Ziemassvētku priekšvakarā, 23. decembrī plkst. 19.00, Rīgas Kongresu namā skanēs svētku noskaņu mūzikā vīts koncerts “Ziemas Bolero”. Atskaņojot franču meistara Morisa Ravela mūziku, elegantu svētku atmosfēru dāvās viens no spilgtākajiem latviešu jaunās paaudzes pianistiem Rihards Plešanovs un orķestris “Rīga”. Otrajā daļā orķestrim pievienosies dziedātāji Aija Vītoliņa un Normunds Rutulis ar priekpilnu latviešu un ārvalstu Ziemassvētku melodiju izlasi džeza, roka un svinga noskaņās.
Koncerta programma veidota divās muzikāli kontrastējošās, taču stilistiski radniecīgās daļās, lai radītu īpašu svētku noskaņu. Pirmajā daļā klausītāji aicināti ļauties franču komponista, savas paaudzes vissmalkākā instrumentācijas meistara, Morisa Ravela mūzikai, kura 150. jubileju šogad atzīmē visā pasaulē.
Orķestris “Rīga” izpildīs Ravela dinamisko instrumentācijas paraugdarbu “Bolero” – vienu no slavenākajiem komponista skaņdarbiem, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja Parīzes operā 1928.gadā pēc baleta dīvas Idas Rubenšteinas pasūtījuma. Pats komponists “Bolero” dēvējis par orķestrācijas eksperimentu, bet unikālās formas darbs šodien kļuvis par vienu no visvairāk atskaņotajiem komponista opusiem pasaulē. Koncertā “Bolero” izskanēs pašmāju instrumentācijas meistara Mendeļa Baša pārlikumā pūšaminstrumentu orķestrim.
Programmu atklās virtuozais pianists Rihards Plešanovs ar citu Morisa Ravela meistardarbu – Klavierkoncertu sol mažorā – opusu, kura radīšanu iedvesmojis komponista ceļojums uz Ameriku un iepazīšanās ar Džordža Gēršvina mūzikas un džeza pasauli. Rihards Plešanovs teic, ka “iekāpjot Ravela kurpēs, kļūst skaidrs, ka viņš ir īsts iluzionists. Muzikālais materiāls no iekšienes atklājas citādi nekā no malas – tas parāda komponista meistarīgo rokrakstu. Nepamanot, esi jau nonācis 30. gadu Parīzes Monmartrā, kur mīt visdažādākie tēli, bet visam pāri – saules siltums, kas sasniedz klausītāju jau līdz ar pirmajām Klavierkoncerta taktīm. Ravela mūziku atskaņot ir patiesa laime.”
Otrajā koncerta daļā uz skatuves kopā ar orķestri “Rīga” kāps vokālistu duets Aija Vītoliņa un Normunds Rutulis, piedāvājot īpašu latviešu un ārvalstu Ziemassvētku dziesmu izlasi, kas saistīta ar Ravela mūzikas ietekmēm Amerikas ceļojuma laikā. Programmā gan Gēršvina melodijas, gan fragmenti no mūzikla “Mūzikas skaņas”, gan citas pazīstamas svētku noskaņu melodijas džeza krāsās. Programmā iekļautas arī oriģinālas, īpaši šim koncertam radītas, Madara Kalniņa un Māra Ozola dziesmu aranžijas. Solistu balsis spožā instrumentācijā tērps orķestris „Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā.
Koncerts “Ziemas Bolero” notiks 2025. gada 23. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Kongresu namā. Pirms koncerta un starpbrīdī foajē darbosies kafejnīca. Biļetes uz koncertu pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un tiešsaistē. Iegādājoties 10 vai vairāk biļetes kolektīviem tiek piemērota 10% atlaide.
Vairāk par Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas pasākumiem Rīgā var uzzināt tīmekļvietnē www.kultura.riga.lv, kā arī sekojot līdzi informācijai Rīgas domes sociālo tīklu lapās “Rīga” un “Rīgā notiek”.