Šī gada 15.martā SIA “Rīgas Dzemdību nams” (turpmāk – Iestāde) viesojās Veselības ministrs Hosams Abu Meri ar mērķi tikties ar tās vadību un darbiniekiem, lai pārrunātu Iestādes stacionāro pakalpojumu attīstību un kliedētu bažas par nesen publiski izskanējušo apgalvojumu par to, ka Iestāde nav dzemdētājām droša vieta.

Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja šo jautājumu skatīja savā 21.februāra sēdē, kurā tika uzklausīti gan Rīgas domes Labklājības departamenta un Rīgas domes Kapitālsabiedrību pārvaldes vadītāji, gan SIA “Rīgas 2.slimnīcas” un SIA “Rīgas Dzemdību nama” pārstāvji.

Atbildot uz izskanējušajiem pārmetumiem gan Veselības ministrijai, gan Rīgas domei, diskusijas, kā jau ierasts, izvērtās zināmā mērā emocionālas, mēģinot izprast un aizstāvēt katras iesaistītās puses interesi un pozīciju.

Papildu savam Rīgas domes deputāta amatam, pildu arī Veselības ministra ārštata padomnieka reģionālās sadarbības jautājumos pienākumus un ministrijas ieceri par veselības iestāžu tīkla sakārtošanu, esam vairākkārt pārrunājuši, tajā skaitā, par Rīgā esošajām pašvaldībai un valstij piederošajām slimnīcām. Šajā sēdē mēģināju skaidrot Veselības ministrijas vēstuli un tajā pausto informāciju, kā arī aicināju domāt gan par kvalitatīvu veselības aprūpi un tās pieejamību, gan par pacientu un mediķu interesēm, apzinoties finansiālās iespējas un esošo situāciju, kā arī ciešāku ministrijas un pašvaldības sadarbību veselības jomā.

Liels pārsteigums man radās pēc ministra vizītes, kuras laikā Iestādes ginekoloģe Inese Gračova aicināja ministru atbildēt uz manis it kā izteiktajiem draudiem, ka iestāde tikšot “sista ar tarifiem”. Ministra un Iestādes pārstāvju tikšanās un saruna tika apspoguļota tā paša vakara TV3 ziņu izlaidumā, kurā skaidri redzama sagrozītas informācijas paušana. Inese Gračova, Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe:

“Par Sociālo jautājumu komitejas sēdi 21.februārī, tiešsaiste bija publiski pieejama, daudzi darbinieki, mēs esam sociāli aktīvi, mēs klausījāmies, ja. Nu, kā lai vērtē Ikstena kunga izteikumus, par, nu, es atļaušos citēt: “Ja mēs nevaram citādi, sitīsim ar tarifiem!”. Vai tas ir pacientu interesēs?

Vēlos norādīt, ka šī informācija neatbilst patiesībai, tāpēc piedāvāju savu citātu no attiecīgās komitejas sēdes, ko, nu aiz neuzmanības, vai nevēlēšanās, manu sacīto nebija sadzirdējuši un tā tiek pasniegta kā patiesība. Komitejas sēdes ieraksts aizvien ir pieejams Rīgas domes mājaslapā, kurā var redzēt un dzirdēt manis sacīto:

“Tas, kas mani atkal pārsteidz, ir stāsts par valsts it kā pasūtījumu un tā saucamo “sišanu ar tarifiem”, kas šobrīd ministrijas dienaskārtībā nav un tā ir tāda spekulācija šobrīd un, tāpēc es aicinu, varbūt ar tādām lietām nenodarboties, ņemot vērā to, ka šobrīd daudz cilvēku seko šim attīstības virzienam”.

Par tarifu samazinājumu – vai tā saucamo “sišanu ar tarifiem”, pieņēmuma formā pieminēja gan Kapitālsabiedrību pārvaldes priekšniece, gan Labklājības departamenta Veselības pārvaldes vadītāja, tāpēc savā replikā aicināju par to nerunāt, jo tas neatbilst patiesībai un nav ministrijas dienaskārtībā, kā arī, tas nekādā veidā nevar kalpot par instrumentu veselības aprūpes iestāžu sakārtošanai, modernizācijai vai attīstībai.

Mans mērķis vienmēr ir bijis rast kompromisu, ieklausīties citos viedokļos un saprātīgi izturēties pret publiskajiem līdzekļiem, tos virzot attīstībai un kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanai neatkarīgi no tā, kurā komitejā, komisijā vai iestādē strādāju. Mūsu visu mērķim ir jābūt aizstāvēt iedzīvotāju intereses, tajā skaitā, iespējams, veicot arī reformas, kas plašākā sabiedrībā nav populāras. Šajā situācijā mēs visi esam atbildīgi par to, lai varētu sasniegt iecerētos mērķus: kvalitatīvu veselības aprūpi un sakārtotu veselības aprūpes sistēmu.

Visbeidzot, es aicinu uz kvalitatīvu, cieņpilnu un koleģiālu diskusiju, un novērtējot gan mediķu, gan veselības nozarē nodarbināto paveikto, izsaku savu pateicību par līdzšinējo un turpmāko darbu.

Ar cieņu
Edgars Ikstens,
Rīgas domes deputāts,
Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas loceklis

22.03.2024.