“Rīga ir pilsēta ar lieliskām iespējām, bet par jums tik maz zina” – to pārāk bieži esmu dzirdējis no potenciālajiem investoriem, lielu starptautisku organizāciju pārstāvjiem. Rīgas politika pirms 2020. gada ir bijusi tāda, ka par Latvijas galvaspilsētu daudz zināja Krievijā, NVS valstīs, bet maz – Rietumos.

Izvērtējot, kuros komandējumos doties, esmu uzstādījis mērķi to mainīt, lai nostiprinātu Rīgas starptautisko tēlu, prezentētu Rīgu kā modernu un uz ilgtspējīgām pārmaiņām vērstu. Tas dod iespēju mums pārstāvēt pilsētas intereses, kā arī uzrunāt organizācijas un uzņēmumus, kas vēlētos strādāt Rīgā.

Nodibināti nozīmīgi kontakti ar Eiropas lielo pilsētu tīklu “Eurocities”, Apvienoto Nāciju Organizāciju, OECD, Eiropas Komisiju, “Bloomberg CityLab”. Savos ārvalstu komandējumos esmu ticies ar Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu, Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterrešu, bijušo Ņujorkas mēru Maiku Blumbergu un daudziem citiem starptautisko organizāciju, pašvaldību, valdību un privātu uzņēmumu pārstāvjiem. 

Ļoti svarīgi ir divpusējie kontakti, kas vizīšu laikā man izveidojušies ar Florences, Reikjavīkas, Kijivas, Viļņas, Helsinku, Stokholmas, Oslo, Bratislavas, Tirānas, Bristoles un virknes citu pilsētu vadītājiem, kas ļauj sasniegt kopīgus mērķus – saistībā Rīgas uzņemšanu starptautiskās pilsētu organizācijās, pilsētu atbalstu Ukrainai un kopīgu jautājumu virzīšanu gan Eiropas Savienības, gan pilsētu tīklu un citu organizācijas ietvaros.

Pilsētas domes priekšsēdētāja komandējumi sniedz iespēju pārstāvēt Rīgas intereses starptautiskajās pilsētu sadraudzības organizācijās, kas darbojas kā lobiji attiecībās ar Eiropas Savienību un valstu valdībām; komandējumos varam dibināt kontaktus ar potenciāliem ārvalstu investoriem; tāpat Rietumu pilsētu apmeklēšana ir veids kā uzzināt par labākajām pilsētu pārvaldības praksēm un ieviest tās arī Rīgā; vizīšu laikā varam Rīgu pozicionēt kā modernu pilsētu, kas attīstās – tieši tas līdz šim pietrūcis visvairāk, īpaši, ja runa ir par Rīgas tēlu Rietumu pasaulē, kur pilsētas atpazīstamība ir bijusi daudz mazāka. 

Tie nav tikai vārdi, ārvalstu vizītes sniedz arī redzamus praktiskus ieguvumus. Piemēram, kara sākumā Helsinkos ierosināju “Eurocities” mēriem kopīgi braukt uz Ukrainu, lai tur uzzinātu par situāciju uz vietas, un mudinātu pārējās pilsētas iesaistīties Ukrainas atbalstā. Šāda mēru vizīte un tikšanās ar Ukrainas prezidentu Zeleniski notika Kijivā 2022. gada augustā, un pēc tās “Eurocities” mēri bija labi sagatavojušies, lai par palīdzību Ukrainai runātu un vienotos par kopīgiem lēmumiem ar Eiropas Komisiju - kad 2022. gada oktobrī tikāmies ar EK prezidenti Urzulu fon der Leienu. Pēc tam “Eurocities” formātā radās “Generators of Hope” iniciatīva, kuras ietvaros Eiropas pilsētas ziedoja Ukrainai siltuma un elektrības ģeneratorus, lai palīdzētu Ukrainas tautai grūtajos ziemas mēnešos.

Tāpat Rīgas centieni tiek arī starptautiski novērtēti – ja 2022. gada MIPIM izstādē Rīga nesaņēma apbalvojumus, tad šogad jau Latvijas galvaspilsētai un tās reģionam bija trīs "Financial Times" pasaulē atzītā investīciju veicināšanas reitinga “fDi Intellingence” “Nākotnes pilsētas un reģioni” apbalvojumi. Tas savukārt ceļ Rīgas prestižu investoru acīs.

