Datums 12. novembris, 2022 – 26. februāris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Imanta Lancmaņa glezna Klusā daba
Imants Lancmanis. Klusā daba. 1969. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

No 12. novembra līdz  26. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma vērienīga izstāde “Imanta Lancmaņa māksla”.

Lai arī Imanta Lancmaņa daiļradi var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu. Izpratne par vecmeistaru mantojumu, dabas studijas, kā arī dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas viņa darbu tēlveidi.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā zālē tematiskās grupās apvienotas Imanta Lancmaņa gleznas, kuras tapušas sākot no 1958. gada. Imants Lancmanis beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu 1966. gadā. Kopš tā laika izkopis individuālo rokrakstu un iemiesojis tajā savu pasaules redzējumu visos klasiskajos glezniecības žanros. Līdzās iespaidīgiem cikliem izstādē eksponētas kamerstila klusās dabas un ainavas. Vairāki gleznu cikli – darbi par Bībeles tēmu un Ozolu cikls – pie skatītāja nonāk pirmo reizi.

Imanta Lancmaņa daiļradē bijis pārrāvums, kad viņš intensīvi darbojās, vadot Rundāles pils muzeju, pētot un aprakstot mākslas vēstures liecības, kā arī pasniedzot stila mācību Latvijas Mākslas akadēmijā 17 gadu garumā. Atsevišķas ekspozīcijas sadaļas atklāj šīs mākslinieka radošā darba šķautnes un iepazīstina ar gleznu tapšanas etapiem – fotogrāfijām, skicēm, kartoniem. Izstādes tituldarbs ir “Pašportrets pie Sējas ozola 2019. gada 27. septembrī”, kurā mākslinieks – nopietns, ar fotoaparātu rokās – atrodas Latvijas dabā, pie viena no būtiskiem latviešu tautas simboliem.

Izstādē iekļauti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja, Rundāles pils muzeja un Bauskas muzeja krājuma, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Mākslinieku savienības, Latvijas Zinātņu akadēmijas, Zuzānu kolekcijas, no likvidējamās AS ABLV Bank mākslas darbu kolekcijas un daudzām privātkolekcijām.

Izstādes kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova, ekspozitors – Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, mākslinieks Ojārs Pētersons.


  • Izstādes kuratore:
    • Helēna Demakova, mākslas zinātniece
  • Projekta vadītāja:
    • Dr. art. Ginta Gerharde-UpenieceVizuālās mākslas departamenta vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
  • Izstādes mākslinieks:
    • Ojārs Pētersons, mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors

INTERNETA RESURSI:

#lnmm
#MansMuzejs