"Watex" ūdens attīrīšanas stacija Hersonai

Pirmdien, 7. augustā, ceļu no Rīgas uz Hersonas apgabalu Ukrainā sāka biedrības “TEV” par Rīgas domes ziedojumu iegādātā Latvijā izgatavotā ūdens attīrīšanas sistēma. Tā palīdzēs Kahovkas HES uzspridzināšanas izraisītajos plūdos cietušajiem iedzīvotājiem attīrīt ķīmiski piesārņoto ūdeni ikdienas vajadzībām.

Okupanti 6. jūnijā uzspridzināja Kahovkas aizsprostu, kā rezultātā ķīmiski piesārņots ūdens applūdināja plašas teritorijas gar Dņepras upi, tostarp arī Hersonas pilsētu. Lai sniegtu atbalstu Hersonas iedzīvotājiem pēc plūdiem, Rīgas dome 14. jūnijā lēma piešķirt 100 000 eiro biedrībai “TEV” ūdens attīrīšanas aprīkojuma iegādei un nogādāšanai Hersonā. Pirmā krava ar dažādu nepieciešamo aprīkojumu no Rīgas uz Hersonu tika nosūtīta jau 16. jūnijā.

“Šodien aprit 530. diena, kopš krievu karavīri sāka savu postošo pilna apmēra iebrukumu Ukrainā. Ir vasara, un arī inflācija liek sevi manīt, taču mēs nedrīkstam atslābt, kamēr vien Ukraina nav uzvarējusi šajā karā. Tāpēc esmu jo īpaši gandarīta, ka Rīgas dome ir panākusi vienošanos un atvēlējusi nozīmīgus līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem Hersonas apgabalā pēc Krievijas kārtējā nozieguma pret cilvēci - Kahovkas HES sprindzināšanas. Rīga ir kopā ar Hersonu un ar Ukrainu līdz pat uzvarai,” uzsver Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola.

Biedrības “TEV” līdzdibinātājs Miks Duburs stāsta:“Nosūtot pirmo kravu pēc Kahovkas dambja uzspridzināšanas, paši iepazināmies ar reālo situāciju, uz vietas esot. Kopā ar Hersonas pilsētas administrāciju nolēmām par mobilās ūdens filtrēšanas stacijas akūtu nepieciešamību, kuru var pārvest un izmantot kritiskākajās vietās, kur nepieciešams tīrs ūdens. Šobrīd stacija nodrošinās ar tīra dzeramā ūdens pieejamību Hersonas Korobelnijas rajonu, kur situācija ir īpaši kritiska.

Tāpat visi ar nepacietību gaida iespējamo kreisā krasta atbrīvošanu. Ir zināms, ka situācija tur ar dzeramo ūdeni ir nevis kritiska, bet šausmīga. Un tieši tas, ka stacija ir pārvietojama, ļaus Hersonas pilsētai un apgabalam operatīvi risināt problēmas kritiskākajās vietās. Mūsu biedrības pārstāvji paši plāno pavadīt sūtījumu uz Hersonu, lai papildus aizvestu vēl citas nepieciešamās palīdzības preces.” 

Ūdens attīrīšanas sistēmu, kas 7. augustā sāka ceļu uz Hersonu, pēc pasūtījuma un pēc pašu izstrādāta projekta tepat Rīgā izgatavojis uzņēmums SIA “WATEX”. Sistēma ir aprīkota ar dīzeļģeneratoru, kas nodrošina iekārtas darbībai nepieciešamo elektrību. Sistēmas ūdens filtrēšanas ražība ir 3000 litru stundā, ūdens padeves ražība ir 2000 litru stundā, un tajā iespējams uzglabāt 5000 litrus ūdens. Sistēmu lietojot atbilstoši, tā varēs kalpot 10 gadus. Ūdens attīrīšanas sistēmas izgatavošanas izmaksas ir 60 000 eiro.

Sistēma ir ievietota jūras konteinerā, lai to varētu pārvietot gan pa sauszemi, gan pa ūdeni. Konteineru tāpat kā pērn un šī gada sākumā SIA “Rīgas satiksme” Kijivai dāvinātos autobusus rotā Beatrises Birinas zīmējums, kuru 2022. gada februārī uz mēbeļu salona “KATE” sienas Čiekurkalnā uzgleznoja grafiti mākslinieks Dainis Rudens.

Okupantu Kahovkā organizētā sprādziena izraisīto plūdu sekas būs ilgstošas. Ūdens, kas appludināja plašas teritorijas, ir piesārņots ar toksiskām ķīmiskām vielām, kas ilgstoši saglabājas gan ūdenstilpēs, gan augsnē. Ūdens bez īpašas attīrīšanas nav izmantojams ne uzturā, ne saimniecībā. Tāpēc biedrība “TEV” plāno uz Hersonu septembrī sūtīt vēl vienu ūdens attīrīšanas sistēmu, un aicina ikvienu, kas vēlas palīdzēt, ziedot portālā ziedot.lv.

Informāciju sagatavoja: Edīte Matuseviča, Rīgas domes Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: edite.matusevica@riga.lv