Hanazas dienu LOGO

Piektdien, 20. novembrī, notiks Hanzas Komisijas rudens sēde tiešsaistes konferences formātā, kurā attālināti piedalīsies komisijas locekļi no Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas, Islandes, Anglijas, Polijas, Krievijas, Francijas. Komisijas sēdes dalībniekus videouzrunā sveiks arī Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Sēdē Rīga prezentēs 41.starptautisko Hanzas dienu programmas projektu un dalībniekiem būs iespēja piedalīties īpaši nofilmētā virtuālā ekskursijā pa pilsētu un plānotajām Hanzas dienu norises vietām. Turklāt tiks arī prezentēta un palaista Rīgas Tūrisma attīstības biroja izstrādātā 41.Starptautisko Hanzas dienu mājas lapa www.rigahanza.lv.

Komisijas sēdē tās dalībniekiem tiks sniegts pārskats par Vācijas pilsētas Brilonas – šā gada 40. starptautisko Hanzas dienu rīkotājas pilsētas – aktivitātēm, tradicionālo Hanzas dienu vietā pirmo reizi Hanzas vēsturē sarīkojot virtuālās Hanzas dienas, kā arī ieskats citas Vācijas pilsētas Neisas 2022. gadā plānoto starptautisko Hanzas dienu programmā.

Ceturtdien, 19.novembrī, pēcpusdienā notiks darba grupas “HANSEartWORKS” tiešsaistes sanāksme. Tajā Rīga prezentēs Rīgas 2021.gada HANSEartWORKS projektu – izstādi “Hanzas jaunais zelts”, kas no 20.augusta līdz 19.septembrim būs apskatāma Rīgas mākslas telpā. Mākslas projektā “HANSEartWORKS” jau piecpadsmito reizi tiek organizēta Hanzas pilsētu mākslinieku izstāde, kuras vēstījums Rīgā ir “Hanzas jaunais zelts”.

Izstādes mērķis – veicināt jaunradi, apkopot atšķirīgo un vienojošo redzējumā par Hanzas vērtībām mūsdienās. Mākslinieki ar saviem darbiem izstādei aicināti veidot dialogu par Hanzas pilsētu tēliem un simboliem šodien, lai atklātu kopīgās, mūsdienīgās un cilvēcīgās vērtības un atspoguļotu to, ko šodien globālajā pasaulē kā vērtību varam piedāvāt zelta vietā.

Kā iepriekš ziņots, 41.starptautiskās Hanzas dienas 2021.gadā Rīgā plānotas no 19. līdz 22. augustam. Pie to organizēšanas strādā darba grupa Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora Māra Krastiņa vadībā, cerot, ka epidemioloģiskā situācija pasaulē ļaus īstenot Hanzas dienas Rīgā 2021.gada augustā kā iecerēts, pulcējot dalībniekus no aptuveni simts vēsturiskās Hanzas savienības pilsētām Eiropā, tostarp septiņām Latvijas pilsētām, kā arī uzņemot viesus no visas Latvijas, kaimiņvalstīm un ārvalstu Hanzas pilsētām. Tomēr, ņemot vērā neparedzamo globālo situāciju, darba grupa strādā pie vairākiem iespējamiem scenārijiem.

Hanzas dienu programmā iecerētie pasākumi būs pieejami ikvienam bez maksas. Hanzas dienas plānots atklāt ar dalībnieku gājienu cauri Vecrīgai un atklāšanas ceremoniju. Dienu centrālais pasākums būs Hanzas pilsētu tirgus, kura dalībnieki iepazīstinās viesus ar savām pilsētām, raksturīgajiem gardumiem, amatnieku izstrādājumiem. Hanzas dienu laikā uz vairākām skatuvēm Rīgas centrā uzstāsies dažādi viesu, kā arī Latvijas kultūras kolektīvi.

Hanzas dienās paredzēta arī īpaša Jauniešu programma (t.s. “Youth Hansa”) Hanzas pilsētu delegāciju dalībniekiem, kā arī Ekonomikas forums par šādām centrālajām tēmām: jaunuzņēmumi, viedi pilsētu risinājumi nelielās teritorijās, viedās tehnoloģijas un godīgā tirdzniecība. Foruma divu dienu programmā paredzētas gan objektu un izpētes vizītes, gan intensīvas paneļdiskusijas, un tajā aicināti piedalīties gan Hanzas pilsētu delegāciju pārstāvji, gan ikviens interesents. Detalizēta informācija no 20. novembra būs pieejama 41. starptautisko Hanzas dienu mājas lapā, informācija regulāri tiks aktualizēta un papildināta.

Īsumā Hanzas pilsētu savienību un Rīgas dalību tajā:

Vēsturiski Rīga kā Hanzas pilsēta pirmo reizi minēta jau 1282.gadā un ir bijusi cieši saistīta ar Hanzas savienību daudzu gadsimtu garumā. Tā bija viduslaiku vācu tirgotāju organizācija, kas pakāpeniski pārvērtās par starptautisku Baltijas jūras un Ziemeļjūras baseina zemju pilsētu politisku savienību ar vairāk nekā 200 pilsētām, kuras mērķis bija nodrošināt savstarpējo interešu aizsardzību un veicināt pārjūras tirdzniecību Ziemeļeiropā.

1980.gadā pēc Nīderlandes pilsētas Zvolles iniciatīvas tika izveidota Jauno laiku Hanzas pilsētu savienība un atjaunota arī Hanzas dienu (pilsētu sanāksmju) tradīcija. 1981.gadā tika apstiprināta Rīgas līdzdalība Jauno laiku Hanzas pilsētu savienībā un sākās Rīgas pārstāvju piedalīšanās Jauno laiku Hanzas dienās.

2000.gadā Rīga oficiāli iestājās Hanzas pilsētu savienībā “DIE HANSE”. Šajā savienībā ir apvienojušās 194 pilsētas no 16 valstīm un tās mērķis ir veicināt savstarpējo sadarbību, sniedzot ieguldījumu pilsētu saimnieciskajā, sociālajā, kultūras un tūrisma attīstībā (https://www.hanse.org/en/). Rīga piedalās lielākajā Hanzas pilsētu savienības ikgadējā pasākumā – starptautiskajās Hanzas dienās, kā arī pārstāv Hanzas komisijā pārējās 7 Latvijas Hanzas pilsētas (Cēsis, Valmiera, Ventspils, Kuldīga, Koknese, Limbaži un Straupe (Pārgaujas novads)).

2001.gadā no 7. līdz 10.jūnijam 21.starptautiskās Hanzas dienas norisinājās Rīgā kā viens no Rīgas 800 gadu svinību lielākajiem starptautiskajiem notikumiem, ar plašu un daudzveidīgu programmu ievadot jubilejas vasaru. Tajās piedalījās pārstāvji no vairāk nekā 90 Hanzas pilsētām.

Papildinformācija: Marika Barone, Rīgas domes Ārlietu pārvaldes Starptautiskās sadarbības un koordinācijas nodaļas vadītājas vietniece, tālr. 67105652, e-pasts: marika.barone@riga.lv

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Agnese Siliņa, tālr.67026104, e-pasts: Agnese.Silina@riga.lv