Saistībā ar vizītēs gūto pieredzes apmaiņu, Rīgā esam ieviesuši vairākas lietas. Stokholmas pieredze izmantota pašlaik notiekošajai Satiksmes departamenta reorganizācijai. Oslo pieredzi izmantojam mikromobilitātes regulējuma izstrādē. Viļņas pieredzi – zaļo zonu, velojoslu attīstībā. Gribam Rīgā ieviest Bristoles praksi, piešķirot grantus uzņēmējdarbības attīstīšanai ilgstoši neizmantotās telpās u.c.

Komandējumu lietderību pirms došanās vērtē Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūras Starptautiskās sadarbības nodaļa, kā arī atbildīgākie darbinieki par jomām, kas attiecas uz konkrētā komandējuma specifiku. Visu komandējumu lietderību kopš 2022. gada jūlija vērtē arī ārpolitikas padomniece, kura ir profesionāla diplomāte.  Tas nozīmē, ka Rīgas un Latvijas ārpolitikas kurss ir kopīgs, un vairs nav iespēja atgriezties laikiem, kad Latvijas valsts un galvaspilsēta realizēja atšķirīgu ārpolitikas. 

Salīdzinājumam: no N.Ušakova komandējumiem ievērojama daļa jeb 27 bija uz Krieviju un Baltkrieviju. Jāatceras, ka starptautiski netiek vērtēts viens vai otrs pilsētas vadītājs, bet pati pilsēta. Ja pirms manas stāšanās amatā milzīgu proporciju no pilsētas vadības komandējumiem veidoja vizītes uz Krieviju, tad tas diemžēl ir ietekmējis arī Rīgas kā pilsētas tēlu starptautiski, un mans uzdevums ir to mainīt.

Kopumā esmu bijis 16 komandējumos. Tie bijuši uz Ņujorku, Vīni, Kannām, Ženēvu, Stokholmu, Helsinkiem, Kijivu, Reikjavīku, Amsterdamu, Briseli, Viļņu, Tamperi, Augšdauvavas novadu, Oslo. Komandējumu skaits priekš 2,5 gadiem, manuprāt, ir pārāk mazs, kas skaidrojams ar Covid-19 krīzi mana darbības termiņa sākumā. 

Vidējās izmaksas par komandējumu bijušas 936 eiro, kas arī ir salīdzināms ar iepriekšējo domes priekšsēdētāju komandējumu izmaksām. Līdz šim neesmu devies īpaši dārgos komandējumos kā, piemēram, 2013. gadā viens RD priekšsēdētāja komandējums uz Erevānu un Krasnodaru izmaksāja 10 tūkstošus eiro. Manu komandējumu tālākais galamērķis ir bijis Ņujorka, bet šajā gadījumā to apmaksāja uzņemošā puse - “Bloomberg Philanthropies”, kas finansēja arī vairāku Rīgas pašvaldības darbinieku piedalīšanos gadu ilgajā pilsētu līderu intensīvās apmācības programmā sadarbībā ar Hārvarda universitāti.

Komandējumus ne vienmēr var plānot laikus. Ir gadījumi, kad to var, kā, piemēram, gatavojoties pasaules vadošajam nekustamā īpašuma attīstītāju un investoru notikumam “MIPIM”, kurā Rīgai ir savs stends. Un ir gadījumi, kad to nevar, jo līdz pēdējam brīdim ir jāgaida, kas vēl apstiprina dalību konferencē vai forumā, un no tā arī izriet, vai dalībnieku sastāvs ir pietiekami interesants, lai tajā būtu nepieciešama Rīgas pārstāvniecība pašvaldības vadības līmenī.

Kopš manas darbības sākuma, komandējumu deputātu apstiprināšanas process ir tāds pats kāds tas bija iepriekš. Deputātu komandējumus apstiprina Rīgas mērs - to nosaka pašvaldības iekšējie noteikumi. Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā līdz šim gandrīz nekad nav skatīti ne mani, ne arī iepriekšējo domes priekšsēdētāju N.Ušakova, vai O.Burova komandējumi. Arī iepriekšējie mēri parakstīja rīkojumus par saviem komandējumiem.

Ja šī vairāk nekā 10 gadus senā kārtība ir jāpilnveido, tad esam gatavi to darīt sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Vienlaikus esmu gatavs informēt un atbildēt uz jautājumiem par saviem komandējumiem arī jau nākamajā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā, jo slēpjama šeit nav nekā. 

