Viens pats mājās: no kāda vecuma bērnu drīkst atstāt bez uzraudzības

29. Maijs, 2018

Pēc pāris dienām skolas un noteikti bērnudārzi "dodas" vasaras brīvdienās un daudzi bērni, kamēr vecāki ir darbā, visu vasaru ir vieni. Šajā gadalaikā Pašvaldības policijā ienāk daudz zvanu no vērīgajiem rīdziniekiem, kuri ziņo par reizēm pavisam maziem bērniem, kuri nepieskatīti atrodas pilsētas ielās (reizēm pat līdz vēlam vakaram). Portāls Riga.lv un Rīgas pašvaldības policija pastāsta, līdz kādam vecumam bērnus nekādā gadījumā (pēc Bērnu tiesību aizsardzības likuma) nedrīkst atsāt vienus.


Latvijā likumi nav tik stingri kā, piemēram, tajā pašā Lielbritānijā, kur bērns līdz 12 gadu vecumam viens pat nedrīkst doties uz skolu. Vecāki var ne tikai tikt sodīti, bet bērns var arī tikt izņemts no ģimenes, atdots audzināšanā citiem cilvēkiem.

Tajā pašā laikā arī pie mums ir prasības, kuras jāievēro katram vecākam. Un tās galvenokārt paredzētas tam, lai aizsargātu savus bērnus.

SVARĪGI:

Likums paredz, ka par bērna, kurš nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu 70 eiro.

  • Bērnam līdz 7 gadu vecumam jābūt vecāku vai citu personu uzraudzībā, proti, viņu nedrīkst atstāt vienu nekādā gadījumā – ne dzīvoklī, ne uz ielas, ne arī kafejnīcā vai citā publiskā vietā.
  • Taču te būtiski ir zināt, ka 7 gadu vecumu nesasniegušu bērnu uzraudzīt var arī cits bērns. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu bērns līdz septiņu gadu vecumam jāpieskata personai, kas ir vismaz 13 gadus veca.
  • Runājot par nakts stundām, ir jāatceras, ka Rīgā no pulksten 22:00 līdz 7:00 uz ielas vai citās publiskās vietās nedrīkst atrasties jaunieši, kuri nav sasnieguši 16 gadu vecumu. Šajā gadījumā gan bērna pavadonim ir jābūt kādam no vecākiem vai viņu aizstājējam.

Šie noteikumi ir jāievēro arī dažādu pulciņu vai fakultatīvo nodarbību vadītājiem. Ir bijuši gadījumi, kad Rīgas pašvaldības policija konstatējusi, ka bērni apmeklē nodarbības, kas ir pārmērīgi agri vai ļoti vēlu vakarā.

Ir arī bijuši pozitīvi piemēri, piemēram, kādā skeitparkā vecāki uzrakstījuši pilnvaras nodarbību vadītājam, ka viņš ir tiesīgs bērnus pieskatīt un nogādāt mājās pēc nodarbību beigām.