Viņi dziedāja uz Eifeļa torņa un palīdzēja jaunam francūzim izteikt bildinājumu

19. Oktobris, 2017

“Latvijas jaunie vēstnieki” – tā sauc divu Rīgas skolu – Rīgas Rīnūžu vidusskolas un Rīgas 95. vidusskolas – kopīgi īstenoto projektu, kas jau piecus gadus dod iespēju jauniem un talantīgiem jauniešiem parādīt sevi ārpus Latvijas, kā arī iepazīstināt ārzemniekus ar mūsu pilsētas teātra, deju un vokālajiem sasniegumiem.


Šoreiz pēc Otmonas (Francijā) pilsētas vadības uzaicinājuma ar koncertprogrammu nelielās pilsētiņas iedzīvotāju priekšā uzstājās Rīgas Rīnūžu vidusskolas koris “Prima” ar dažādu žanru vokālajiem skaņdarbiem, Rīgas 95. vidusskolas deju kolektīvs “Akvarel” un teātra studija, kas uzstājās ar izvilkumiem no Mihaila Dimova grāmatas “Bērni raksta Dievam”.

Foto: No personīgā arhīva

Rīgas skolēnu uzstāšanās radītās emocijas likušas apraudāties gan tiem zālē klātesošajiem, kuri sapratuši latviešu un krievu valodas, gan tiem, kuri tās neprot. Vairāki francūži sacījuši, ka pirmo reizi kaut ko uzzina par Rīgu, par tās kultūru un tradīcijām un viņi apbrīno vietējo jauno dejotāju un dziedātāju augsto profesionalitātes līmeni.

“Šis ir jau ceturtais mūsu brauciens uz ārvalstīm šī projekta ietvaros, un mūsu audzēkņi visur atstāj patīkamu iespaidu par sevi,” atzīmē Rīgas 95. vidusskolas pedagoģe Natālija Bondarenko.

Foto: No personīgā arhīva

Starp citu, dziesmas latviešu valodā mūsdienīgā aranžējumā un angļu melodijas nestandarta izpildījumā likušas skatītājiem ar katru nākamo programmas numuru aplaudēt arvien skaļāk un skaļāk. Pēc zāles reakcijas spriežot, jo īpaši skatītājiem iepaticies “numurs ar glāzītēm” (dziesmas muzikālajam pavadījumam bērni izmantojuši plastmasas glāzes, kuras, atkarībā no tā, kā tās tiek sistas pret galdu, rada dažādas skaņas) un melodija tablas pavadījumā (savdabīgs etniskais situminstruments).

Zālē izskanējušas ovācijas, kad uz skatuves kāpusi “latviešu Mireja Matjē” – jauna vokālā izpildītāja vārdā Anastasija Zujeva – ar ne tikai Francijā slaveno dziesmu “Non, je ne regrette rien”.

Foto: No personīgā arhīva

“Mūsu koris ir unikāls ar to, ka uz vienas skatuves dzied gan tie bērni, kuri saņem profesionālu muzikālo izglītību, gan tie, kuri ar mūziku nodarbojas tikai mūsu nodarbībās. Reizēm pie mums nāk jaunieši, kuri neprot pat neprot notis, bet palēnām, soli pa solim, ieklausoties pieredzējušākos koristos, viņi saplūst ar kolektīvu un sāk dziedāt. Ir jāsaprot, ka koris nav talantu sacensība, bet gan vienots organisms, kurā ir svarīgi dzirdēt otru, notvert intonācijas un pustoņus,” atzīmē kora “Prima” vadītāja Natālija Jekimova.

Starp citu, “jaunie vēstnieki” ir paguvuši iepriecināt ne tikai Otmonas pilsētiņas iedzīvotājus. Nedēļas laikā viņi šķērsojuši piecas valstis un uzstājušies sešās skaistās Eiropas pilsētās un dziedājuši, dejojuši uz ielām, tādējādi iepriecinot un vienlaicīgi pārsteidzot garāmgājējus, liekot viņiem smaidīt. Ir arī bijušas nopietnākas uzstāšanās – koris “Prima” uzstājies arī baznīcās Ķelnē un Āhenē, laukumā pie Parīzes Dievmātes katedrāles, franču pilsētiņas Mobežas cietokšņa pagalmā, Parīzes ielās. Garāmgājēji uzstāšanās iemūžinājuši un turpat arī sākuši meklēt internetā, kur atrodas Rīga.

Foto: No personīgā arhīva

Pēc bērnu vārdiem, viņu aizkustinošākais piedzīvojums noticis Eifeļa tornī: jauns vīrietis bildinājis savu meiteni – koristi nav samulsuši un “ierāmējuši” šo bildinājumu ar nelielu koncertu. Gribas ticēt, ka meitene galu galā deva jāvārdu.

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva

Foto: No personīgā arhīva


Koris “Prima” Rīgas Rīnūžu vidusskolā ir jau vairāk nekā 15 gadus un ir Latvijas Dziesmu un Deju svētku pieckārtējs laureāts.  Koris „Prima” ir XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku zelta laureāts. Nataļja Jekimova kori vada jau 23 gadus. Repertuārā ietilpst gan tautasdziesmas, gan dažādu žanru mūsdienu kompozīcijas dažādās valodās. Muzikālo pavadījumu ar dažādu instrumentu palīdzību nodrošina paši kora dalībnieki. 

Kora vadītāja Natālija Jekimova ir Rīgas pašvaldības apbalvojuma izglītības sfērā – “Zelta pildspalva” laureāte.