Sniega tīrāmā mašīna

 

Par ielu tīrīšanu atbild privātuzņēmēji – pilnsabiedrība "Daugavas labā krasta uzturētājs" un pilnsabiedrība “Daugavas kreisā krasta uzturētājs”, kurās apvienojušies vairāki uzņēmumi – AS "Ceļu Pārvalde", SIA "Roadeks", SIA "Rīgas Tilti" un SIA "Pilsētas Eko Serviss".

Tīrīšanas darbu nodrošina šo uzņēmumu 67 transporta vienības – 47 automašīnas un 20 traktorvienības.

Kopējais attīrāmo kilometru garums sasniedz 1021 km, tiek tīrītas 1737 Rīgas ielas, kas iedalītas trīs dažādās kategorijās Pašvaldības uzdevumā par ielu, tiltu, velojoslu un pieturvietu. Ielu kategorijas var noskaidrot šeit.

Prioritāri pilsētā notiek maģistrālo ielu, tiltu un pārvadu, kā arī ielu, kurās kursē sabiedriskais transports, un veloinfrastruktūras tīrīšana, kam seko mazākas nozīmes jeb apkaimes ielas, kas Rīgā tīrīšanas darbu grafikā iekļautas pirmoreiz.

Gandrīz 1600 pieturvietas Rīgā tiek tīrītas secīgi, galvenokārt, tas ir roku darbs. Savukārt 6000 “Rīgas Satiksme” autostāvvietas tīra gan ar rokām (starp atstātajām automašīnām), gan tehniku, kur pieeja stāvvietai ir brīva.

Snigšanas laikā ielu tīrīšanas un kaisīšanas galvenais uzdevums ir nodrošināt ielu caurbraukšanu. Intensīvas snigšanas apstākļos sniegs uz ielām atkārtoti parādās ļoti īsā laikā, tostarp arī neilgi pēc brauktuves tīrīšanas.

Savukārt, kad snigšana ir beigusies, sniegam no maģistrālajām ielām, tiltiem, pārvadiem, veloinfrastruktūras un sabiedriskā transporta maršrutu līnijām ir jābūt notīrītam trīs stundu laikā, no 2. kategorijas ielām – četru stundu laikā.

Uzņēmēji sniega tīrīšanas tehnikas darbam seko līdzi ar GPS sistēmas palīdzību, kas parāda maršruta veikšanas laiku, veikto darbu, šķūres stāvokli u.c. datus.

Līdz – 10 grādiem uz ielām kaisa samitrinātu sāls maisījumu jeb nātrija hlorīda šķīdumu.

No – 10 grādiem un zemākā temperatūrā uz ielām kaisa smilts-sāls maisījumu. Aukstā laikā samitrinātā sāls maisījumā esošais ūdens sasalst ātrāk, veidojot apledojumu, tāpēc tas nav piemērots un iedarbojas lēni.

Uz tiltiem papildus tiek izmantots arī kālija hlorīds, kas līdz – 15 grādiem nodrošina sniega kausēšanu ilgstošākā periodā.

3.kategorijas jeb apkaimju ielās sāls šķīdumu kaisa ierobežotā daudzumā, jo tajās drīkst būt piebraukta sniega un ledus kārta. Šajās ielās vispirms veic tīrīšanu, bez kaisīšanas. Ja šīs ielas paliek slidenas, tiek veikta smilts-sāls maisījuma kaisīšana, kurā sāls ir tādā sastāvā, lai smilts nesasaltu.

1.kategorijas jeb maģistrālajās ielās – labos un pastāvīgos ziemas laikapstākļos bez sniega un bez ledus risēm, mainīgos laikapstākļos*– 6 cm, sniegputenī – 12 cm, slapja

2. kategorijas ielās - labos un pastāvīgos ziemas laikapstākļos – 4 cm, mainīgos laikapstākļos – 8 cm, sniegputenī – 16 cm.

3. kategorijas jeb apkaimju ielās - labos un pastāvīgos ziemas laikapstākļos – 10 cm, mainīgos laikapstākļos un putenī vairāk par 10 cm.

* Mainīgi laikapstākļi – uz brauktuves veidojas apledojums, sniega sanesumi, krājas sniegs.