Datums 14. janvāris, 2023 – 8. aprīlis, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Doma laukums 6, Rīga
Izstādes darbs
Šails Čojals (Shail Choyal, 1945). Pilsēta. Rietumindija. Kartons, guaša, zīmulis. LNMM kolekcija. Publicitātes foto

No 14. janvāra līdz 8. aprīlim Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) piedāvā izstādi “Indija – tradīciju zeme”.

Indija ir viena no vecākajām civilizācijām pasaulē, kuras kultūras mantojums balstās gadsimtiem ilgā vēsturē. Tas ir daudzveidīgs, tradīcijām un dažādām reliģijām bagāts, no paaudzes paaudzē saglabājot arī senās amatniecības prasmes.

Izstādes aktualitāti iezīmē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Indijas mākslas kolekcijas izpēte – apzināta tās veidošanās vēsture, pārskatīta ar Indijas mākslu saistītā terminoloģija un, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju Eka Archiving Services Ņūdelī, veikta kolekcijas pilnīga kontekstualizācija.

Interese par Indijas kultūru, literatūru, filozofiju, ētiku un reliģiskajām praksēm Latvijā parādījās 20. gadsimta pirmajā trešdaļā. Sākotnēji muzeja kolekcija bija neliela. Šobrīd, līdz ar vācbaltu diplomāta Karla Kēlera (Karl Köhler, 1942–2022) pēdējo gadu dāvinājumiem, LNMM krājumā ir vairāk nekā 500 darbi. Tā kļuvusi par lielāko Indijas mākslas kolekciju Baltijā.

Māksla un amatniecība ir klātesoša visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – cilvēku mājokļos, reliģiskās ceremonijās un rituālos, apģērbos un aksesuāros, lietās, kas saistās ar brīvā laika pavadīšanu un ceļošanu. Indijas mājoklis apvieno gandrīz visu izstādē redzamo – atšķirīgā dizainā un tehnikās darinātas tekstilijas, virtuves piederumus, viesistabu iekārtojumam raksturīgos tējas trauku komplektus, ūdens krūkas un dekoratīvos priekšmetus.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Indijas kolekcijas reliģiskie un rituālie priekšmeti galvenokārt saistīti ar hinduismu. Liela daļa no tiem ir dievību atveidi, kas izgatavoti individuālām vai mājās praktizētām lūgšanām, amuleti un rituālu trauki.

Atbilstošs apģērbs un aksesuāri ir neatņemama ikdienas un svētku, reliģisku ceremoniju, kā arī dažādu izrāžu sastāvdaļa. Pateicoties ģeogrāfiskajai situācijai, kultūras un reliģiskajai daudzveidībai, katram reģionam ir savi īpaši krāsu salikumi, auduma, materiālu, apģērbu, rotu, apavu un somu darināšanas paražas.

Izstādē eksponēti ap 260 muzeja kolekcijas darbi, sniedzot ieskatu plašajā Indijas kultūras mantojumā. Ikviens no šiem priekšmetiem ir sarežģīts mākslas darbs ar izsmalcinātu ornamentu, motīviem un dizainu, kura izgatavošanas tradīcijas tiek pārmantotas.

Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30

Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30

Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie:                                 3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri:        2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Iesakām muzeja apmeklētājiem pareizi valkāt medicīniskās sejas maskas vai respiratorus, nosedzot degunu un muti. Bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem var lietot nemedicīnisku (auduma) masku.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.