Šī gada 20.maijā no plkst.10.00 līdz plkst.10.08 visā valstī uz trīs minūtēm tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas ieslēgšanas kārtību un tās darbību, kā arī, lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā. Trauksmes sirēnu pārbaudes laikā 3 minūšu ilgumā skanēs viļņveida signāls, kas nozīmē, ka skaņas signāls skanēs 5 sekundes, tam sekos pārtraukums, un turpināsies atkārtots 5 sekunžu skaņas signāls un pārtraukums. Iepriekš tika pārraidīts cita veida skaņas signāls.

Pirmo reizi trauksmes sirēnu ieslēgšanas brīdī lietotnes “112 Latvija” lietotājiem tiks nosūtīts paziņojums, kas ļaus reālos apstākļos testēt lietotnes darbību. Tādējādi tas dos iespēju identificēt nepieciešamos lietotnes darbības uzlabojumus.  

Šajā dienā iedzīvotājiem nav pamata uztraukties un nekāda turpmākā rīcība nav nepieciešama, jo tā ir kārtējā trauksmes sirēnu pārbaude. VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, ir jāieslēdz televizors un radioaparāts vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu radiouztvērēji (Latvijas sabiedriskie mediji – “Latvijas televīzijas” kanāli LTV1 un  LTV7, vai “Latvijas radio” apraides kanāli), informācijas saņemšanai par to ieslēgšanas iemeslu un nepieciešamo rīcību.

Gadījumos, kad nepieciešams pēc iespējas ātrāk izplatīt brīdinājumu iedzīvotājiem par dabas vai tehnogēnām katastrofām un to iespējamiem draudiem, var tikt iedarbinātas trauksmes sirēnas. Gadījumā, ja trauksmes sirēnu pārbaudes laikā tās nedzirdat, nesatraucieties, jo ārkārtas situācijās tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi, piemēram, informācijas nodošana caur operatīvo dienestu un to sadarbības partneru skaļruņiem.

VUGD reizi pusgadā veic trauksmes sirēnu pārbaudi, kas nepieciešama, lai pārliecinātos par agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, iespējamiem bojājumiem vai traucējumiem sirēnu darbībā, kā arī noslēgto līgumu darbības izpildi starp VUGD un elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem (radio, TV), kas apdraudējuma gadījumā informēs sabiedrību.

VUGD aicina viesnīcu administrāciju informēt savus ārvalstu viesus par gaidāmo trauksmes sirēnu pārbaudi, lai nerastos lieki uztraukumi.

Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri atrodas Latvijas teritorijā, mobilo sakaru operatori nosūtīs SMS ar informāciju, ka 20. maijā notiks plānota trauksmes sirēnu pārbaude. Aicinām iedzīvotājus un plašsaziņas līdzekļus dalīties ar pielikumā atrodamo plakātu, kas ir izveidots ukraiņu valodā, lai pēc iespējas vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju uzzinātu par šo pārbaudi un nerastos lieki satraukumi.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 8. augusta noteikumu Nr. 440 “Valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas izveidošanas, darbības un finansēšanas kārtība” VUGD veic trauksmes sirēnu gatavības pārbaudi, lai pārbaudītu trauksmes sirēnu darbību un tehnisko stāvokli, kā arī sadarbību ar plašsaziņas līdzekļiem (radio un TV).

Ikviens Latvijas iedzīvotājs, kuram ir viedtālrunis, aicināts lejupielādēt un izmantot jauno bezmaksas lietotni “112 Latvija”, kas lietotājam sniedz vairākas priekšrocības - iespēju piezvanīt vai nosūtīt īsziņu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, saņemt paziņojumus par iespējamo apdraudējumu un uzzināt, kā rīkoties dažādās bīstamās situācijās.

 

Papildu informācija:

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa

E-pasts: prese@vugd.gov.lv

 

Державна пожежно-рятувальна служба проведе випробування сирени 20 травня

20 травня, Державна пожежно-рятувальна служба (ДПРС) проведе випробування сирен тривоги по всій Латвії, активувавши їх на три хвилини, а також перевірить виконання договорів, укладених між ДПРС та електронними засобами масової інформації (радіо, телебачення).

 

Тривожні сирени можуть бути активовані у випадках, коли необхідно якнайшвидше поширити попередження для людей про природні або техногенні катастрофи та їх можливі загрози. Щороку ДПРС проводить перевірку сирен оповіщення, яка необхідна для перевірки технічної готовності системи раннього оповіщення – технічного стану сирен, можливих пошкоджень або несправностей сирен, а також виконання договорів, укладених між ДПРС та електронними засобами масової інформації (радіо, телебачення), які будуть інформувати населення у разі виникнення загрози.

 

20 травня з 10.00 до 10.08 по всій країні  увімкнуться сирени тривоги. Мешканцям немає причин хвилюватися, адже це лише чергова перевірка сирен тривоги. Якщо ви не почуєте сирени під час тестування, не хвилюйтеся, оскільки в надзвичайних ситуаціях, коли сирени не чутні або не розгорнуті, можуть бути використані інші засоби оповіщення, наприклад, публічне звернення до суспільства через гучномовці екстрених служб та їхніх партнерів. ДПРС закликає адміністрацію готелів інформувати своїх іноземних гостей про майбутню перевірку тривожної сирени, щоб уникнути зайвого занепокоєння.

 

Оператори мобільного зв'язку надішлють SMS-повідомлення українським цивільним мешканцям у Латвії про те, що 20 травня відбудеться планове випробування сирен. Ми запрошуємо жителів та ЗМІ поширювати прикріплений плакат українською мовою, щоб якомога більше українських цивільних мешканців дізналися про цю перевірку та уникнули зайвого занепокоєння.

 

У Латвії є 164 сирени тривоги, розташовані таким чином, щоб звуковий сигнал було чутно в радіусі близько 1,5 кілометрів (на чутність сирен впливають висота сирен, характер забудови території, шум від повсякденного міського руху і промислових об'єктів, а також метеорологічні умови). ДПРС нагадує, що якщо мешканці не були заздалегідь попереджені про перевірку сирени, то, почувши сигнал тривожної сирени, слід увімкнути телевізор і радіо (латвійські громадські ЗМІ – Латвійські телевізійні канали LTV1 і LTV7 або канали Латвійського радіо) або інші пристрої, наприклад, приймачі мобільних телефонів або додатки, щоб отримати інформацію про причину активації сирени і дії, які необхідно здійснити мешканцям.

 

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 440 від 8 серпня 2017 року «Порядок створення, функціонування та фінансування загальнодержавної системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій», ДПРС проводить перевірку готовності сирен оповіщення для перевірки роботи та технічного стану сирен оповіщення, а також взаємодії із засобами масової інформації (радіо та телебачення).