Datums 14. jūlijs, 2020 – 9. augusts, 2020
LaiksVisu dienu
Vieta VEF Kultūras pils, Ropažu iela 2, LV-1039
Izstādes SINERĢIJA afiša

VEF Kultūras pils aicina apskatīt četru dažādu autoru: tēlnieces Vinetas Kurzemnieces, viņas meitu – grafiķes Agneses Kurzemnieces, tekstilmākslinieces Andras Kurzemnieces - un dēla 3D videomākslinieka Gata Kurzemnieka darbus. Izstāde no 2020. gada 14. jūlija līdz 9. augustam bez maksas apskatāma VEF Kultūras pils Izstāžu zālē un Vestibila abos stāvos.

Izstādē apskatāmi dažādu, tomēr nesaraujami saistītu autoru darbi, kas parāda atšķirīgu mākslas jomu (tēlniecība, tekstilmāksla, grafika, 3D māksla) izmantojumu šodienas kontekstā, jo mēs dzīvojam laikā, kad satiekas pagātnes un nākotnes mākslas pasaules. Tomēr saknes ir vienas un stipras. Māksliniece Agnese Kurzemniece par izstādes koncepciju stāsta:  
“Kas ir sinerģija? Vienkāršiem vārdiem runājot – rezultāts ir lielāks, nekā iesaistīto pušu ieguldījuma kopsumma. Matemātiski tas varētu izskatīties sekojoši: 2 + 2 = 5, protams, 5 vietā var būt arī cita vērtība. Rezultāts ir lielāks nekā atsevišķu daļu kopsumma. Sinerģija spēj apvienot un atraisīt cilvēkos mītošu milzu spēku un potenciālu. Radošais process ir grūti prognozējams – ar ko tas beigsies, vai kurp tas novedīs. Nav arī paredzams, ar kādiem jauniem izaicinājumiem nāksies saskarties. Mūsu ģimenes SINERĢIJA – tā ir pleca sajūta, atbalsts un radošā gara uzturēšana. Dzīves izjūtu tveršana no dažādiem skatu punktiem un apvienošana vienā, lielā un kopīgā pasaules redzējumā, darbojoties katram savā mākslas nozarē.”

Šī nav pirmā reize, kad četri Kurzemnieku ģimenes pārstāvji satiekas kopējā izstādē. Katra individuālo rokrakstu un arī ģimenes kopējo jaudu skatītāji varēja novērtēt Kurzemnieku ģimenes izstāžu sērijā KOPĀ (Jūrmalas pilsētas muzejā 2016.g., Mākslas galerijā “Laipa” Valmierā 2016.g., Ventspils “Jūras vārtos” 2017.g.), “Museum LV” un kultūras centra “Grata JJ” rīkotajā izstādē RADU RAKSTI 2018.g., kā arī SINERĢIJA (Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī 2019-2020. g.).

Vineta Kurzemniece tēlniecību apguva Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) laikā no 1971.-1977. gadam. Lai gan sākumā izvēlējusies strādāt granītā, vēlāk pievērsusies koktēlniecībai, kas interesējusi jau iepriekš. Kopš 1977. gada regulāri piedalās gan vietējas nozīmes, gan starptautiskās izstādēs, bet 1982. gadā kļuva par Mākslinieku savienības biedri un bija Latvijas Tēlniecības centra (dib. 1993. gadā) valdes locekle. Vinetas Kurzemnieces darbus caurstrāvo miers, harmonija un mīlestība. Centrālais darbu motīvs ir alegorisks cilvēka tēls, visbiežāk – sievietes noapaļotās ķermeņa formas. Liela loma mākslinieces dzīvē ir ģimenei –  viņa ir piecu bērnu māte, tādēļ arī mātes un bērna tēma allaž bijusi aktuāla. Tāpat ir reliģisku motīvu iedvesmoti darbi, kas arī ir alegoriski tēli, nevis konkrētu bībelisku motīvu atveidi, jo māksliniecei drīzāk ir svarīgs tēlainais vēstījums par paļaušanos uz augstāku, dievišķo spēku klātbūtni.

Agnese Kurzemniece pēc Jaņa Rozentāla vidusskolas absolvēšanas (1991.g.) izvēlējās studēt Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Grafikas nodaļā un diplomdarbu izstrādāja profesora Gunāra Kroļļa oforta meistardarbnīcā (1991.-1998.g.). 2012. gadā apguva Netoksiskās dobspiedes tehnikas meistarklasēs Spānijā (Non-Toxic Intaglio Workshop) pie Henrika Boega (Henrik Bøegh). No 2012. gada ir biedrības “Grafikas Kamera” biedre un no 2016. gada Mākslinieku savienības biedre. Regulāri piedalās simpozijos un plenēros. 2013. gadā galerijā “Pegazs”, Rīgā Agnesei bija personālizstāde “Sievišķīgās vājības”. Strādā dažādās dobspiedes, kā arī sietspiedes, litogrāfijas tehnikās, zīmē un glezno, meklējot sev piemērotāko ceļu ideju īstenošanai. Pēdējos gados glezno autortehnikā uz finiera dēļiem. Darbus caurstrāvo reliģiska un mītiska rakstura tēli un tēmas. Tie ir ļoti ietilpīgi un mediatīvi daudznozīmīgi.

Andra Kurzemniece pēc Jaņa Rozentāla vidusskolas absolvēšanas izvēlējās iet nevis tradicionālo
glezniecības ceļu, bet gan iestājās LMA Tekstilmākslas nodaļā, un rezultātā glezno ar audumu, strādājot tekstilmozaīkas tehnikā. Kompozīcijas ir veidotas no dažāda materiāla audumu gabaliem, pērlēm un izšuvuma. Lai panāktu vēlamo rezultātu, māksliniece, it kā lazējot, šuj vienu uz otra plānākus auduma gabalus. Savukārt, lai radītu faktūru un uzirdinātu virsmu, audums tiek burzīts un krokots. Darbiem raksturīga spilgtu, kontrastainu un dekoratīvu krāsu laukumu izmantošana. Māksliniece kopš 2000. gada ir tekstilmākslas asociācijas biedre. Regulāri piedalās izstādēs un simpozijos Latvijā un ārvalstīs.

Gatis Kurzemnieks ir 3D un 2D mākslinieks, ieguvis ne tikai LMA Vizuālās komunikācijas nodaļas izglītību, bet pirms tam arī datorzinātņu maģistra grādu Latvijas Universitātē un visbeidzot papildinājies Lucernas augstskolā Šveicē (Hochschule Luzern), kur studējis 3D animāciju. Viņa ‘lauciņš’ ir 3D animācija, virtuālā realitāte un radošā programmēšana. Gata Kurzemnieka 3D animācijām raksturīga ne tikai pārliecinoša kvalitāte, bet neiztrūkstošs ir arī melnais humors.