Viss, kas jāzina par Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāli

4. Septembris, 2018

No 2. jūnija līdz 28. oktobrim Rīgā norit RIBOCA jeb par Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāle. Savādas lietas galvaspilsētā vērojamas visas vasaras garumā – neona izkārtnes un neparasti kioski, purvs parka vidū, kas no ārienes atgādina putna ligzdu… No kurienes tas viss nācis un kāpēc? Materiālā portālam Riga.lv esam apkopojuši visu, ko varētu būt palaiduši garām par Rīgā notiekošo pasākumu.


Kas ir laikmetīgās mākslas biennāle?

Rīgas laikmetīgās mākslas biennāle mūsu pilsētā norit pirmo reizi. Pēc būtības tā ir laikmetīgās mākslas izstāde, kas netiek rīkota vienā konkrētā telpā, bet gan norit visā pilsētā. Izstādē piedalās 104 autori, turklāt trešdaļa no viņiem ir Baltijas reģiona pārstāvji (tostarp no Polijas, Dānijas, Zviedrijas, Somijas un Vācijas).

Kur tieši izstāde ir apskatāma?

No 2. jūnija līdz 28. oktobrim visā Rīgā atrodas septiņas vietas (un vēl viena Jūrmalā), kur izstādīts 141 darbs. 49 no tiem ir jauni darbi, kas radīti tieši Rīgas biennālei. Turklāt dažādās sabiedriskās vietās izvietotas 10 mākslas instalācijas. Izstāžu vietas:

Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēka, Kronvalda bulvāris 4, Rīga Kristapa Morberga dzīovoklis, Z. A. Meierovica bulvāris 12, Rīga Andrejsala, Andrejostas iela 29, Rīga Bijusī tekstilrūpnīca "Boļševička", Ganību dambis 30, Rīga Sporta kvartāls 2, Sporta iela 2, ieeja no Hanzas ielas 10, Rīga Mākslas centrs “Zuzeum”, Lāčplēša iela 101, Rīga Kaņepes Kultūras Centrs, Skolas iela 15, Rīga Mākslas stacija “Dubulti”, Zigfrīda Meierovica prospekts 3, Jūrmala

Biennāles darba laiki:

  • P, O:  brīvdiena
  • T: 10.00 – 18.00
  • C, Pk: 13.00 – 20.00
  • S, Sv: 11.00 - 20.00
  • Mākslas stacija “Dubulti”: katru dienu 11.00 – 20.00
  • KKC: katru dienu 15.00-02.00

Kāpēc Rīga kļuvusi par biennāles norises vietu?

Rīgas biennālē liela uzmanība pievērsta Baltijas reģiona mākslinieku darbiem, kurus cilvēki bieži vien neievēro. Turklāt Latvija atrodas dinamiskā reģionā starp Rietumiem un Austrumiem, ko ļoti spilgti atspoguļo pasaulē notiekošās ģeopolitiskās pārmaiņas.

Pēc biennāles organizatoru vārdiem, mūsdienās Rīga tagad ir daļa no Eiropas un jau pārdzīvojusi pāreju uz kapitālismu, tā saglabājusi pati savu ritmu un identitāti un ne tuvu nav kļuvusi par vienu no neskaitāmām augstā līmenī funkcionējošām metropolēm. Tā saglabājusi cilvēcīgu mērogu un tempu, un tās iedzīvotājiem – kā jau vairumam latviešu – ir tuvas attiecības ar dabu. Rīgas gaisotne un vēsture ļauj mums pievērsties tādām nozīmīgām vērtībām kā lēnums, palēninājums un pauze, lai pārdomātu un izprastu mūsu mainīgo tagadni, kā arī apsvērtu alternatīvus eksistences un rīcības veidus.  

Kāda ir biennāles galvenā ideja?

Izstādes fokusā būs vairāki aktuālie jautājumi, kā piemēram,  “lielais paātrinājums”, kādu vairums no mums mūsdienās piedzīvo urbānajos centros un megapilsētās, sabiedriskās dzīves un darba transformācijas, privātuma gals un “postpatiesības”, kā arī straujais zinātnes un tehnoloģijas progress un dažādo krīžu – ekoloģijā, kapitālismā, demokrātijā – pārvarēšana.

Pirmās Rīgas biennāles mērķis ir radīt politisku, bet arī personīgu un eksistenciālu pašreizējā bezprecedenta laikmeta portretu un sasaistīt to ar tektoniskajām pārvirzēm, kādas šobrīd notiek kā publiskajā, tā arī privātajā jomā. Neatkarīgi no tā, vai pašreizējo ēru saucam par antropocēnu vai kapitalocēnu, vai “htulucēnu”, nav šaubu, ka dzīvojam epohālu pārmaiņu ērā. Tas ir vienlaikus aizraujoši un biedējoši. Rīgas biennāles mākslinieki pētīs šīs pārmaiņas un mūsu pielāgošanos tām, ataicinot nākotnes spokus un atminoties pagātnes praviešus.  

“Viss bija mūžīgs, līdz pārstāja tāds būt”

Nosaukums Viss bija mūžīgs, līdz pārstāja tāds būt aizgūts no Alekseja Jurčaka tāda paša nosaukuma grāmatas. Jurčaks apspriež Padomju Savienības sabrukumu un vienu definējošu tā iezīmi – kaut gan padomju sistēma šķita mūžīga un nemainīga, tās sabrukums tika uztverts kā pilnīgi normāla parādība. Šoks par nonākšanu jaunā iekārtā iestājās tikai vēlāk. Grāmatas nosaukums rosina domāt par pārmaiņu nenoteikto būtību, par faktu, ka tam, kas šķiet mūžīgs, var pienākt piepešs gals.

5 biennāles darbi, kas rīdziniekiem noteikti patiks:

1.Mārtins van den Ende, "Pinpointing Progress"

Kur atrast? Andrejsala, Andrejostas iela 29

2.“Deposition 1”,  somu mākslinieks Teemu Korpela

Kur atrast? Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte, Kronvalda bulvāris 4

3.“The Nest”  Katrīna Neiburga un Andris Eglītis

Kur atrast? Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte, Kronvalda bulvāris 4

4.Nikos Navridis “All of old. Nothing else ever…

Kur atrast? Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte, Kronvalda bulvāris 4

????

A post shared by Марина Романова (@marinaromanova) on

5.“Sensorijs: Ķermeņa reakciju palēnināšanas un jaunas maņu politikas laboratorija”,  kuratore - Solveja Helvi Ovesena

Kur atrast? Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte, Kronvalda bulvāris 4