Datums 5.–19. oktobris, 2022
LaiksVisu dienu
Vieta Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11
Priekšmeti no porcelāna
Publicitātes foto autors: Gvido Kajons

Katru mēnesi Rīgas Porcelāna muzejā, līdzās pamata piedāvājumam, tiek rīkotas īpašas tematiskās radošās darbnīcas.

Oktobrī tā būs izglītojošā programma veltīta metāla oksīdam – kobaltam.

Programmas dalībniekiem tiks dota iespēja iepazīt šī materiāla īpašības un dažādo pielietojumu, kā arī nostiprināt jauniegūtās zināšanas, piedaloties apgleznošanas meistarklasē. Darbnīca ļaus iejusties porcelāna mākslinieka lomā un realizēt drosmīgākās idejas, radot savu unikālu, praktiski lietojamu porcelāna priekšmetu, kā arī ar citām acīm paraudzīties uz savā īpašumā esošo porcelānu un – kobaltu.

Izglītojošā programma paredz muzeja speciālista priekšlasījumu un demonstrāciju, veltītu kobalta vēsturei. Savukārt radošajā darbnīcā ikviens interesents pēc savas izvēles varēs izmēģināt vienu no vairākām porcelāna veidošanas vai dekorēšanas tehnikām, izpildot to ar materiāliem, kas satur kobaltu (pigmentētu porcelāna masu, kobalta krāsu vai kobalta dekolu). Priekšlasījumu var pasūtīt individuāli vai grupām. Tāpat arī radošo darbošanos var veikt vienatnē, draugu, kolēģu vai biedru sabiedrībā. Priekšlasījumu un darbnīcu var apvienot vienā pasākumā, bet var arī pasūtīt atsevišķi.

Kobalta metāla oksīds jeb vienkārši ‘kobalts’ ir viens no senākajiem porcelāna un fajansa dekorēšanā izmantotajiem materiāliem. Ķīmiskajā procesā iegūto zilo pigmentu lietoja, lai izgatavotu krāsas apgleznošanai zemglazūras un vēlāk arī virsglazūras tehnikā. Kobalta oksīdi ļāva attīstīt bagātīgu zilo toņu paleti: no maigi zilganzaļiem līdz pat piesātinātai zilimelniem. Dažādi vēsturiskie un politiskie notikumi veicināja porcelāna apriti un izplatīšanos starp kontinentiem. Arī Eiropā veidojās porcelāna izstrādājumu izgatavošanas centri, kuros tika izkoptas dekorēšanas tehnikas, kas ieguva īpašu atzinību un kļuva par pamatu zīmoliem, kuri ir populāri arī mūsdienās. Porcelāna apgleznošanas vēstures senākie posmi asociējas tieši ar baltā porcelāna un zilā kobalta kontrastējošo salikumu.

Izglītojošo programmu vadīs Muzeja projektu vadītāja Maija Ņikitina, radošo darbnīcu - muzejpedagoģes Astra Kaprāne un Rasa Jansone.

Izglītojošās programmas cena EUR 8.00 (latviešu valodā) un EUR 10.00 (svešvalodā). Dalība radošajā darbnīcā sākot no EUR 5.10 līdz EUR 19.10 (atkarībā no izvēlētā priekšmeta un tehnikas).

Pakalpojums pieejams oktobrī, katru nedēļu no otrdienas līdz sestdienai.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 26406354 / +371 67181296 vai e-pastu maija.nikitina@riga.lv (pieteikumi tiek reģistrēti no plkst. 11.00 līdz 18.00, katru dienu izņemot pirmdienas un svētdienas)