 • Īsumā par līdzšinējiem komandējumiem (iespējams lejuplādēt arī manas un mana biroja darbinieku pilnās atskaites).

  • Ņujorka (25.09.21.-01.10.21). “Bloomberg Harvard City Leadership Initiative” apmācību programmas 38 pilsētu mēriem apmācību programmas atklāšana ar bijušā Ņujorkas mēra Maika Blumberga piedalīšanos. Viesnīcas un ceļa izdevumus sedza uzņemošā puse, tāpat arī manu un Rīgas pašvaldības darbinieku piedalīšanos apmācību programmā finansēja “Bloomberg Philanthropies”. Šīs apmācības bijušas ļoti vērtīgas ne tikai man, bet vairākiem citiem pašvaldības darbiniekiem, kuri varēja piedalīties apmācībās, jo programmai biju pieteicies es.
  • Vīne (18.10.21.-19.10.21.). Dalība “European Foundation Centre” 2021. gada konferencē. Konferencē bija iespēja uzrunāt visus konferences dalībniekus – pasaules vadošās nevalstiskās organizācijas un filantropijas fondus, Eiropas pilsētu mērus. No konferences laika iegūtajiem kontaktiem īpaši jāizceļ: “European Foundation Centre”, “Climate Analytics”, “Swiss Foundations”, “MK Illumination”, “Fondazione CRT”.
  • Kannas (14.03.22.- 18.03.22.). Dalība “MIPIM 2022” - pasaules vadošajā nekustamā īpašuma attīstītāju konferencē, kurā Rīga pilsēta bija pārstāvēta ar savu stendu. Šis pasākums, un dalība tajā ir ļoti svarīga no investīciju piesaistes viedokļa. Līdz ar “MIPIM” Kannās notika arī “Eurocities” Politisko līderu samits, kas pulcēja vadošās amatpersonas no vairāk nekā 140 dažādām Eiropas pilsētām, dodot plašas iespējas dibināt jaunus kontaktus.
  • Ženēva (03.04.22.- 05.04.22.). Dalība Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas Mēru forumā, kurā piedalījās pašvaldību vadītāji no virknes Eiropas pilsētu. Šajā pasākumā virzījām Viļņas, Rīgas un vēl dažu sadarbības pašvaldību priekšsēdētāju individuālo rezolūciju, kas nosoda Krievijas agresiju. Tāpat piedalījos vairākos paneļos par pilsētu attīstību – gan kā diskusiju dalībnieks, gan vadītājs.
  • Stokholma (31.05.22.-03.06.22). Ziemeļu-Baltijas mēru tikšanās un dalība “Cities Stockholm+50 High Level Forum”. Tikšanās ar visu Ziemeļu un Baltijas valstu galvaspilsētu mēriem – gan visiem kopā, gan divpusēji. “Cities Stockholm+50” pasākumā biju viens no dažiem pilsētu mēriem, kuram bija iespēja tikties ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterrešu. Tāpat notika sarunas ar atbildīgajiem par Stokholmas transporta infrastruktūru, lai iepazītos ar Stokholmas transporta infrastruktūras pārvaldības modeli un infrastruktūras uzturēšanas principiem, kurus daļēji pašlaik ieviešam arī Rīgā.
  • Helsinki (08.06.2022.- 10.06.2022.). Dalība Eiropas pilsētu tīkla “Eurocities” konferencē “Eurocities 2022 Espoo”, kā arī iepazīšanās ar Helsinku pieredzi satiksmes infrastruktūras attīstīšanā, pilsētas tēla veidošanā, iedzīvotāju informēšanā par pašvaldības pakalpojumiem, pilsētas uzkopšanā. Rīga pašlaik veic pārmaiņas, ko Helsinki sāka pirms 7-10 gadiem, tāpēc pieredzes apmaiņa šajā komandējumā bija īpaši būtiska sastāvdaļa. Iespēja nostiprināt kontaktus gan ar Helsinku, gan citiem Ziemeļvalstu pilsētu mēriem.
  • Kijiva (18.08.2022.- 20.08.2022.). Tikšanās ar Bučas, Irpiņas, Kijivas mēriem, un Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Ukrainas prezidents Eiropas pilsētu tīkla “Eurocities” mēru delegācijai (tajā bija Rīgas, Lionas, Florences, Atēnu, Helsinku, Marseļas, Oslo un Tirānas mēri) izteica aicinājumu cīnīties pret Krieviju informācijas karā, uzņemties līderību Ukrainas pilsētu atjaunošanā un demonstrēt piemēru pārējām pilsētām Eiropā un pasaulē. Šajā vizītē nolemts, ka taps “Eurocities” plāns Ukrainas atjaunošanas atbalstīšanai.
