Datums 1. aprīlis, 2023 – 21. maijs, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Rīgas mākslas telpa, Kungu iela 3
Izstādes darbs

No  1. aprīļa līdz 21. maijam izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” būs skatāma mākslinieces Danielas Vētras izstāde “Declaration of Independence” (“Neatkarības deklarācija”), kuras ietvaros 17. un 19. aprīlī notiks mākslinieces režisēta imersīva izrāde pēc britu dramaturga Adama Donena lugas motīviem.

“Declaration of Independence” ir mākslinieciskās un reproduktīvās brīvības manifests, kas instalācijas, drāmas, performatīvās darbības, video, vokāla un skaņu mākslas sinerģijā nesaudzīgi pēta dzemdību un varmācības saikni brīdī, kad konservatīvais populisms rada globālus draudus sieviešu ķermeniskajai autonomijai un reproduktīvajām tiesībām. Daniela Vētra ar taisnīgām dusmām vēršas pret sabiedrības dubultmorāli, cenzūru un kaunināšanas praksēm, kurām anonīmais soctīklu pūlis pakļauj indivīdus, kas uzdrošinās publiski iestāties pret diskriminējošām normām.

Izstāde ir eksperimentāls feminisma mākslas darbs, ko radījusi vienas sievietes gribai pakļauta vīriešu komanda: mākslinieks Artūrs Virtmanis, kurators Igors Gubenko, komponists Toms Auniņš u.c. Skatītāju uzmanībai tiks piedāvāta multimediju instalācija, kuras telpu marķē distopiski posthumānā estētikā veidoti objekti – futūristisks medicīnas kabinets ar dzemdību krēslu, LED ekrānu ieskauts kauna podests, strūklaka ar grūtnieces-kiborga skulptūru, Daisecu Teitaro Sudzuki akmens, kā arī četras videoinstalācijas un komponista Toma Auniņa īpaši veidotais skaņu mākslas darbs.

Izstādes ietvaros 17. un 19. aprīlī plkst. 19.00 notiks Danielas Vētras režisēta imersīva izrāde pēc britu dramaturga Adama Donena lugas motīviem. Galvenās lomas izrādē atveidos pati māksliniece, Artūrs Virtmanis un Kašers, tajā kā solisti piedalīsies Viktorija Pakalniece un Mārtiņš Zvīgulis. Izrāde, par kuras skatuvi un skatītāju zāli kļūs izstādes telpa, transgresīvi ataino dzīvības turpināšanu kā seriālu, rūpnieciskai ražošanai līdzīgu procesu. Nenogurdināmi dzemdējot vienu bērnu pēc otra, galvenā varone izdveš dramatisku monologu, kurā koncentrētas neskaitāmu sieviešu sāpes, dusmas un tieksme pēc autonomijas kā beznosacījuma vērtības. Izrāde ietver kailuma un vardarbības ainas, tā nav piemērota bērniem, jauniešiem līdz 16 gadu vecumam un cilvēkiem, kuru jūtas spēj aizvainot transgresīva māksla.

Biļetes uz izrādēm “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv. No 1. aprīļa biļetes būs pieejamas  arī izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” kasē, Kungu ielā 3, Rīgā.

Izrādi un izstādi “Declaration of Independence” pavada publiskā programma, kuras ietvaros notiks ekspertu un viedokļa līderu diskusijas par māksliniecisko brīvību un sieviešu ķermenisko autonomiju, mākslas zinātnieces un kuratores Līnas Birzakas-Priekules lekcija par sociāli aktīvu un transgresīvu mākslu, kā arī dusmu un agresijas produktīvai manifestācijai veltīta Danielas Vētras meistarklase.

Daniela Vētra (1991) ir multimediju māksliniece, kuras prakses fokusā ir ķermeņa performatīva mijiedarbība ar vidi un auditoriju, radot imersīvas un transformējošas kolektīvas pieredzes. Māksliniece strādā instalācijas, dzīvās mākslas (live art) un eksperimentālā teātra medijā, veidojot savus darbus kā afektīvi piesātinātus autobiogrāfiskus stāstus ar asiem, nevienlīdzību nosodošiem sociālpolitiskiem vēstījumiem. Vētras performances un izrādes ir “totāli mākslas darbi” (Gesamtkunstwerken), kuros ķermeņa ekspresīvas darbības iedzīvina gaismas, skaņas, objektu, video un teksta radītu sinestētisku telpu. Māksliniece septiņus gadus studējusi klasisko baletu, absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas apģērbu dizaina programmu un ieguvusi bakalaura grādu laikmetīgā cirka mākslā L’Escola de Circ Rogelio Rivel Barselonā. Danielas Vētras darbi ir radīti un izstādīti Latvijā, Spānijā, Nīderlandē, Somijā, Gruzijā un Igaunijā.

Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un LG Electronics.


Darba laiks: 11.00-18.00, Pirmdienās slēgts