Atpūta Pilsētā un sabiedrībā
Roņu mazulis

Katru pavasari Latvijas piekrastē, gan apdzīvotās vietās gan ārpus tām, sastopami pelēkā roņa mazuļi, kuri izlīduši no ūdens, lai liedagā atpūstos. Šādās situācijās tie ir ļoti neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi. 

Pelēkie roņi ir īpaši aizsargājam suga, tāpēc, lai novērstu suņu radīto apdraudējumu pelēko roņu mazuļiem, ka arī, lai nodrošinātu kārtību pludmalē, Dabas aizsardzības pārvalde aicina, pastaigājoties liedagā, suni turēt pavadā.

Piemēram, 2020. gada pavasarī speciālistu aprūpē Rīgas Zooloģiskajā dārzā nonāca 18 suņu sakosti roņu mazuļi, no kuriem diemžēl nevienu izglābt neizdevās. Turklāt ronis ir savvaļas dzīvnieks un var būt slims ar kādu infekcijas slimību, līdz ar to kontakts ar roni var būt bīstams arī pašam mājdzīvniekam.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti izstrādājuši īpašus ieteikumus, ko darīt, ja liedagā pamanīts ronēns. Vispirms piesien pavadā suni (vislabāk visu laiku suni vest pavadā), lai tas nesakostu ronēnu, tad novērtē ronēna veselības stāvokli - ja tas ir apaļīgs un nikni rūc, kā arī daļēji vai pilnīgi nomainījis vilnu, tad nav jāuztraucas. Ja mazais ir vārgs, tievs un/vai tam ir ievainojumi, tad ziņo speciālistiem. Pēc tam attālinies no ronēna un netraucē viņu. Nekādā gadījumā nemēģini ronēnu pārvietot, kā arī nedzen viņu ūdenī! Ronēns var iekost, tādēļ neaiztiec to!

Konstatējot bīstami savainotu roni Pierīgas pludmalē, aicinām sazināties ar  Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni - 26424972.  

Plašāka informācija par to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapas www.daba.gov.lv sadaļā Noderīgi.  

Roņi liedagā kā rīkoties?