Brīvprātīgā darba organizēšanai pašvaldībā var izdalīt šādus galvenos posmus:
- Atbildības noteikšana. Lai brīvprātīgo darbs iestādē būtu veiksmīgs, ir jānosaka atbildīgais, kurš uzņemsies visus uzdevumus, kas saistīti ar brīvprātīgā darba koordinēšanu.
- Brīvprātīgo politikas izstrāde. Pirms sākt iesaistīt brīvprātīgos pašvaldības darbā, ir jāsaprot, kādiem darbiem brīvprātīgie ir nepieciešami, jānodefinē mērķi un sasniedzamie rezultāti, jānosaka, kā brīvprātīgais darbs tiks organizēts – vai to organizēs pati iestāde, vai darbs tiks nodots ārpakalpojumā, kāds ir pieejamais finansējums. Būtisks aspekts brīvprātīgo politikas izstrādē ir iestādes darbinieku izpratne par brīvprātīgo darbu, attieksmes sadarbībai ar brīvprātīgajiem novērtējums.
- Brīvprātīgo darba programmas izstrāde. Brīvprātīgā darba programmā definē darba mērķi, apraksta brīvprātīgā darba pienākumus un ieguvumus, veicamā darba apjomu, laiku un vietu, nosaka, kādas kompetences un apmācība brīvprātīgajam ir nepieciešamas konkrētā darba veikšanai.
- Brīvprātīgo piesaiste. Šajā posmā notiek informācijas sagatavošana un izplatīšana par brīvprātīgā darba vakancēm, darbam nepieciešamajām kompetencēm un aicināšana iesaistīties brīvprātīgajā darbā.
- Brīvprātīgo interešu un spēju novērtēšana. Tiek novērtētas potenciālo brīvprātīgo zināšanas, prasmes un pieredze, tiek izzinātas brīvprātīgo intereses un motivācija veikt brīvprātīgo darbu, lai novērtētu, vai sadarbība būs abpusēji izdevīga.
- Brīvprātīgo sagatavošana darbam. Brīvprātīgais tiek iepazīstināts ar iestādes mērķiem un vērtībām, darba uzdevumiem, notiek ievadinstruktāža un apmācība. Ja nepieciešams, tiek slēgts brīvprātīgā darba līgums.
- Brīvprātīgo darba vadīšana. Tā ir brīvprātīgā darba organizēšana, sanāksmju un tikšanās vadīšana, motivējošu pasākumu īstenošana, brīvprātīgā darba darītāju iedvesmošana, jautājumu un problēmsituāciju risināšana.
- Brīvprātīgo darba izvērtēšana un pateicības izteikšana. Pēc brīvprātīgā darba pabeigšanas, nepieciešams veikt brīvprātīgo darba ieguldījuma izvērtēšanu, lai novērtētu iestādes brīvprātīgā darba politikas un programmas efektivitāti, izdarītu secinājumus un lemtu par nepieciešamajiem uzlabojumiem. Savukārt, lai veidotu pozitīvu pieredzi brīvprātīgajam un veicinātu viņa atkārtotu iesaisti brīvprātīgajā darbā, nepieciešams novērtēt brīvprātīgo ieguldījumu iestādes darbā un izteikt pateicību par paveikto. Ja brīvprātīgais pieprasa izziņu par veikto brīvprātīgo darbu, tā ilgumu un kompetencēm, kas iegūtas brīvprātīgā darba laikā, tāda izsniedzama obligāti.
- Turpmāko aktivitāšu plānošana. Ņemot vērā izvērtēšanas posmā iegūtos rezultātus un izdarītos secinājumus, tiek veikta turpmāko uzdevumu ar brīvprātīgo iesaisti plānošana.
Informāciju par brīvprātīgā darba organizēšanu pašvaldībā pamatprincipiem var skatīt, izvērtējot aktualitāti, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta 2011. gadā izdotajā materiālā “Brīvprātīgā darba organizēšana pašvaldībā. Rokasgrāmata pašvaldību darbiniekiem”