  • Reikjavīka (26.08.2022.). Komandējums pēc Reikjavīkas mēra uzaicinājuma – kā atbilde uz Reikjavīkas mēra vizīti Rīgā, kā arī dalība Latvijas un Īslandes diplomātisko attiecību atjaunošanas pasākumos, kuros piedalījās arī Tallinas un Viļņas mēri, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezidenti. Īslande bija pirmā valsts, kas 1991. gadā atzina Latvijas neatkarību. Komandējums bija īsāks nekā paredzēts saistībā ar okupācijas monumenta demontāžu Rīgā. Reikjavīkas galvaspilsētas mērs Dagur B. Eggertsson vēlāk kļuva par “OECD Champion Mayors for Inclusive Growth” iniciatīvas vadītāju, un uzreiz uzaicināja tai pievienoties Rīgu, kas ļāvis turpināt uzlabot Rīgas atpazīstamības un mūsu starptautisko kontaktu nostiprināšanos.
  • Amsterdama un Brisele (09.10.2022.- 13.10.2022.). Dalība pasaules pilsētu līderu sanāksmē “Bloomberg CityLab 2022” – aicinājumu uz šo notikumu saņēmu kā “Bloomberg Harvard City Leadership Initiative” programmas absolvents. Šajā notikumā piedalās pilsētu mēri kopā ar uzņēmējiem, pilsētu pārvaldības ekspertiem. Šajā komandējumā notika divpusējās tikšanās ar Amsterdamas mēru un pilsētas administrācijas komandu.
  • Komandējuma laikā notika “Eurocities” organizēta vizīte uz Briseli, kur tikos gan ar Briseles mēru, gan arī ar Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu, ar kuru panākta vienošanās par “Eurocities” pilsētu tīkla un Eiropas Komisijas sadarbošanos Ukrainas atbalstā – attālināti piedalījās arī Kijivas mērs Vitālijs Kļičko. Šī tikšanās bija kā turpinājums “Eurocites” mēru vizītei Kijivā. Pēc tam aradās “Generators of Hope” iniciatīva, kuras ietvaros Eiropas pilsētas ziedoja Ukrainai siltuma un elektrības ģeneratorus, lai palīdzētu Ukrainas tautai grūtajos ziemas mēnešos.
  • Viļņa (17.10.22.). Dalība “Cities Mission Baltic Conference” – konference pilsētām, kas uzņemtas Eiropas Savienības pilsētu programmā “100 viedas un klimatneitrālas pilsētas”. Šajā konferencē kopā ar Rīgai ģeogrāfiski tuvākajām programmas pilsētām meklēti risinājumi klimata mērķu sasniegšanai. Konferences laikā – dalība diskusijā kopā ar Viļņas, Tallinas un Eiropas Komisijas pārstāvjiem.
  • Kannas (13.03.23.-17.03.23.). Dalība pasaules vadošajā nekustamā īpašuma attīstītāju un investīciju notikumā “MIPIM 2023”, kurā Rīga kopā ar pilsētas partneriem pārstāvēta ar savu stendu. Konferences laikā notika virkne tikšanos ar investoriem un attīstītājiem no visas pasaules – ASV, Lielbritānijas, Dānijas, Francijas, Slovēnijas, Igaunijas, Lietuvas, Kanādas, Spānijas, Luksemburgas, Somijas, Polijas, Šveices, Zviedrijas, Japānas u.c. Tāpat notika divpusējās tikšanās ar pilsētu mēriem un delegācijām, kas bija ieradušies uz “MIPIM 2023”, kā arī piedalīšanās gan Rīgas, gan mūsu sadarbības pilsētu organizētajos pasākumos. Šogad Kannās Rīga saņēma trīs izdevuma "Financial Times" pasaulē atzītā investīciju veicināšanas reitinga “fDi Intellingence” “Nākotnes pilsētas un reģioni” apbalvojums. Šis bija vēsturiski augstākais Rīgas novērtējums šajā reitingā, kas nostiprinājis Rīgas kā investīcijām pievilcīgas vietas tēlu.
