsturi un kultūras vērtībām, kā arī rīkoti četri muzikāli vakari. Savukārt Vērmanes dārzā paredzētas astoņas koncertprogrammas dažādām muzikālajām gaumēm – gan akadēmiskās, gan populārās mūzikas cienītājiem, lai iepriecinātu dažādu paaudžu rīdziniekus un pilsētas viesus.

Rīgas dzimšanas dienas svinībās 19. augustā Vecrīgā plānota daudzveidīga un laikmetīga kultūras programma, jaunrade dažādām mērķauditorijām, laikmetīgi scenogrāfiskie risinājumi, piknika zonas un noslēgumā – muzikāla kulminācija Doma laukumā.

Kultūrtelpas “Stropi” pasākumi notiks no 1. jūnija līdz 1. septembrim pie Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) Bolderājas filiālbibliotēkas, RCB Pludmales lasītavā Lucavsalā, Pļavnieku Zaļajā birzī, pie Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolas, RCB Čiekurkalna filiālbibliotēkas dārzā, Pāvula Jurjāna mūzikas skolas brīvdabas estrādē un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja “Dauderi” parkā.

Laikmetīgās kultūras pasākumu rīkošanai tiks rīkots konkurss, kurā tiks  atbalstīti mākslinieciski augstvērtīgi, inovatīvi, mūsdienīgu formātu, iesaistoši kultūras pasākumi. Konkursam varēs tikt iesniegti dažādu žanru un formātu pasākumu pieteikumi, bet prioritāri tiks atbalstīti pasākumi, kuru norise ir plānota publiskajā ārtelpā.

Visi pasākumi iedzīvotājiem būs pieejami bez maksas.

Rīgas drosmes un prieka vasaras devīze šogad ir “Drosme un prieks rodas, kad satiekamies”, īpašu akcentu liekot uz vēstījumu “Mēs aizstāvam citus viņu cīņās par brīvību, jo zinām, ka tā ir arī mūsējā”.

Drosmes un prieka vasaras kuratori ir biedrība “Mākslas birojs”.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.