Datums 1. marts, 2024 – 1. maijs, 2024
LaiksVisu dienu
Vieta Rīga

No 1.marta līdz 1. maijam Rīgā, Milānā, Turīnā, Ļubļanā un Dānijas pilsētās  norisinās Eiropā viens no populārākajiem pilsētvides fotogrāfiju konkursiem - “Capture Your City”, aicinot iedzīvotājus vienā fotoattēlā izcelt šo pilsētu unikālās īpašības, izaicinājumus un demonstrēt savu redzējumu par pilsētas “jauno” skaistumu. Mākslinieciski vērtīgāko darbu autori iegūs balvas un starptautisku atpazīstamību, jo fotoattēli tiks iekļauti ikgadējā Dānijas Arhitektūras centra fotogrāfiju izstādē.

“Capture Your City” ir Dānijā lielākais iedzīvotāju fotogrāfiju konkurss, kuru organizē Dānijas Arhitektūras centrs. Ik gadu vērtēšanai tiek iesniegti ap 5000 darbu, kuros foto entuziasti vienā attēlā atspoguļo savu pilsētu tādu, kāda tā ir šodien. Fotokonkurss notiek jau devīto gadu pēc kārtas, taču šī ir pirmā reize, kad, sadarbojoties ar Rīgu, Amsterdamu, Milānu, Turīnu un Ļubļanu, tas tiek rīkots vienlaicīgi vairākās valstīs, kā Jaunā Eiropas Bauhaus projekta “DESIRE” sastāvdaļa.

Šogad fotokonkursa “Capture Your City” tēma ir “Jaunais skaistums”( “New beauty”)

Katru gadu fotokonkursā tiek izvirzīta jauna tēma un šogad tā ir “Jaunais skaistums” (“New Beauty”), aicinot iedzīvotājus uz savu pilsētu palūkoties “citām acīm”, kas ir pirmais solis, lai mainītu vidi sev apkārt. Dānijas Arhitektūras centrs skaidro tēmas izvēli: “Nopļautu zālienu mēs parasti sastopam ikvienā pilsētā, bet vai mēs varam saskatīt skaistumu nezālēs, nekoptās dobēs un savvaļas ziedos, kas aug ceļa nomalē? Šodien cilvēki pērk un izlieto resursus vairāk nekā jebkad, gan sadzīvē, gan citās nozarēs, piemēram, būvniecībā, kad vecās ēkas tiek nojauktas un aizstātas ar jaunām. Ja vēlamies, lai pagalmos būtu vairāk bišu un mazāk būvgružu, ir pienācis laiks paskatīties uz apkārtējo pasauli ar jaunu skatījumu. Fotokonkurss ir iespēja atrast savā pilsētā vietas un skatus, kur pagātnes pēdas mijiedarbojas ar nākotni, ieraudzīt, kā nezāles, savvaļas daba sadzīvo ar mežu, pludmali un pilsētas asfaltu. Varbūt cilvēki nav vienīgās radības, kas dzīvo pilsētā? Vai Rīgas vecajās padomju ēkās var atrast jaunu pilsētas burvību, saskatīt jaunas kopienas un to dzīvesveidu? Katrs konkursa dalībnieks var dalīties ar savu redzējumu par “jauno skaistumu” pilsētā.”

Kā piedalīties konkursā?

  1. Konkursā var piedalīties ikviens foto draugs un entuziasts, kas sasniedzis 18 gadu vecumu, neatkarīgi no nodarbošanās vai fotografēšanas iemaņām. Dalība konkursā ir bez maksas.
  2. Uzņem fotogrāfiju ar mobilo tālruni vai fotokameru, kas attēlo tavu redzējumu un interpretāciju par tēmu pilsētvides “Jaunais skaistums” (“New beauty”). Fotogrāfijai jābūt uzņemtai Rīgā, Milānā, Turīnā, Amsterdamā, Ļubļanā vai kādā no Dānijas pilsētām.
  3. Līdz 1. maijam publicē savu fotoattēlu platformā “Instagram” ar mirkļbirku jeb tēmturi #CaptureYourCity2024 un atzīmē Dānijas Arhitektūras centru, kura Instagram konta nosaukums ir @danisharchitecturecenter, vai augšuplādē attēlu konkursa oficiālajā mājas lapā dac.dk/capture-your-city-2024. Konkursam var iesniegt fotoattēlus neierobežotā skaitā.
  4. Savu simpātijas balvu piešķirs arī Rīgas pašvaldība, novērtējot fotogrāfijas, kurās attēlota Rīga. Lai iesniegtu savu darbu šim novērtējumam, platformā “Instagram” papildus jāpievieno klāt mirkļbirka jeb tēmturis #NewBeautyRIGA, savukārt, ja attēls tiek augšuplādēts konkursa oficiālajā mājas lapā, jānorāda, ka tas uzņemts Rīgā.

