Datums 20. jūlijs, 2021 – 31. decembris, 2021
LaiksVisu dienu
Vieta AB dambis
sirenu-sala-plakats

No otrdienas, 20. jūlija, mākslinieka Andra Indāna veidotais papildinātās realitātes skaņdarbs “Sirēnu Sala” līdz pat gada beigām AB dambi pārvērtīs par neredzamu un skaņas piepildītu koncertzāli. Instalācija, veidota no 135 virtuāliem “skaņas mākoņiem”, ar mobilās lietotnes palīdzību ikvienam ļaus pārvietoties skaņdarbā un veidot unikālu kompozīcijas attīstības scenāriju. 

"Sirēnu Sala" ir interaktīva, ar lokatīvo mediju tehnoloģijām realizēts  skaņas mākslas instalācija, kura, izmantojot īpaši veidotu mobilo lietotni, ļaus nodoties audiāliem jaunatklājumiem jebkurā diennakts laikā. Instalāciju veido 135 virtuāli “skaņas mākoņi” ar dažādiem rādiusiem, kuri savstarpēji pārklājas un ir telpiski organizēti kopīgā skaņdarbā. Katrā skaņas mākonī atrodas atsevišķs skaņas elements, kas aktivizējas, klausītajam sasniedzot tā darbības ģeogrāfiskās koordinātas (GPS). Šī skaņas instalācija ir kā "Sirēnu Ansamblis", kura atsevišķās balsis klausītājs var samiksēt, tām pietuvojoties vai attālinoties. Burtiski pārvietojoties starp šiem mākoņiem, katra mobilās lietotnes lietotāja maršruts veidos unikālu kompozīcijas attīstības scenāriju, vienlaikus kļūstot gan par skaņu mākslas instalācijas klausītāju, gan jaunas kompozīcijas līdzautoru.

Instalācijas pamatā esošais audio materiāls, kas šogad ierakstīts ar Latvijas sintezatoru ražotāja “Erica Synths” modulāro sintezatoru "Black System III”, atspoguļo pandēmijas laika transformatīvās sajūtas, kad dzirdamu un nedzirdamu sirēnu pavadījumā, trauksmes stāvoklis bija konstanta parādība. Sirēnu tēls ir ne tikai kā burtiska atsauce uz brīdinājuma un trauksmes signālu ierīcēm, bet tēlaini atsaucas arī uz Homēra "Odisejā" aprakstītajām mitoloģiskajām sirēnām, kuras ar savām skaistajām balsīm vilināja ceļotājus nāvē.
Skaņdarba „Sirēnu Sala” autors, Andris Indāns, ar mūziku un skaņu eksperimentiem nodarbojas kopš 80. gadu beigām, viņa pazīstamākais elektroniskās mūzikas projekts ir "Gas Of Latvia" un viņš darbojies  arī grupās "First Latvians On Mars", "Antarktīda", "Kartāga" u.c. Indāns ir mūzikas autors vairākām teātra izrādēm, filmām, video mākslas projektiem, performancēm, skaņas instalācijām. Šī nav pirmā reize, kad Indāns pievērsies Sirēnu Salas tēmai – 1996. gadā grupa “Kartāga” ar šādu nosaukumu izdevusi arī kaseti.

Svinīgā instalācijas atklāšana notiks 20. jūlijā plkst.19.00, kuru plkst.19.30 papildinās īpaša tūre kopā ar mākslinieku Andra Indānu. 

Skaņu mākslas instalācija "Sirēnu Sala” realizēta sadarbībā ar programmētāju Reini Indānu, vizuālo mākslinieku Krišu Zilgalvi un mākslas centru ‘’NOASS’’. Projekts tapis ar VKKF mērķprogrammas “KultūrElpa” un Rīgas domes atbalstu.
 
Par mākslas centru „NOASS”
Mākslas centrs „NOASS” ir mākslinieku vadīta organizācija ar vairāk nekā divdesmit gadu ilgu darbības vēsturi. Lai radītu iespēju veidot nozīmīgākus mākslas notikumus, viens no organizācijas dibinātājiem, Dzintars Zilgalvis, 2000. gadā no Daugavas dzelmes izcēla nogrimušu betona piestātni un kopā ar domu biedriem pārbūvēja to par izstāžu zāli un peldošu skatuvi. Kopš tā laika, „NOASS” ir viens no redzamākajām kultūras centriem un viena no tradīcijām bagātākajām nevalstiskajām kultūras organizācijām Latvijā, savā interešu lokā iekļaujot vizuālo mākslu, literatūru, laikmetīgo deju, teātri, skaņu mākslu, kustīgo attēlu (video) un mākslas projektu realizēšanu pilsētvidē.


Papildu informācijai: Gita Jankovska, e-pasts: gita@noass.lv, tālr. 20221389