Datums 1. decembris, 2022 – 31. janvāris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Doma laukums 6, Rīga
Antonio Frančesko Brinas glezna "Dievmāte ar bērnu
Antonio Frančesko Brina (Antonio Francesco Brina). Dievmāte ar bērnu. Fragments. 16. gs. 2. puse. Koka panelis, eļļa. Džordžo Barati privātkolekcija, Milāna. Publicitātes attēls

No 1. decembra līdz 2023. gada 16. janvārim Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA 4. stāvā (Doma laukumā 6) starp pastāvīgas ekspozīcijas darbiem Eiropas mākslas galerijā būs apskatāma 16. gadsimta itāļu mākslinieka Antonio Frančesko Brinas glezna “Dievmāte ar bērnu”, kas atceļojusi uz Rīgu no Džordžo Barati privātkolekcijas Milānā.

Gleznotājs Antonio Frančesko Brina (Antonio Francesco Brina / Del Brina / Brini, 1540–1586) ir renesanses un manierisma laika meistars, kurš dzīvojis un strādājis Florencē, savu talantu attīstot Mikēles Tozīni (Michele Tosini, 1503–1577) paspārnē. Viņa darbi ir sastopami Florences un Vinči dievnamos (Santa Feličitas baznīca Florencē, Santakročes baznīca Vinči u.c.), dažādu valstu muzejos (Prado, Ufici u.c.) un privātkolekcijās (Dž.Barati u.c.).

Frančesko Brina, veidojot vidēja formāta gleznas, galvenokārt attēlo Dievmāti ar bērnu vai Svēto ģimeni. Florencē Brina tiek dēvēts arī par madonnero. Ar šo terminu, kas radies Venēcijā, 15.–18. gadsimtā apzīmēja gleznotājus, kuri specializējās Jaunavas Marijas attēlojumos. Konkrētā glezna ir izcils itāļu vēlīnās renesanses paraugs, kas saglabā augstās renesanses vai t.s. “zelta laikmeta” kompozīcijas veidošanas principus, vienlaicīgi uzrādot atpazīstamas manierisma iezīmes.

Frančesko Brinas darba izstāde turpina Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA 2014. gadā aizsākto tradīciju Adventes un Ziemassvētku laikā no Itālijas bagātajām kolekcijām deponēt vienu īpašu renesanses laikmeta mākslas pērli. 2014. gadā šajā izstāžu ciklā tika parādīta Džentiles da Fabriāno (Gentile da Fabriano, ap 1370–1427) glezna “Pazemības Dievmāte” no San Matteo Nacionālā muzeja Pizā, 2018. gadā – Rafaēla Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503) no Markes Nacionālās galerijas.

Frančesko Brinas darba eksponēšana ir pirmā iepazīšanās ar Džordžo Barati (Giorgio Baratti) privātkolekciju Rīgā. Jāatzīmē, ka 2020. gadā Dižkunigaišu pilī Viļņā notikusi izstāde “Tra Sacro e Profano. La colleztione Giorgio Baratti – Milano”, kas piedāvāja plašāku ieskatu Džordžo Barati antikvariāta krājumā. Kolekcijas pamatkodolu veido 15.–17. gadsimta itāļu māksla, īpaši akcentējot Mediči laiku Florencē un Milānas skolas tendences.

    • Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.30
    • Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.30
    • Pirmdienās slēgts

    Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

    Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

    • Pieaugušie:                  3,00 EUR
    • Studenti, pensionāri:     1,50 EUR
    • Skolēni:                        0,50 EUR
    • Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
    • Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

    Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); Ukrainas civiliedzīvotājiem (uzrādot personu apliecinošu dokumentu vai citu dokumentu, kas apliecina to, ka persona ir Ukrainas civiliedzīvotājs); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

    Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
    Iesakām muzeja apmeklētājiem pareizi valkāt medicīniskās sejas maskas vai respiratorus, nosedzot degunu un muti. Bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem var lietot nemedicīnisku (auduma) masku.

    Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

    Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.

    Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.