Konkursa žūrija

Iesniegtos darbus vērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir nozares profesionāļi, tostarp Rīgas pilsētas arhitekta dienesta ainavu arhitekte Arnita Verza. Žūrija noteiks gan trīs mākslinieciski vērtīgākos darbus, gan fotoattēlus, kuri tiks iekļauti šā gada starptautiskajā fotogrāfiju izstādē. Ar pilnu žūrijas sastāvu var iepazīties konkursa nolikumā, kas publicēts mājas lapā dac.dk/capture-your-city-2024.

Balvas

Trīs mākslinieciski vērtīgāko fotoattēlu autori iegūs vērtīgas balvas un fotogrāfijas tiks iekļautas šā gada starptautiskajā fotogrāfiju izstādē. Arī tie darbi, kas neiegūs augstāko novērtējumu, var nokļūt starp tiem, ko žūrija izvēlēsies izstādei.

Balvas 1. vietai

  • Pirmās vietas laureāts saņems “Interrail Pass for Europe” – bezmaksas ceļošanas karti Eiropas Savienības vilcienos 10 dienām, ko var izmantot 2 mēnešus;
  • ieejas biļeti Dānijas Arhitektūras centra apmeklējumam uz gadu, kas atrodas Kopenhāgenā, vai reģionālo sadarbības partneru izvēlētajās vietās Milānā, Rīgā, Turīnā, Amsterdamā vai Ļubļanā. Rīgā tā būs ieejas biļete Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklējumam uz gadu;
  • godalgoto fotogrāfiju drukātā formātā.

Balvas 2. un 3. vietai

  • Otrās un trešās vietas laureāts saņems dāņu uzņēmuma “Tagtomat” dāvanu kastīti ar “Bybi” medu no Kopenhāgenas un sēņu izlasi;
  • dzirkstošo vīnu no “Andersen” vīna darītavas, kas izgatavots no “Discovery” šķirnes āboliem;
  • godalgoto fotogrāfiju drukātā formātā.

Pirmo trīs vietu laureāti tiks noteikti 2024. gada maijā, savukārt publiski laureāti tiks paziņoti un sumināti fotoizstādes atklāšanā 6. jūnijā, kas norisināsies pie Dānijas Arhitektūras centra Kopenhāgenā. Pasākuma tiešraidi varēs vērot attālināti.

Izstādes norises laiks

Fotogrāfiju izstāde pie Dānijas Arhitektūras centra Kopenhāgenā būs apskatāma no 6. jūnija līdz 1.oktobrim, bet vasaras mēnešos tā viesosies arī citās Eiropas pilsētās. Labākos darbus konkursa mājas lapā dac.dk varēs aplūkot visu vasaru.

Konkursa nolikums un nosacījumi pieejami Dānijas Arhitektūras centra mājas lapā dac.dk. Lūdzu skatīt šeit: https://dac.dk/en/exhibitions/capture-your-city-new-beauty/

Fotokonkursu atbalsta filantropu apvienība “Realdania” un finansē Eiropas Savienības programmas “Jaunais Eiropas Bauhaus” projekts “DESIRE”, kura mērķis ir mudināt un iesaistīt vietējās kopienas iedzīvotājus pilsētvides veidošanā. Šogad konkurss ir kļuvis par projekta “DESIRE” papildu aktivitāti” un tajā piedalās ne tikai Dānijas pilsētas, bet arī Rīga, Milāna, Turīna, Amsterdama un Ļubļana.