  • Tampere (10.03.23.- 11.03.23.). Pieredzes apmaiņas vizīte, gatavojoties 2023. gada Pasaules Hokeja čempionātam, kuru Rīga un Tampere rīkoja kopīgā sadarbībā. Rīgā notiek aizvien vairāk liela mēroga sporta un izklaides pasākumi, kas interesanti ārvalstu auditorijai, vizīte bija iespēja izzināt Tamperes pieredzi, ņemot vērā, ka Somijas pilsētai ir ļoti labas iestrādnes, pozicionējoties un īstenojot mārketinga aktivitātes saistībā ar pilsētā notiekošajiem starptautiskajiem pasākumiem, šajā veidā piesaistot pilsētai tūristus un ienākumus.
  • Augšdaugavas novads (23.03.23.- 24.03.23.). Diskusija skolēnu auditorijai par demokrātiju – kopā ar “Eiropas Kustība Latvijā” balvas “Gada Eiropas cilvēks Latvijā” TOP3 kandidātiem – balvas ieguvēju Reini Pozņaku un “Europe Direct Dienvidlatgale” vadītāju Oskaru Zuģicki, pēc kura iniciatīvas notika šī vizīte. Sarunu vadītāja “Eiropas Kustība Latvijā” pārstāve Liene Valdmane. Tāpat apmeklētas vairākas Daugavpils skolas, kurās diskusijas dalībnieki tikās ar skolēniem iniciatīvas #ESuzSkolu ietvaros. Notika arī tikšanās ar Augšdaugavas novada vadību. Lielākais ieguvums no komandējuma bija atbalsts “Eiropas Kustībai Latvijā” un “Europe Direct Dienvidlatgale”, kas veic lielisku darbu, lai stiprinātu Latgales skolēnu piederību Eiropas Savienības telpai.
  • Oslo (21.05.2023.- 23.05.2023.). Ļoti vērtīgs komandējums, kura centrā bija tieši sarunas ar potenciālajiem investīciju Rīgā un Latvijā, tāpēc piedalījās arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji. Tikšanās ar Oslo pilsētas vadību, pilsētas aģentūru un departamentu pārstāvjiem. Kopīgas tikšanās un vakariņas, kurās piedalījās potenciālie investori no Norvēģijas, kā arī LIAA un Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras pārstāvji. Šādā veidā Rīgas pilsēta un Latvijas valsts sektors pie investīciju piesaistes strādā kopīgi.
  • Tampere (27.05.23.-29.05.23.). Vizīte, atsaucoties uz jaunā Tamperes mēra Kalervo Kummola personīgo ielūgumu, kā arī Latvijas Hokeja federācijas uzaicinājumu apmeklēt Somijas pilsētu, lai pārstāvētu Rīgas pašvaldību noslēdzošajās spēlēs Pasaules Hokeja čempionātā, kuru Rīga un Tampere organizēja kopīgā sadarbībā. Notika tikšanās ar pilsētas mēru un izpilddirektoru, spēļu skatīšanās notika kopā ar Somijas valdības, parlamenta un universitāšu vadības pārstāvjiem, kas dod iespēju pilnveidot kontaktus ne tikai ar Tamperes pilsētu, bet Somijas valsti kopumā. Tamperes un Rīgas sadarbība turpināsies – esmu uzaicinājis Somijas pilsētas mēru apmeklēt Rīgu atbildes vizītē, tāpat pilsētas sadarbosies arī 2025. gadā, kad gan Rīgā, gan Tamperē notiks “EuroBasket 2025”.
  • Brisele (13.06.23.-14.06.23.). Dalība “OECD Champion Mayors 6th Meeting”. “Brussels Urban Summit” ietvaros norisinājās trīs ikgadējie pilsētu kongresi, kuros tika nodrošināta gan politiskā, gan ekspertu līmeņa pilsētu pārstāvība. 2023.gada janvārī Rīga oficiāli pievienojās OECD iniciatīvai “Champion Mayors for Inclusive Growth” – tas varēja notikt, lielā mērā pateicoties iepriekš sāktajai veiksmīgajai sadarbībai un attiecībām ar Reikjavīkas mēru Dagur B. Eggertsson. Šis formāts apvieno 65 pilsētu mērus, un tā mērķis paaugstināt mēru kā pasaules līderu balsis cīņā pret nevienlīdzību. Divpusējās tikšanās notika ar Helsinku, Florences, Bratislavas mēriem un “Eurocities” ģenerālsekretāru.