Atkritumi Mājokļi
Atkritumu konteiners

Inflācijas  un darbaspēka izmaksu pieauguma dēļ no 20. augusta Rīgā nedaudz pieaugs nešķiroto atkritumu izvešanas tarifi 4. zonā - Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā, kur atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus sniedz SIA „Eco Baltia vide”. Galvaspilsētas pašvaldība atgādina, ka labākā iespēja atkritumu apsaimniekošanas izmaksu samazināšanai mājsaimniecībās ir šķirošana, un Rīgā veikta virkne pasākumu šķirošanas atvieglošanai.

Patlaban tarifs šajā zonā sadzīves nešķirotajiem atkritumiem par vienu kubikmetru ir 26,47 eiro (ieskaitot PVN), kas palielināsies līdz 27,10 eiro. Bioloģisko noārdāmo atkritumu tarifs patlaban ir 20,74 eiro un pieaugs līdz 21,68 eiro par kubikmetru, ierēķinot PVN.

Kopš līguma noslēgšanas brīža ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem 2020. gada sākumā, saistībā ar inflāciju un darbaspēka izmaksu pieaugumu tarifs tika paaugstināts vienu reizi – 2022. gada vasarā.

1., 2. un 3. zonā, kuras apsaimnieko SIA “Clean R” un pilnsabiedrība “Lautus vide”, tarifs pagaidām nemainīsies.

Rīgas pašvaldība uzsver, ka atkritumu šķirošana ne vien palīdz aizsargāt vidi, bet arī ļauj ievērojami ietaupīt iedzīvotāju līdzekļus. Pateicoties atkritumu šķirošanai, pērn iedzīvotājiem atkritumu izvešanas izdevumi samazinājušies aptuveni par 14 miljoniem eiro.

Iepakojuma un stikla konteineru uzstādīšana un šo dalīti vākto atkritumu izvešana ir bez maksas, pretēji nešķiroto sadzīves atkritumu konteinera izvešanai, par ko iedzīvotājiem jāmaksā. Katrs lielais iepakojuma konteiners, kas 2023. gadā būs sašķirots pareizi un tiks izvests kā iepakojuma konteiners, samazinās mājas atkritumu apsaimniekošanas izdevumus par aptuveni 24 līdz 27 eiro atbilstoši attiecīgā atkritumu apsaimniekotāja tarifam.

Rīgas pašvaldība pēdējo gadu laikā veikusi vairākus pasākumus šķirošanas veicināšanai. Māju apsaimniekotājiem noteikts pienākums sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem nodrošināt vieglā un stikla iepakojuma šķirošanu pie daudzdzīvokļu ēkām, izvietojot attiecīgus konteinerus, bet komersantiem jānodrošina atkritumu šķirošana iedzīvotājiem pie tirdzniecības vietām, degvielas uzpildes stacijām un pašapkalpošanās automazgātavām, piedāvājot vismaz vieglā iepakojuma un stikla atkritumu dalītu savākšanu.

Rīgas pašvaldība un trīs atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi iedzīvotāju ērtībām kopīgi izveidojuši vienotu ceļvedi, kas palīdz vieglāk orientēties atkritumu šķirošanā. Ceļvedis pieejams Rīgas pašvaldības mājaslapā www.riga.lv/lv/atkritumi.

Patlaban notiek astoņu šķiroto atkritumu savākšanas laukumu projektēšana, turpinās darbs pie publisko šķirošanas punktu tīkla paplašināšanas un mobilo bīstamo atkritumu savākšanas punktu tīkla pārskatīšanas.

Tāpat no šī gada galvaspilsētā paplašinātas iespējas nodot tekstila izstrādājumus – dažādās apkaimēs izvietoti desmitiem specializētu konteineru.

Latvijā no 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana būs obligāta, tāpēc Rīgas pašvaldība plāno šogad turpināt bioatkritumu dalītās vākšanas veicināšanu, nosakot šos konteinerus kā obligātus pie noteiktām mājām.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.